Dovolená ve Varaderu na Kubě – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí

3957

Stará americká auta, doutníky, krásné ženy, přívětiví domorodci i žhavé rytmy samby. To vše se nám většinou vybaví, pokud je řeč o Kubě. Pokud však chcete strávit jedinečnou odpočinkovou dovolenou na vyhlášených karibských plážích, mělo by se vám vybavit i největší turistické letovisko Varadero ležící na poloostrově Hicacos.

Kde dříve stávala pouze malá vesnička produkující sůl, tam jsou dnes moderní hotely, restaurace, obchody a kilometry pláží s tím nejjemnějším bílým pískem, které jsou omývány tyrkysově modrými vodami Karibského moře. Nejedná se však o žádnou novinku. Do Varadera proudili bohatí turisté již ve 30. letech minulého století. Svou dovolenou zde trávili i mafiánský boss Al Capone a kubánský diktátor Batista. K největšímu rozmachu turismu však došlo až koncem 90. let a Varadero je nyní dostupné i pro obyčejné smrtelníky. Pravou Kubu zde ale nečekejte. Vše je tady  uzpůsobeno pro turisty a přístup do některých částí města (zejména na pláže) je Kubáncům často úplně odepřen. Výjimku samozřejmě tvoří dobrosrdečný personál resortů, restaurací a dalších podniků.

Řada turistů tvrdí, že Varadero je spíše americké než kubánské, vždyť i nejčastější měnou je zde právě americký dolar. Pro trávení dovolené je však Varadero jako stvořené. A pokud budete chtít zažít tu pravou Kubu známou z cestopisů, v níž se prohánějí vraky amerických aut a lidé před svými domovy kouří vyhlášené kubánské doutníky, stačí se vypravit do 140 kilometrů vzdálené Havany, hlavního města země. Ani ve Varaderu však nenarazíte jen na pláže a bary nabízející tradiční mojito či cuba libre. Ve městě i jeho okolí můžete obdivovat zajímavé budovy, přírodní rezervace i jedinečné pozůstatky z dob dávno minulých. V každé případě byste se alespoň na chvíli měli zvednout z pláže a vydat se na putování po varaderských krásách. Určitě nebudete litovat.

Zajímavá místa a památky ve Varaderu

Park Josone (Josone Park)

Ve Varaderu se můžete projít jedním z nejkrásnějších kubánských parků. Je jím devíti hektarový park známý pod názvem Josone. Park se nachází v samém centru města a svým návštěvníkům poskytuje možnost příjemného odpočinku ve stínu vzrostlých stromů již od roku 1940. V parku můžete obdivovat nádherně kvetoucí tropické rosliny a stromy, krásné jezero, plavecký bazén, hřiště na minigolf a v neposlední řadě i pestrobarevné ptačí obyvatele parku. Bývá zvykem, že si kubánské dívky oblékají slavnostní oblečení a přicházejí do parku, aby se zde v den svých patnáctých narozenin vyfotily. Park je také oblíbeným místem pro focení krásných svatebních fotografií.

Kostel Iglesia de Santa Elvira (Santa Elvira Church)

Ačkoliv se ve Varaderu nachází řada architektonicky velmi zajímavých staveb, na památky zde spíše nenarazíte. Výjimku však tvoří zajímavý kostel Iglesia de Santa Elvira. Jedná se o jednoduchou stavbu tvořenou převážně kameny a dřevem, jejíž vznik je datován do roku 1938. V horní části přední strany budovy se nachází menší zvonice. Kostel můžete najít v blízkosti oblíbené pláže Varadero i krásného parku Josone.

Pláž Varadero (Varadero Beach)

Pláž Varadero táhnoucí se podél kubánského pobřeží se právem řadí mezi ty úplně nejkrásnější pláže světa. Téměř dvacet kilometrů panensky bílého písku, který pozvolna vstupuje do křišťálově čistých vod Atlantiku, je pro mnohé splněným snem a zhmotněným rájem. Pláž je lemována hotely, restauracemi a bary, v nichž si můžete pochutnat třeba na sklence populárního daiquiri.

Delfinárium (Dolphinarium)

Častým cílem turistů, zejména pak rodin s dětmi, je místní delfinárium. Dvakrát denně zde probíhají nejrůznější představení se cvičenými delfíny. Tou úplně nejoblíbenější atrakcí je však plavání s delfíny, které mnozí považují za vskutku jedinečný a nepřekonatelný zážitek.

Městské muzeum (Municipal Museum)

S historií města a jeho okolí se lze seznámit v místním muzeu sídlícím v tradičním plážovém dřevěném domě bílé barvy ozdobeném modrými sloupky a balkony, který je obklopen krásnou tropickou zahrádkou. V muzeu jsou vystaveny fotografie, mapy, dokumenty a další exponáty vyprávějící o důležitých momentech v historii města. Seznámit se zde můžete i s příběhy místních obyvatel, kteří stáli u vzniku a formování města do jeho dnešní podoby.

