Jaká zajímavá místa vidět v Glasgow?

10279
Pohled na Glasgow ve Skotsku | claudiodivizia/123RF.com
Pohled na Glasgow ve Skotsku | claudiodivizia/123RF.com

Skotské město Glasgow bylo prostřednictvím časopisu National Geographic Traveler nominováno do TOP 20 těch nejlepších turistických destinací pro rok 2016. Podle tohoto časopisu jde vůbec o to nejpřátelštější město na světě. Těšit se tu můžete nejen na krásnou architekturu a památky, ale i na rušný noční život, dechberoucí scenérie a skvělé nakupování. Inu, Glasgow si letos rozhodně nesmíte nechat ujít!

Moderní Glasgow

Glasgow je největším skotským městem a třetím největším v celé Británii, které se rozkládá na břehu ohromné řeky Clyde. Soudobé Glasgow je velmi různorodým a pulzujícím městem, v němž naleznete velké množství uznávaných muzeí a galerií, skvělé restaurace i bary a naprosto jedinečnou eklektickou architekturu s velkým množstvím viktoriánských budov s typicky červenými střechami. Ostatně, zdejší viktoriánská architektura tu patří ohromným atrakcím, které lákají turisty z celého světa.

Vedle zajímavých staveb tu mají skvělou pověst i místní hudební scény, které jsou nesdílnou součástí Glasgow. Na své si tu tak přijdou také milovníci kvalitního jazzu, folku, latino rytmů, vážné hudby i nezávislých kapel. Každý rok se tu koná průměrně na 100 hudebních akcí za týden, což je naprosto úchvatné. Ještě více ohromující je však zdejší Skotský národní orchestr a Operní a baletní společnost.

Opomenout nesmíme ani ohromné množství tanečních sálů  a ještě větší počet zahrad a parků, kterých je víc než 90.

TOP atrakce města Glasgow

Vedle spousty zajímavých staveb, galerií a muzeí tu k největším atrakcím patří fotbalový stadion v Hampden Experience. Kontrastem fotbalového stadionu je pak nejstarší budova města, tedy Katedrála St. Mungo z 12. století.

Katedrála svatého Munga v Glasgow | coleong/123RF.com
Katedrála svatého Munga v Glasgow | coleong/123RF.com

Skutečným srdcem města však není ani fotbalový stadion, ani katedrál, je to George Square. Náměstí, které zdobí 12 soch, krásná radnice a věž. Dále tu najdete velké množství restaurací, módních butiků a kaváren.

George Square v Glasgow | elec/123RF.com
George Square v Glasgow | elec/123RF.com

Jiným velmi zajímavým místem, jež se může pochlubit mnoha oceněními, je Riverside muzeum, dopravní muzeum, v němž se nachází řada modelů lodí, lokomotiv, tramvají, kočárů a dalších veteránů. Jen kousek od centra Glasgow pak stojí dům Polloka, sídlo rodiny Maxwellových. Krásný zámek, který skrývá ohromné poklady španělského umění a spoustu starožitností.

Kam v Glasgow na dobré jídlo a pití?

Při toulkách městem vyhládne, ptáte se, kde se v Glasgow dobře najíte? Toť dobrá otázka, protože se tu nachází na 1800 kaváren, barů a restaurací, z nichž mnoho boduje světových žebříčcích celé řady průvodců. Ty ostatně Glasgow označují za jedno z nejlepších a nejvíce eklektických gastronomických míst v celé Evropě. Najdete tu restaurace různého zaměření, ale místo světové kuchyně vám doporučuji  ochutnat pravé skotské pochoutky, protože ty tu doopravdy připravují nejlépe. Jedná se především o pokrmy uvařené z prvotřídních ryb, slávek, ústřic anebo langustýn.

Nákupy v Glasgow

Glasgow je skutečným nákupním rájem, byla by proto velká škoda toho nevyužít. Zvlášť, když se tu nachází snad jedno z nejlepších obchodních center ve Velké Británii, které dokonce předčí i centra v Londýně. Je tu doopravdy z čeho vybírat, protože se tu nachází víc než 1500 obchodů. Najdete tu dokonce i prémiové prodejce. K dalšímu velmi zajímavému místu náleží oblast Merchant City, kde naleznete butiky high-end módních návrhářů světového významu, jako Agent Provocateur, Mulberry nebo Ralph Lauren. Čtvrť West End v Glasgow je pak rájem pro všechny milovníky nezávislých maloobchodníků, antikvariátů, starožitníků a butiků s vintage módou.

Kdy je ta nejlepší doba navštívit Glasgow?

Vlastně kdykoliv, ale fakt je, že vrchol veškerých oslav probíhají v létě, kdy je v Glasgow i nejlepší počasí. Vedle skvělého jídla a památek tu na vás čeká i velká zábava v podobě festivalů. A že se jich tady v průběhu roku odehraje! Zmíním jen ty nejvýznamnější. Každý rok v lednu tu probíhá tradiční keltský festival s více než 2000 hudebníky. V únoru jej pak následuje Filmový festival. V březnu přichází Comedy festival a v dubnu pak dokonce největší Evropský knižní festival. V červnu tu pak po 3 týdny probíhá Multi-kulturní festival s více než 400 účinkujícími spolu s Mezinárodním jazzovým festivalem. V červenci se následně Glasgow promění v město swingu, čili centrum hudby, tance, výstav a představení. O měsíc později se tu pak koná ohromná soutěž bubnů a trubek. Ať tedy přijedete kdykoliv, nudit se rozhodně nebudete.

Předchozí článekZajímavá místa a památky v Salzburgu
Další článekJaká zajímavá místa navštívit a vidět v Chicagu?