Glasgow – navštivte největší město Skotska

1768
Letecký pohled na město Glasgow | claudiodivizia/123RF.com
Letecký pohled na město Glasgow | claudiodivizia/123RF.com

Největší město Skotska a zároveň jedno z největších měst Velké Británie leží mezi zálivy Firth of Clyde a Firth of Forth a protékají jim hned dvě řeky: Clyde a Kelvin. Právě Glasgow je třetím nejnavštěvovanějším městem po Londýnu a Edinburghu. Turisté si jej zamilovali pro malebnou skotskou krajinu a nespočet atraktivních zajímavostí, jež se nachází přímo v Glasgow či v jeho přilehlém okolí. Všudypřítomná atmosféra a specifický půvab města si vás jednoduše podmaní. Každoročně právě sem zamíří několik set tisíc turistů, mezi jimiž jsou také studenti z Evropy. Důvodem jsou hned tři univerzity, které právě v Glasgow sídlí.

Kultura a zábava na každém kroku

Kulturní využití a zábava je symbolem Glasgow. Téměř na každém rohu spatříte útulné kavárny se zábavným programem či typické skotské hospůdky. Milovníci kultury určitě nevynechají návštěvu kin a divadel. Tradiční skotská hudba vám bude společníkem při vašem pobytu v srdci Skotska, uslyšíte ji všude.

Pokud dáváte přednost moderní hudbě a známým hvězdám, můžete navštívit vyhlášené centrum SECC, kde se odehrává hned několik koncertů měsíčně. Nezapomeňte rovněž zavítat na otevřenou scénu národního stadionu Hampden Park. Právě zde vystupovali skuteční mistři jako Rolling Stones nebo U2.

Zakořeněné tradice a zvyky jsou k vidění na festivalech. Každým rokem se pořádají následující akce: Mezinárodní festival dudáckých kapel, Festival jazzu, Glasgowský festival filmu nebo Keltský festival. Umělci by však neměli opomenout návštěvu Muzea moderního umění.

I v Glasgow natrefíte na místa, kde se soustřeďují národnostní menšiny. Za zmínku jistě stojí část zvaná Čínské město či Glasgowská ústřední mešita, kde potkáte plno muslimů a budete tak moci nahlédnout do jejich způsobu života.

Zajímavé informace pro každého turistu, tedy pro vás!

Počasí je tady skutečně velmi proměnlivé, dá se přirovnat našemu dubnovému. V jednom dni můžete zažít všechna 4 roční období. Nikdy není jisté, zda bude celý den slunečno či z ničeho nic začne pršet. Nezapomínejte na deštník, který je přímo povinností mít u sebe. Výhodou je také veřejná hromadná doprava, které je v provozu nepřetržitě a také není příliš finančně náročná.

Památky v Glasgow

Procházkou po městě, rozhodně nic nezkazíte, právě naopak. Prohlédněte si architektonické skvosty, jež jsou postaveny v secesním stylu. Každý z vás by měl také zamířit k majáku, kde se dozvíte vše o osudu proslulého skotského rodáka Charlese Rennieho Macintoshe.

Něco pro gurmány v Glasgow

Ochutnejte také proslulou skotskou kuchyni a to v prvotřídních restauracích, které najdete v částech města Merchant City. Mezi místní speciality jistě patří Haggis – specialita z vnitřností a vloček, podávaná se šťouchanými brambory a kedlubnou. Dále je to dezert Cranachan či Shortbread .

Sportovní vyžití v Glasgow

Glasgow je také bezpochyby centrem pro sportovního ducha. Zahrát si tu můžete ragby, fotbal nebo bowls. Bowls je stejná hra jako bowling, avšak ve vnitřní hale si ji stoprocentně nezahrajete. Vždy vás vytáhnou do venkovních prostorů, které jsou k této hře přizpůsobeny.

Neváhejte, sbalte kufry a vzhůru za zážitky! Glasgow ukrývá i další zajímavosti.

Předchozí článekBrighton – turistické centrum jižní Anglie
Další článekSydney – nejvyhledávanější a největší australské město