Brighton – turistické centrum jižní Anglie

2238
Pláž v Brightonu | whitestone/123RF.com
Pláž v Brightonu | whitestone/123RF.com

Přímořské město mnoha tváří, to je Brighton. Město, které okouzlilo nejen slavného spisovatele Lewise Carolla, ale také  tisíce turistů, kteří právě sem každý rok zavítají za památkami, atrakcemi, jídlem a nepřekonatelnou atmosférou.

Místní lidé jsou již od pohledu velice přívětiví a sympatie všech si získá jedinečná architektura v podobě indického paláce uprostřed malých anglických uliček. Spatřit však můžete i kouzelné zahrady. Balte zavazadla, vyráží se do města, jež vás pohltí svojí krásou a příjemným stylem života.

Brightonské pláže

Pláže kousek od Londýna jsou v Brightonu raritou. Za jejich rozlehlými a písečnými plážemi jezdí turisté z celého světa. Někdy můžete také slyšet označení, že Brighton se nazývá „Londýnem na pobřeží“. Na své si přijdou i nudisté, kteří si tu mohou užívat na svém písečném plácku, což je celkově ve Velké Británii ojedinělým úkazem.

Postačí vyjet z Victoria Station vlakem a ani ne za hodinu  můžete stát na písečné pláži a kochat se pohledem na racky, kteří skoro volají o pomoc  mraky. Pohled na rozbouřené moře si zamilujete.

Bavte se v Brightonu

Centrum dění a zábavy  se točí kolem mola Brighton Pier. V jeho bezprostřední blízkosti objevíte bary, prvotřídní restaurace, překrásné arkádové haly nebo dokonce horskou dráhu pro velké odvážlivce. Bohužel toto molo není již původní. Starší molo a také to první najdete o kousek dál,  a to již v ohořelém stavu z roku 1876. Kolují pověsti, že se po něm dodnes procházejí duchové obětí, jež uhořely při nehodě.

Gastronomie v Brightonu

Ochutnat zde můžete jednu z místních specialit fish and chips, tedy rybu s hranolkami. Koupit si jej můžete od stánkařů okolo pláže nebo ve městě.

Tipy na výlety, památky a další atrakce v Brightonu

Památky vás donutí k obdivu. Potvrdit to může již zmíněný indický palác svojí honosností a architektonikou dokonalostí. Royal Pavilon se řadí i celosvětově mezi jednu z těch nejvelkolepějších památek vůbec.  Jeho dnešní podoba vznikla v roce 1815, kdy se architekt John Nash pustil do kapitální přeměny. Vytvořil interiéry v orientálním stylu, přidělal kopuli a nezapomněl celou stavbu pojmout v naprosto indickém stylu. Cely projekt byl však dokončen až o sedm let později v roce 1822. V současné době byste mohli být okouzleni nejenom celým zevnějškem, ale také ústřední kopulí ve tvaru turbanu nebo jednotlivými interiéry, jež byly také v rukou architektura Nashe. Mezi nejzajímavější se řadí Hudební síň se svým čínsky zdobeným interiérem nebo krásnými pozlacenými židlemi dovezené přímo z Egypta. Navštívit však můžete expozice podle vaší chuti a libosti.

Samotný Brighton proslul dvěma velmi významnými univerzitami. Také z tohoto města pochází mnoho umělců, vědců a nadaných osobností. Mladý a dynamický Brighton dnes nabízí kulturní vyžití, ale i noční život pro všechny studenty, dospívající a turisty. Nadšenci přírody si mohou užívat pozorování mořských živočichů v akváriu Sea Life Centre, kde najdete žraloky a jiné živočichy místních vod.

Navštívit stojí za to i rybářskou čtvrť The Lanes nebo vyhlídku nad útesy Cliff Walk. Vaši pozornost může upoutat i „Sedm sester“, které se doslova tyčí v krásné a typické anglické krajině. Jedná se o sedm křídových útesů. Stačí se vyrazit podívat směrem do Eastwoodu.

Akce v Brightonu

Každým rokem Brighton ožije nespočtem akcí jako jsou automobilové závody, karnevaly, festivaly či slavnosti. V květnu se koná největší umělecký festival v zemi, což by pro nadšené umělce mohlo představovat bezkonkurenční důvod k návštěvě.

Nákupy v Brightonu

Nezapomeňte na suvenýry z cest a navštivte následující: North Lane či Brighton Lanes. Zboží za úžasné ceny pořídíte v Brighton Marina. Neváhejte a ukořistěte předměty za téměř lidové ceny.

Poručte si místní speciality, usedněte v malebných hospůdkách a bavte se životem, bavte se cestováním.

Předchozí článekBirmingham – město plné života, zábavy a památek
Další článekGlasgow – navštivte největší město Skotska