Kam se vydat v Rimini – zajímavá místa a památky k navštívení

19970
Pláž v italském Rimini | sailorr/123RF.com
Pláž v italském Rimini | sailorr/123RF.com

V regionu Emilia-Romagna na pobřeží Jaderského moře leží Rimini, největší italské letovisko. Turistické centrum, které současně patří k těm nejrušnějších evropským rekreačním destinacím. Město, v němž žije asi 140 000 obyvatel, se nachází zhruba 200 kilometrů jižně od Benátek a asi 880 km od jihočeského hraničního přechodu Dolní Dvořiště.

O tom, že Rimini rovná se moře, slunce, odpočinek na pláži a zábava v ulicích, nemusíme nikoho dlouho přesvědčovat, to je samosebou. Ale ještě předtím, než se vydáte do prohřátého písku, zkuste s námi navštívit nejznámější památky a atraktivní místa v Rimini.

Na cestě od antiky až k novodobému rozmachu

Rimini bylo původně založeno Etrusky. Ve 3. století př. n. l. jej ovládli Římané a nazvali Ariminum. Poté se stalo důležitou obchodní křižovatkou ležící na úpatí Apeninského masivu při cestě mezi severní a jižní Itálií. Od 4. století n.l., kdy významně vzrostl vliv nového náboženství (křesťanství), se na území dnešního Rimini rozmohla výstavba kostelů a dalších sakrálních staveb.

Zvláště složitou historii si celá tato oblast prožila v 18. století. V této době, kdy byla většina populace města závislá na jediném zdroji příjmů – rybolovu, přišly jen samé katastrofy: nájezdy pirátů, záplavy, zemětřesení, mor a Napoleon se svou armádou.

Následovalo nestabilní mezidobí od vyhlášení Italského království po až po 1. a 2. světovou válku. Teprve po jejím konci se Rimini postavilo znovu na nohy a hlavním zdrojem příjmů se stalo dynamicky se rozvíjející odvětví rekreace a turistiky.

Stopy římského impéria

Z proslulé antické minulosti dosud existují četné pozůstatky v historickém jádru města. Původní arkádový, šedesát metrů dlouhý a pět metrů široký Tiberiův most (Ponte di Tiberio) z období vlády císaře, který vládl v letech 14 až 37 n. l., se klene přes mořskou zátoku přes 2 000 let. Je téměř neuvěřitelné, jak dlouho jeho pět oblouků věrně slouží, a to jak pěším, tak vozidlům. Z mostu se nabízí úchvatný výhled na domečky rozmístěné podél břehu, vodní kanál a loďky po něm plující.

Tiberiův most v Rimini | alan64/123RF.com
Tiberiův most v Rimini | alan64/123RF.com

Další historický klenot, Augustův oblouk (Arco d´Augusto), pochází z roku 27 př. n. l. a pro jeho stavbu posloužil bílý mramor. Tento nejstarší římský oblouk, který leží na území střední Itálie, postavený v jednoduchém stylu, se dostal se do znaku města. Od tohoto monumentu, původně postaveného na počest císaři Augustovi, se cestou přes malebné parky dostanete přímo na mořské pobřeží.

Augustův oblouk v Rimini | nicknick/123RF.com
Augustův oblouk v Rimini | nicknick/123RF.com

Na starořímské vykopávky můžete narazit také na Piazza Ferrari, konkrétně jde o v roce 1989 objevený Domus del Chirurgo.

Italské perly z období gotiky i renesance

Náměstí Piazza Cavour je tepajícím srdcem starého města, na němž vystupují pouliční umělci a konají se vyhlášené trhy. Jedním z nich je Vecchia Pescheria, zastřešený rybí trh. Dominantami náměstí jsou historické paláce s typickým rozeklaným cimbuřím Palazzo dell´Arengo, sídlo justice z počátku 13. století s řadou gotických prvků, dále nádherný městský palác Palazzo del Podesta z roku 1330 a mohutná mramorová kašna Piniová fontána (Fontana della Pigna) s šiškou na svém vrcholu. Socha papeže Pavla V. pochází z roku 1618.

Palazzo dell'Arengo v Rimini | steveallenuk/123RF.com
Palazzo dell’Arengo v Rimini | steveallenuk/123RF.com

Hrad, chcete-li původně vojenské opevnění Castel Sigismondo, byl postaven na popud jednoho z mecenášů Sigismonda Malatesta v roce 1446. Stavba, již cestou z Piazza Malatesta nemůžete minout, dnes hostí sbírky etnografického muzea Museo della Cittá.

Vojenské opevnění Castel Sigismondo v Rimini | nicknick/123RF.com
Vojenské opevnění Castel Sigismondo v Rimini | nicknick/123RF.com

Původně pozdně gotický kostel Tempio Malatestiano, patrně zdobený freskami od Giotta di Bondoneho, byl přestavěn do raně renesanční podoby architektem Leonem Battistem Albertim. Tento františkánský chrám, zvenku obložený mramorem, není jedinou památkou na bohaté finanční dary rodiny Malatesta. Od Giotta najdeme uvnitř kostela malovaný oltářní kříž. Stavba, která měla sloužit jako mauzoleum pro Sigismonda Pandolfa Malatestu a jeho ženu, bohužel nebyla nikdy zcela dokončena.

