Zajímavá místa a památky v Lisabonu

16732
Panorama Lisabonu v Portugalsku | sepavo/123RF.com
Panorama Lisabonu v Portugalsku | sepavo/123RF.com

Lisabon je bohužel českými turisty trochu opomíjen, což je velká škoda. Toto hlavní město Portugalska, má svůj velice osobitý ráz, který ve vás rozhodně nechá hluboký dojem. Jde totiž o velmi zajímavé místo ležící na 7 kopcích na pobřeží Atlantského oceánu, v místech kdy do něj ústí řeka Tejo. Nechte se zlákat dlouhými plážemi, rozkvetlými begóniemi, výtečnou portugalskou gastronomií, nepříliš okoukanými památkami, nejdelším (17 kilometrovým) mostem Evropy i jedním z největších oceanárií na světě.

Lisabon je druhým nejstarším hlavním městem v Evropě, kdysi tu žili Vasco da Gama, Magellan a princ Henry Navigátor. Do dnešních dnů si město uchovalo své kouzlo, jímž okouzluje cestovatele. Typické pro město jsou bílé budovy se spletitými příliš strmými uličkami, které auta příliš nezvládají, místo toho tu proto jezdí žluté lanovky, které se podobají tramvajím. Ulice Lisabonu jsou protkány příjemnými kavárnami, černobílou secesní mozaikou, překrásně restaurovanými domy a v neposlední řadě také maurským hradem, dominantou celého města. I proto je toto město považováno za jedno z nejhezčích na světě a najdete ho na seznamu UNESCO.

Turistické zajímavosti v Lisabonu

Centrum Lisabonu lemuje na jedné straně řeka a na druhé straně hrad, její nejnavštěvovanější částí je čtvrť Baixa. Tato příjemná čtvrť s celou řadou kaváren a restaurací, nabízí je shlédnutí i mnoho památek. Největší zajímavostí této čtvrti je rozhledna Elevador Santa Justa. Od řeky čtvrť dělí náměstí Praca de Comercio, kde kdysi stával královský palác. Vstup na náměstí pak tvoří vítězný oblouk. V současnosti tu naleznete i legendární kavárnu Martinho da Arcada, kde se již od 18. století scházeli místní umělci.

Obchodní náměstí Praca de Comercio v Lisabonu | vitfedotov/123RF.com
Obchodní náměstí Praca de Comercio v Lisabonu | vitfedotov/123RF.com

Na východě od centra Lisabonu se hrdě tyčí hrad svatého Jiří, odkud jsou moc pěkné výhledy na město. Na začátku stoupání k hradu se nachází zdejší nejstarší budova, katedrále Sé.

Hrad svatého Jiří v Lisabonu | sepavo/123RF.com
Hrad svatého Jiří v Lisabonu | sepavo/123RF.com

Dalším historickým centrem města je Belém, jde o oblast okolo přístaviště, v níž se nachází ty nejvýznamnější  památky, jako Belémská věž, Jeronýmský klášter, Památník zámořským objevům nebo Belémský palác, což je sídlo prezidenta a Parlament.

Opomenout nesmíme ani zdejší téměř sto třicetiletou býčí arénu vystavěnou v maurském stylu a kterou dodnes navštěvuje až 9000 diváků. Kromě býčích zápasů se zde konají koncerty. V podzemí arény si pak můžete i nakoupit. Při toulkách městem byste neměli vynechat ani zdejší zoologickou zahradu, v níž k největším chloubám náleží lachtani a delfíni.

Býčí aréna v Lisabonu | membio/123RF.com
Býčí aréna v Lisabonu | membio/123RF.com

Lisabonské pláže

Vedle těch nejrůznějších zajímavostí v Lisabonu naleznete i krásné a dlouhé písečné pláže, ideální pro surfování. Ve městě se nachází hned několik pláží, k těm nejlepším patří pláže Lisabon Cascais, Praia da Conceicao (skvělá pro surfování), dále pak Costa da Caprica, Meco, Troia a Adraga, která je hodnocena jako jedna z nejlepších písečných pláží v Evropě.

Pobřeží pláže Cascais v Lisabonu | sam74100/123RF.com
Pobřeží pláže Cascais v Lisabonu | sam74100/123RF.com

Lisabon, město dobrého jídla a pití

Vedle všech  těch zajímavostí se Lisabon může pochlubit i širokou škálu restaurací. Ty nejlepší restaurace najdete v části Bairro Alto, přičemž k těm nejlepším v celém městě patří Pap’Acorda a 100 Maneiras. Obě nabízí tradiční portugalskou kuchyni. Restaurace s krásným výhledem na Lisabon jsou např. Casa do Leao, Chapitó a Tágide.

Ty nejlepší nákupní místa

Pro všechny shopaholiky je vedle turistických informací o zdejších atrakcích důležitý i fakt, že Lisabon stále představuje nejlevnější město ze západní Evropy. Nakupování zde je navíc i kulturním zážitkem, protože můžete navštívit i řadu historických obchodů, jako třeba Casa das Velas a podobně. K nejúžasnějším nákupním centrům však patří Embaixada, Vida Portuguesa, Cork and Co, Pelcor, Loja Da Burel, Arcadia, Conserveira de Lisboa, Tous a Luvaria Ulisses. Při nakupování se zkuste zaměřit na produkty z korku, boty, zdejší mýdla, šperky, víno a jiné gourmet produkty (naprosto jedinečné tu jsou rybí konzervy, portské víno, olivový olej apod.), řemeslnické díla (výšivku) a keramiku.

Předchozí článekKam se podívat během nákupů v Miláně?
Další článekLetenky do Londýna z Ostravy již od 459 Kč