Eiffelova věž – symbol celé Paříže

5621
Eiffelova věž v Paříži | sborisov/123RF.com
Eiffelova věž v Paříži | sborisov/123RF.com

Pokud míříte v nejbližší době do Francie, konkrétně potom do jejího hlavního města, tak zcela jistě máte v plánu návštěvu Eiffelovi věže. Co by to bylo za pobyt, když byste tuto skvostnou stavbu neviděli! Ročně ji totiž obdivuje přes 6 milionů turistů z celého světa, přidejte se k nim i vy, nebudete litovat!

Jedná se o monument, který se tyčí do výšky 324 metrů. Věž je postavená ze železa a má hmotnost 7 000 tun, a tak se jí často přezdívá „železná dáma“. Eiffelovu věž naleznete na levém břehu řeky Seiny, na Champ de Mars.

Pokud by vás zajímala historie, tak byste měli vědět, že věž navrhl architekt Gustav Eiffel v roce 1889. Jednalo se o stavbu, která byla určena na památku a oslavu Velké francouzské revoluce a v Paříži měla původně stát pouze dvacet let. V tehdejší době, po její výstavbě, se jednalo o vůbec největší světovou věž. Obyvatelům města se původně nelíbila, zdálo se jim, že kazí celkový dojem města a usilovali o její zbourání. Postupem času zde však byla zřízena meteorologická stanice a věž se stala i centrem letového provozu. Později se z ní začalo realizovat taktéž rozhlasové a televizní vysílání. Lidé si na ni zvykli, a nyní ji berou za přirozenou součást Paříže.

Eiffelova věž je třípatrová. Zajímá vás, jak se dostat až nahoru a vychutnat si jedinečný pohled z ptačí perspektivy? Pro ty zdatnější z vás můžeme doporučit výstup pěšky, zdolat budete muset 1652 schodů a to se dostanete pouze do druhého patra, chcete-li do jiných poschodí, musíte výtahem. Pokud vás toto číslo odradilo, nic se neděje, využít můžete hned ze začátku celkově tři výtahy, kterými se dostanete do všech pater.

První plošina se nachází ve výšce 57 metrů. Zde můžete zavítat do audiovizuálního musea nebo si vychutnat pohled na Paříž. Doporučujeme i posezení v restauraci. Druhé podlaží je potom ve výšce 115 metrů. Říká se, že právě v této části je nejlepší výhled na celé město. Rovněž se zde nachází restaurace. Třetí plošinu potom hledejte ve výšce 274 metrů. Sem se dostanete již pouze výtahem. Čeká tu na vás bar a při dobré viditelnosti až 65 kilometrový výhled do okolí.

Při silnějším větru se vám může zdát, že se věž vychyluje ze své původní polohy. Skutečně tomu tak je, i když velice nepatrně. Uvádí se, že vychýlení vrcholu je maximálně 12 centimetrů, tedy úsek, který je okem neviditelný, avšak na vlastní kůži, třeba ve třetí plošině to již můžete pocítit.

Návštěva Eiffelovi věže bývá mnohdy hlavním lákadlem, proč turisté do míří do Paříže. K věži se dostanete nejsnadněji metrem, vystoupíte na stanici metra 6, na zastávce Passy. Při návštěvě je potřeba počítat i se vstupem, který se pohybuje v závislosti na konkrétní plošině od 4 do 11 Euro.

Předchozí článekCentre Georges Pompidou – Pompidouovo centrum moderního umění
Další článekFrancouzská letoviska – oblíbené turistické cíle ve Francii