Zajímavosti ve Spojených arabských emirátech – památky a zajímavá místa k navštívení

8453

Spojené arabské emiráty (SAE) jsou symbolem bohatství. Luxusní hotely, netradiční stavby a prosluněné pláže. Jedná se o sdružení celkem sedmi emirátů, z nichž nejznámější jsou Abu Dhabi, Fujairah, Ras al-Khaimah a především Dubaj. Není se čemu divit. Tolik šílených nápadů jako tady jen tak po kupě neuvidíte. Pokud si chcete zalyžovat, když je venku téměř 40°C, tak v Dubaji není problém. Vše co v emirátech potkáte se pyšní nějakým „nej“. A právě proto je výlet do emirátů nezapomenutelným zážitkem.

Zajímavosti o Spojených arabských emirátech

  • Ženy nemají v islámských státech stejné práva jako muži. To platí i v emirátech. Například u soudu má svědectví ženy poloviční platnost oproti svědectví muže. Proto se pohlíží na znásilnění či domácí násilí shovívavě.
  • Dubajská policie vlastní Lamborghini, Ferrari a Bentley. To proto, aby byli schopni chytit ujíždějící rychlíky.
  • Zhruba 25% všech světových jeřábů se nachází v Dubaji.
  • Dubajské letiště je nejrušnější letiště na světě. V roce 2014 předčilo Heathrow.

Zajímavá místa a památky ve Spojených arabských emirátech

Burdž Chalífa (Burj Khalifa)

Burdž Chalífa, nejvyšší mrakodrap na světě, který se se svou výškou 828 metrů pyšní hned několika rekordy. Kromě nejvyšší budovy na světě se pyšní titulem nejvyšší obytná stavba a mnoha dalšími. Nejlepší na tom je, že se výtahem můžete dostat až na vyhlídkovou plošinu, ze které je neuvěřitelný výhled do okolí. Údajně lze vidět až do dálky 95 km. A protože se Burdž Chalífa pyšní technickými vymoženostmi, tak si můžete zaměřit monitor na kteroukoliv budovu v okolí a ihned dostanete odpověď, o kterou stavbu se vlastně jedná. Vidět takto kolosální stavbu na vlastní oči je zkrátka dechberoucí zážitek.

Palmové ostrovy (Palm Islands)

Palmové ostrovy jsou uměle vytvořené ostrůvky, které svým tvarem připomínají palmu. Leží u pobřeží Dubaje, kde je vytvořili postupným navážením kamení. První z nich, Palm Jumeriah, má rozlohu 5×5 kilometrů a je na něm postaveno více než 1400 luxusních vil, které obývají nejbohatší lidé světa. Mezi majiteli nechybí Brad Pitt či David Beckham. Po ostrůvcích se můžete projet a navštívit jeden z moha zábavních parků. Ovšem nejlepší je pohled na ostrůvky z paluby letadla, kde vynikne jejich úchvatný tvar. Pokud byste si chtěli luxusní vilu s vlastní pláží koupit, budete potřebovat necelých 30 miliónů korun.

Velká mešita šejka Zayeda (Sheikh Zayed Grand Mosque)

Tento monumentální symbol Abu Dhabi za 13 miliard korun je věnován šejku Zayedovi, který má uvnitř mešity své mauzoleum. Neuvěřitelná bílá stavba, která působí jako z pohádky Tisíce a jedné noci je největším náboženským komplexem v celých emirátech, který je určený pro více než 40 000 věřících. A jak to tak v emirátech bývá, pyšní se tato budova několika nej. Uvnitř se nachází největší koberec světa s plochou 5000 m2 či jeden z největších lustrů na světě, který má v průměru 10 metrů a váží 12 tun. Tuto pohádkovou stavbu by si žádný návštěvník emirátů neměl nechat ujít.

Al-Hadžar (Al Hajar Mountains)

Přestože většinu území emirátů pokrývá poušť, nalezneme na jejich území i unikátní přírodní skvosty. Jedním z nich je pohoří Al-Hadžar. Přestože jeho větší část leží na území Ománu, tak zasahuje i do východní části Spojených arabských emirátů. Scenérie v horách je opravdu kouzelná. V porovnání s luxusními a nablýskanými městy se jedná o kontrast, z kterého může být člověk nejprve v šoku. Ovšem milovníci přírody si zde přijdou na své. Pohořím vede několik turistických stezek, které vás provedou skrz ta nejkrásnější místa Al-Hadžaru.