Kostel Tempio Malatestiano v Rimini | steveallenuk/123RF.com
Kostel Tempio Malatestiano v Rimini | steveallenuk/123RF.com

Nedaleko chrámu narazíme na další pozůstatky římského impéria, tentokrát je to amfiteátr (Anfiteatro Romano).

Tam, kde září hvězdy stříbrného plátna

Obchůdky a krámky, které doslova zvou k nákupům, je obsypaná hlavní třída Corso Di Augusto. Končí pitoreskním náměstím Tří mučedníků (Piazza Tre Martiri), jehož jméno uctívá oběti války.

Náměstí Tří mučedníků v Rimini | tini/123RF.com
Náměstí Tří mučedníků v Rimini | tini/123RF.com

Příznivci stříbrného plátna vědí, že Rimini je nerozlučně spjato s ikonou italského filmu, místním rodákem a režisérem Federicem Fellinim. Na Corso Di Augusto leží i kino Fulgor (Cinema Fulgor) a další exteriéry, kde se natáčel jeden z jeho snímků Darmošlapové (I Vitelloni), najdeme zde i muzeum věnované právě tomuto tvůrci. Kdo by si rád prohlédnul jeho rodný dům, musí zamířit na Via Oberdan; fajnšmekři, badatelé či kritici mohou bádat ve filmovém archivu s kompletním Felliniho dílem na Via Gambalunga. Grand Hotel, budova dobře známá z několika Felliniho filmů, se nachází poblíž nábřeží, v parku nesoucím umělcovo jméno. Sám velký režisér spočívá na místním hřbitově.

Zastavte se a dopřejte si odpočinku

Není divu, že návštěvníky procházka po pamětihodnostech města unaví. Odpočinek jim může poskytnout některý z městských parků: ten největší se jmenuje Parco XXV. Aprile.

Stejně jako v Bibione, i v Rimini si turisté mohou dopřát blahobytného účinku lázní. Ty první, které fungují dodnes, ležící na severovýchodě města, byly založeny již v roce 1843. Úlevu v nich najdou pacienti trpící na nemoci dýchacích cest nebo pohybového aparátu.

Rimini, to není pouze jedno oblíbené středisko, to je ucelená rekreační zóna. Od centra města se ubírá oběma směry v délce zhruba 20 kilometrů podél mořského pobřeží. Jednotlivé části – San Giuliano Mare, Viserba, Bellaria, Miramare, Rivabella, Torre Pedrera, Riccione, Cattolica, Rivazzura aj. se navzájem prostupují a každá z nich nabízí něco jiného.

Tajemné mořské světy i hry bez hranic

Podmořské Aquarium v oblasti Cattolica je útočištěm zhruba tří tisíc mořských živočichů, přičemž tyto exempláře jsou příslušníky asi 400 různých druhů zvířat. Kdo má pro strach uděláno, může se ponořit do nádrže se žraloky. Čtyři různé trasy zcela jistě uspokojí touhu po poznaní jak malých, tak velkých dobrodruhů.

Podobnou zábavu skýtá návštěva Oltremare v lokalitě Riccione. Rozsáhlý komplex se nachází na kopci, z nějž je krásný výhled na San Marino. Zátoka čili delfinárium, rejnoci, mořští koníci, naučné stezky, prosklená dvoupatrová akvária, deštný prales, atrakce v podobě dinosaurů, želví nemocnice a spousta dalších atrakcí naprosto uchvátí děti i dospělé.

Na další porci zábavy pro celou rodinu narazíte při svých toulkách po Rimini a okolí v Mirabilandii, v oblasti Ravenna. V tomto obrovském italském lunaparku můžete vyzkoušet plavbu na divokém raftu, laserové hry, projížďku v motokáře nebo na adrenalinové horské dráze. Hodiny a hodiny vzrušení můžete trávit v Dinolandu, FantasyLandu nebo Adventure parku.

Další rozlehlý zábavní park, který najdete v Miramare, nese název Fiabialandia. V něm vás čeká dobrodružství v Indiánské vesnici, ve Zlatém dole, v Labyrintu, v Pevnosti Laramie, na Jezero snů, no prostě v celém areálu se můžete vydovádět do sytosti.

Co si ještě nenechat ujít:

  • Miniatury známých italských a evropských staveb – park Mini Italia v lokalitě Viserba.
  • Naučný park Le Navi se zaměřením na zkoumání moří a oceánů a vybavený moderními technologiemi. Nachází se v Cattolice.
  • Acquabell – vodní park v Bellarii.
  • Vyhlídkovou plavbu podél mořského pobřeží.
  • Rybaření na širém moři s místními odborníky.
  • A pokud vám ani tyto místa nebudou stačit, tak se vydejte na cestu za dalšími zajímavostmi Itálie.
Předchozí článekKam v Lipsku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekJihoafrický Johannesburg – zajímavá místa a památky k navštívení