Dubajské chrámy architektury

945
Dubajská architektura | photopiano/123RF.com
Dubajská architektura | photopiano/123RF.com
Dubaj, hlavní město stejnojmenného emirátu, bývalo obyčejnou rybářskou osadou – v dobách, kdy bylo dnešní území Spojených arabských emirátů známé jako pobřeží Pirátů. Jenomže pak se objevila ropa a Dubaj (Dubayy) se ze zaostalého města proměnila v supermoderní metropoli. Stačilo jí na to padesát let a dnes je považována za Mekku moderní architektury.

Nedokončený nejvyšší

Zatím rozestavěný mrakodrap Burj Dubayy (Dubajská věž) je už od letošního léta nejvyšší stavbou světa – překonal totiž výšku 508 metrů, s níž dosud tento rekord držela Taipeiská věž. Dubajský mrakodrap ale poroste dál. Kam až, to se zatím tají. Konečnou výšku věže znají prý jen dvě osoby – architekt a ředitel společnosti, která za projekt odpovídá. Na veřejnost unikla pouze informace, že jeden z připravovaných výtahů bude mít na ovládací desce tlačítko s poschodím 189. Odborníci na základě dokumentace odhadují, že stavba bude ve finále vysoká zřejmě 705 metrů, odvážnější vize hovoří i o 800 metrech. Odhady jsou však nejisté i proto, že plány stavby byly vytvořeny tak, aby bylo konečnou výšku budovy možné změnit v jakékoli fázi stavby – to s ohledem na možnou konkurenci. Jisté je zatím jenom to, že Burj Dubayy už pohltil 330 tisíc kubických metrů betonu a 39 tisíc tun oceli a že v něm bude jezdit 56 rychlovýtahů. Přepravovat budou hosty hotelu, obchodů, relaxačního centra a bytů, z nichž na 700 je už nyní prodáno.

Plovoucí města na umělých ostrovech

S myšlenkou na umělé ostrovy přišel nedávno zesnulý šejk Maktúm bin Rašíd al-Maktúm a budovat se začaly na přelomu tisíciletí. Ostrovy vznikají zasypáním sedmnáctimetrové prolákliny v moři na okraji Dubaje, k čemuž je používán hlavně písek těžený z moře podél pobřeží.

První ostrov v podobě obřího palmového stromu o rozměrech pět krát pět kilometrů – Palma Jubayra (čti džubajrá) – se začal stavět v roce 2001. Ostrov má „kmen“ spojující jej s pevninou, palmové listy, a dokonce i trsy datlí! Na „listech“ ostrova již stojí domy a pozemky jsou vyprodané. Budují se další dva umělé ostrovy, které mají ještě sofistikovanější tvary – Palma Jabal Ali má vypadat ze vzduchu také jako verše arabské poezie, Palma Dayra má tvořit půlměsíc 18 kilometrů dlouhý a devět kilometrů široký.
Skutečným osmým divem světa by pak mělo být obří umělé souostroví s názvem Svět, které by mělo být hotové v roce 2008. Dílo tvořené 300 ostrovy má být viditelné z vesmíru v podobě mapy světa. Velikost jednotlivých ostrovů je plánována na 23 226 m2 až 83 613 m2, od sebe budou odděleny vždy 50 až 100 metry vody. Celé souostroví bude na délku měřit 9 km a na šířku pak 6 km.

Hotelová nej…

Dubaj se pyšní mnoha hotely, v nichž je sice cena za ubytování nad rámec možností většiny lidí, ovšem přinesly městu světovou proslulost.

Stojí tu první podmořský hotel světa, Hydropolis. Hotel je vystavěn asi 300 m od břehu v hloubce asi 15 m a otevřen by měl být koncem tohoto roku. Hosté se zaregistrují ve vstupní hale na pevnině, pak nastoupí do podmořského vlaku, který je skleněným tunelem dopraví do vlastního hotelu. Od okolního moře je hotel oddělen silnou betonovou zdí a všechna okna jsou z plexiskla silného osmnáct centimetrů. Svým tvarem připomíná hotel iglú kryté obrovskou skleněnou střechou.

„Lidé budou bydlet pod vodou, a přesto uvidí nad hlavami hvězdy,“ vysvětluje německý architekt Joachim Hauser, autor této sci-fi stavby. Do budoucna pak slibuje ještě umělou pláž pod hladinou, která bude vybavena stroji na výrobu mlhy, jež hostům zaručí příjemný stín.

Symbolem Dubaje je gigantická plachetnice, hotel Burj Al Arab – i když po dostavbě mrakodrapu se to asi změní. Burj Al Arab, nejdražší a jediný sedmihvězdičkový hotel světa, hýří luxusem. Na výzdobu jeho interiérů byly spotřebovány tuny zlata, hosté mohou obdivovat vnitřní i vnější vodopády, visuté bazény i heliporty. V podmořské restauraci se nabízejí „dary moře“, které hosté zároveň pozorují v jejich živé formě za sklem.

Pohlednice z Dubaje zdobí i pětihvězdičkový Jumeirah Beach, hotel ve tvaru mořské vlny. Vstup do hotelu je impozantní, v otočných dveřích jsou zabudována velká terária s rostlinami. Přímo nad vchodem se zvedá několik osvětlených poschodí do špice obrovské vlny, kterou je hotel tvořen. Uprostřed hotelu je jezírko z černého mramoru lemovanézelení. Město ve městě pak tvoří hotelový komplex Mina A’Salam at Madinat Jumeirah, protkaný vodními kanály o délce 3,7 km. Po nich se mohou hosté přepravovat v hotelových korábech mezi kavárnami a restauracemi. Hotelové chodby, pojaté zde jako arabské „súky“, jsou stejně jako celý komplex obloženy vyřezávaným santalovým dřevem.
Jak se zdá, Dubaj zatím nemá ve smělosti a množství odvážných architektonických řešení ve světě konkurenci. A tak musí město „soutěžit“ samo se sebou. Dokladem tohoto tvrzení je budovaný hotel Rose Rotana, který s výškou 333 metrů připraví svého dubajského souseda Burj Al Arab o titul nejvyššího samostatně stojícího hotelu na světě.

Autor: Pavel Vácha – časopis Cestopisy.

Předchozí článekSpiš: město podobné spíše Švýcarsku než Slovensku
Další článekOrient Express – víc než legenda