Burdž al-Arab (Burj Al Arab)

Burdž al-Arab, nejluxusnější hotel světa, se stal neodmyslitelným symbolem Dubaje. Hotel stojí na uměle vybudovaném ostrůvku kousek od pobřeží. Svým tvarem připomíná plachetnici plující po moři a při koupání na dubajských plážích jej nemáte šanci přehlédnout. Šancí jak se podívat do hotelu zevnitř je několik. Kromě ubytování v jednom z nejdražších pokojů na světě si můžete zajít do některé z hotelových restaurací. Ovšem si musíte předplatit jakýsi poukaz, kterým se zavazujete, že za večeři v hotelu zaplatíte alespoň 230 dolarů. Na druhou stranu si tento architektonický skvost můžete prohlédnout.

Pouštní Safari (Desert Safari)

Jelikož je tak velké území pokryto pouští, patří mezi oblíbené atrakce turistů pouštní safari. Do pouště se dostanete nejlépe terénním vozidlem. Řada místních agentur nabízí za zhruba 55 dolarů výlety k písečným dunám. Neboť řízení skrz písek a sjíždění obrovských písečných dun je opravdu jen pro zkušené. Samotné sjíždění dun je obrovský zážitek, který by si neměl nikdo nechat ujít. Ovšem cílem cesty bývá beduinský tábor, kde můžete ochutnat zdejší jídlo, projet se na velbloudovi nebo si vykouřit šíšu.

Muzeum islámské civilizace (Sharjah Museum of Islamic Civilisation)

Jedno z nejúchvatnějších muzeí v emirátech, Muzeum islámské civilizace, se zaměřuje na islámskou historii a kulturu. Součástí expozice je sbírka starých rukopisů a předmětů, které pocházejí přímo z Mekky. Kromě toho jsou k vidění šperky, mince a obrazy. Muzeum se nachází ve městě Sharjah, které samo o sobě stojí za vidění. Obzvláště pozoruhodné je místo zvané Modrý trh (Blue Souk), kde nakoupíte opravdu vše, na co si vzpomenete. Najdete ho v nepřehlédnutelné budově tradiční arabské architektury.

Mall of the Emirates

Tak jako proslul Dubaj luxusními hotely, tak stejně je ve světě známý díky obrovským nákupním centrům. Jedním z nich je Mall of the Emirates. Toto ohromné nákupní centrum se pyšní více než 1200 obchody. Ovšem koho nákupy přestanou bavit a bude si chtít užít trochu zábavy, může přímo v obchoďáku vyrazit do kina, do divadla nebo si zalyžovat na sjezdovce Ski Dubai. A jelikož se každá budova v Dubaji pyšní nějakým nej, tak Mall of the Emirates je považován za druhé největší nákupní centrum na světě. Ovšem obrovským konkurentem tomuto obchodnímu centru je Dubai Mall, které mu svou velikostí šlape na paty.

Dubajská zázračná zahrada (Dubai Miracle Garden)

Pokud se chcete cítit jako Alenka v říši divů nebo jen najít klid uprostřed města, tak by vám neměla uniknout Dubajská zázračná zahrada. Někdo by ji možná označil jako šílenou, ale to k to Dubaji neodmyslitelně patří. Jedná se o největší přírodní květinovou zahradu na světě. V zahradě se nachází více než 45 miliónů květin. Pestrobarevné květy jsou tvarovány jako srdce či slavné budovy. Pohled na tyto květinové konstrukce je zkrátka dechberoucí.

Většina turistů míří do emirátů právě kvůli nádherným plážím, kde je navíc jistota celoročně krásného počasí. Ovšem zdržovat se jen u moře by byla obrovská škoda, když mají emiráty tolik co nabídnout. Kromě nejluxusnějších ubytování na světě můžete vystoupat na nejvyšší budovu nebo se zkrátka jen tak procházet po městě a pozorovat všechny ty architektonické bizarnosti. A koho ruch velkoměsta omrzí, najde klid v poušti, která přece jen tvoří podstatnou část území Spojených arabských emirátů.

Předchozí článekZajímavosti ve Svazijsku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekDovolená ve Varaderu na Kubě – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí