Itálie – základní informace

29173
Italská vlajka namalovaná na dřevě | pockygallery/123RF.com
Italská vlajka namalovaná na dřevě | pockygallery/123RF.com

Itálie se oficiálně nazývá Italská republika (Repubblica italiana) a nachází se v jižní Evropě. Itálie je zakládajícím členem EU a členem eurozóny a Schengenského prostoru. Sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem, uvnitř svého území má navíc státy Vatikán a San Marino. Populace dosahuje přibližně 60 miliónů, z toho 2,5 miliónů žije v hlavním městě Římě. V Itálii se platí eurem (EUR).

Itálie se nachází v jižní Evropě, její území zahrnuje Apeninský poloostrov a území severně od něj až po Alpy a ostrovy Sardinii a Sicílii. Rozloha Itálie je přibližně 294 000 km2. Průměrná hustota osídlení je 200 obyvatel na 1 km2, nicméně je velmi proměnlivá. Většina obyvatel žije blízko velkých měst, zejména na severu v průmyslových oblastech. Hlavní italská pohoří jsou Alpy a Apeniny, nejvyšší horou je 4810 m vysoký Mont Blanc. Itálie leží v mírném pásu, mezi severem a jihem však panují značné rozdíly. Na severu je spíše vnitrozemské chladnější klima a na vrcholových partiích Alp je i trvalé zalednění, naopak na jihu je klima blízké subtropickému. Kromě severních oblastí je zima v Itálii spíše mírná s bohatými srážkami a v létě bývá teplo a sucho. V celé zemi však naleznete spoustu míst a památek k navštívení.

Itálie je republikou, hlavou státu je prezident. Vláda je řízena premiérem, parlament má 630 členů a senát 326 členů. Itálie je zakládajícím členem Evropského společenství a později i EU, je členem Schengenského prostoru a NATO. Itálie je také členem skupin G7 a G8 a je pokládána za šestou nejbohatší zemi světa. Na druhou stranu státní dluh převyšuje HDP a v současnosti je Itálie jednou z ekonomicky nejrizikovějších zemí v eurozóně. Itálie bývala poměrně chudou zemí, nicméně v 50. a 60. letech proběhl tzv. italský zázrak a ekonomika prudce vzrostla. To však skončilo s nástupem ropné krize roku 1973 a od té doby se Itálie potýká s politickou nestabilitou, skandály, korupcí a vysokým státním dluhem. Itálie má málo vlastních energetických surovin, využívá však řady vodních elektráren. Z průmyslu je důležitý zejména strojírenský, ocelářský, automobilový, textilní a potravinářský. Itálie je významným výrobcem aut, lodí, módního textilu a řady zemědělských a potravinářských produktů. Nezaměstnanost je vysoká, v průměru dosahuje 12 %, ale mezi mladými až 40 %.

Silniční síť je hustá a dosahuje dobré kvality, dálnice dosahují délky přes 6500 km. Železniční síť spojuje především velká města a její celková délka přesahuje 16000 km. Itálie má řadu letišť ve větších městech, nejvýznamnější jsou v Římě a Miláně. Dopravu zajišťuje především italská společnost Alitalia a řada nízkonákladových dopravců. Významná je také námořní doprava, Itálie má řadu velkých přístavů a je pátým největším výrobcem lodí na světě.

Přes poměrně značnou imigraci tvoří 93 % populace Italové, hlavní menšiny jsou Rumuni, Marokánci a Albánci. Oficiálním jazykem je italština, na severu se místy používá také francouzština, němčina a slovinština. Mnoho Italů ovládá také angličtinu či další cizí jazyk.

Itálie je tradičně zemí s velkým vlivem římsko-katolického náboženství, ke kterému se hlásí 88 % obyvatel. Pouhá třetina z nich však víru i reálně praktikuje. Z dalších náboženství převládají další křesťanské nauky v čele s východním ortodoxním křesťanstvím, dále islám, hinduizmus a budhizmus.

Vzdělávání je podobné zbytku Evropy, povinná docházka je od 6 do 16 let. Studium na střední škole je rozděleno na tzv. nižší a vyšší střední školy. Univerzita v Bologni byla založena již roku 1088 a je tak nejstarší klasickou univerzitou na světě. Itálie má kvalitní vzdělávání i výzkum se světově nadprůměrnými výsledky.

Předchozí článekDoprava do Itálie – autem, autobusem, letecky i vlakem
Další článekItalská kultura – slavné italské osobnosti a obyvatelstvo