Zajímavosti v Estonsku – zajímavá místa a památky k vidění

12131

Nejsevernější z pobaltských zemí. Přesně to je Estonsko, stát ležící v severní Evropě u Baltského moře. Sousedí s Ruskem a Lotyšském, s nímž má zároveň nejdelší suchozemskou hranici.

V Lotyšsku můžete zde obdivovat středověké památky, procházet se nádhernou přírodou, povídat si s přátelskými lidmi i si užívat čilého kulturního života. A to velmi levně.

Zajímavosti o Estonsku

  • V Estonsku se nachází vesnice s názvem Aa, Ao a Oe.
  • Na seznamu UNESCO je od roku 2005 Struveho geodetický oblouk, díky kterému mělo dojít k přesnému změření země pomocí stovek triangulačních bodů. Oblouk začínal na severu Norska a končil u Černého moře.
  • K Estonsku patří více než 1500 ostrovů.

Zajímavá místa a památky v Estonsku

Tallinn

Hlavní město Estonska Tallinn leží na severním pobřeží. Na první pohled vás ohromí místní mrakodrapy a zajímavé řešení architektury. Neustále zde totiž přibývají velmi moderní budovy, které ale často vznikají v původní staré zástavbě. Není tak neobvyklé, že starou památku objevíte mezi dvěma úplně novými mrakodrapy.

Rozhodně ale navštivte i středověké centrum, které je zapsané na seznamu UNESCO. Prohlédnout si zde můžete například gotický kostel sv. Mikuláše (Niguliste kirik), původní opevnění nebo Kadriorg, což je čtvrť plná barokních paláců postavených za vlády ruské carevny Kateřiny I.

Viljandi

Pokud zamíříte do města Viljandi, rozhodně se zajděte podívat do františkánského kostela sv. Jana, který byl postaven v letech 1466 až 1472. Za vidění stojí také barokní radnice z roku 1774 nebo místní muzeum. Také se vypravte na návrší nad městem, nachází se zde totiž unikátní zříceniny obrovského hradu. Prohlédnout si můžete také zajímavosti technického rázu – mosty Varesesild a Rippsild z 20. a 30. let 20. století či vodárenskou věž, která vznikla v roce 1911.

Kuressaare

Město Kuressaare bylo založeno v podhradí starého biskupského hradu ze 13. století, jenž se dočkal několika přestaveb. Je obklopen úžasným vodním příkopem i původním barokním opevněním. V 19. století pak vznikl rozsáhlý park. Dnes je Kuressaare lázeňským střediskem, které láká nejen na léčivé mořské bahno, jehož pozitivní účinky jsou známé už téměř dvě století, ale také na velmi milou atmosféru. Kromě toho zde můžete navštívit i místní muzeum nebo barokní radnici. Za vidění rozhodně stojí také váhy pocházející ze 17. století. Naleznete je na centrálním náměstí. Jestliže vás chození po památkách přestane bavit, můžete si užít spoustu zábavy na místním golfovém hřišti Saare Golf.

Vastseliina

Pokud máte rádi historii a impozantní výhledy, zamiřte do vesničky Vastseliina, která leží v jihovýchodním Estonsku. Na kopci nad vesničkou se totiž nacházejí dech beroucí trosky hradu Vastseliina. Není divu, že se jedná o ruinu – právě v této oblasti totiž došlo k mnoha bitvám, vedla tudy obchodní cesta mezi Rigou a Pskovem.

Saaremaa

Nejzajímavějším estonským ostrovem je bezesporu Saaremaa. Nachází se zde totiž krátery Kaali, což je systém devíti obrovských kráterů, které zde vznikly po dopadu meteoritů. Největší kráter má v průměru dokonce 110 metrů. Kromě toho se zde nacházejí i překrásné útesy nad mořem a typické větrné mlýny. Až na některá menší města zde místní žijí tradičním způsobem života.

Tartu

Tartu se nachází nejprestižnější estonská univerzita. Založena byla už v roce 1632 švédským králem Gustavem Adolfem II, a to pod názvem Academia Gustaviana, a dodnes se řadí mezi nejlepší světové vysoké školy. Univerzitní město si stále uchovává svůj historický charakter, rozhodně se zde ale nudit nebudete – je totiž vyhlášené velkým množstvím barů a hospod. Nachází se zde také hezké náměstí, na němž se tyčí socha kamenných milenců, a oblíbená botanická zahrada.

Sillamae

Sovětský skanzen v Sillamae leží v severovýchodní části Estonska v kraji Ida-Virumaa na pobřeží Narevského zálivu. Jedná se o unikátní městečko, kde historie i atmosféra dýchá ze všech koutů. Atypický je i jeho vzhled. Žije zde zhruba 18 tisíc rusky hovořících obyvatel, nicméně turisté do těchto končin moc často nezavítají, což je velká škoda.

Ať už vás víc baví historie nebo výlety do úžasné přírody, Estonsko je rozhodně skvělá volba. Klid a mír se zde totiž skvěle mísí s modernitou a pokrokem. Výletu do této země určitě litovat nebudete.

Předchozí článekZajímavosti v Černé Hoře – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti Gruzie – památky a zajímavá místa k navštívení