Korálový útes (Coral Reef)

Kubánské pobřeží je téměř celé ohraničené krásným korálovým útesem, což z Kuby činí jednu z top potápěčských destinací. Varadero samozřejmě není výjimkou a i zde se můžete ponořit do vodních hlubin a obdivovat pestrý mořský život. Kromě potápění u krásného útesu je možná také prohlídka tajemné jeskyně ukryté pod mořskou hladinou přibližně dvacet kilometrů od pobřeží.

Kromě přírodních úkazů zde mohou potápěči obdivovat i technické zázraky. Na dně oceánu je v těchto místech pohřbena ruská hlídková fregata, která byla potopena během studené války. Vrak lodi je dnes obýván nejrůznějšími mořskými živočichy a stal se oblíbeným potápěčským cílem. Pokud by vám varaderské potápěčské lokality nestačily, můžete se vypravit i do populární Zátoky Sviní, kam jsou z Varadera pořádány potápěčské výpravy.

Co navštívit v okolí a kam vyrazit na výlet?

Národní park Hicacos (Hicacos Natural Park)

Varadero je ideálním výchozím bodem pro návštěvu Národního parku Hicacos ležícího na severovýchodě poloostrova. Park, jež byl založen v roce 1974, je učiněnou tropickou oázou zahrnující množství nádherných lagun i deštný les. Na území parku můžete obdivovat mimo jiné například úchvatné jezero Mangón, v jehož okolí lze pozorovat množství zajímavých ptačích druhů či plazů. Za vidění stojí také stovky let staré obří kaktusy. Tím úplně nejzajímavějším, co park Hicacos nabízí, jsou jeskyně Cueva de Ambrosio. Tento 250 metrů dlouhý jeskynní komplex proslul v roce 1961, kdy zde byly nalezeny malby znázorňující sluneční kalendář, jejichž autorství je připisováno původním indiánským kmenům.

Jeskyně Bellamar (Bellamar Caves)

V okolí Varadera se nachází hned celá řada zajímavých jeskyní. Navštívit můžete například jeskyni Santa Catalina či Calero, která byla využívána jako pohřebiště. Pokud vám nevadí vypravit se o něco dále, můžete vidět i fascinující jeskyně Bellamar. Ty se nacházejí ve městě Matanzas, přibližně 65 kilometrů od Varadera. Jeskyně Bellamar se veřejnosti otevřely již v 60. letech 19. století a jsou tak považovány za jednu z nejstarších turistických atrakcí v zemi. A to není jediné nej, kterými se jeskyně mohou pyšnit. Řadí se také mezi nejdelší a nejhlubší přírodní jeskyně na Kubě. Nachází se zde neuvěřitelných 28 místností a celková délka areálu činí tři kilometry. Návštěvníci poté mohou shlédnou přibližně třetinu jeskyně a obdivovat zde jedinečnou krápníkovou výzdobu, krásné krystaly a vápencové útvary i podzemní potůčky a fontány.

Havana

Přibližně 140 kilometrů od Varadera leží i krásná Havana, hlavní město Kuby, kterému je často přezdíváno “Paříž Karibiku” a jehož historické centrum je zapsáno na seznamu UNESCO. Ve městě se nachází řada zajímavých památek, včetně krásné havanské katedrály, kubánského sídla vlády a řady dalších pevností, hradů a památníků. Pohled na město je opravdu zajímavý a jedinečný. Na dříve krásných koloniálních budovách se již podepsal zub času a zvláštní atmosféru ještě dokreslují ulicemi se prohánějící auta z 50. a 60. let minulého století. Návštěvu Havany, v níž jako by se zastavil čas, si určitě nenechte ujít.

Varadero je krásným místem, které svým návštěvníkům nabízí vše, co se od exotické dovolené očekává. Pláže jako stvořené k ničím nerušenému odpočinku, křišťálově čisté moře, luxusní hotely, krásné parky i zajímavé památky. To vše ve Varaderu najdete. V okolí města se poté nachází řada dalších zajímavých míst, včetně krásných přírodních rezervací i unikátních jeskyní. K výletu láká i nedaleká Havana umožňující nahlédnout do krás a tajů tradiční a pro turisty velmi atraktivní Kuby. Pokud rádi cestujete po odlehlých místech bez turistů, Varadero vás spíše nenadchne. Pro všechny ostatní se však zcela jistě stane dovolenkovým rájem na zemi.

Předchozí článekZajímavosti ve Spojených arabských emirátech – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekDovolená na ostrově Gran Canaria – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí