Dovolená na ostrově Gran Canaria – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

4549

Malebný kousek Evropy ležící u afrického pobřeží, který svými plážemi připomíná krásný Karibik. I tak by se dal popsat ostrov Gran Canaria, třetí největší ostrov Kanárských ostrovů. Nachází se v Atlantském oceánu, přesně mezi ostrovy Tenerife a Fuerteventura.

Je sopečného původu a po obvodu měří necelých 250 kilometrů, přičemž více než jednu pětinu tvoří krásné pláže. Gran Canaria je velmi rozmanitým ostrůvkem a pokud putujete napříč jeho poměrně malým území, charakter krajiny i počasí se často mění. Během jediného dne se tak můžete přenést do míst připomínajících stálezelené evropské lesy i africké pouštní prostředí. Jedná se o vskutku unikátní místo plné přírodních i architektonických krás. Na své si zde přijdou milovníci ničím nerušeného odpočinku na pláži, ale také příznivci aktivní dovolené.

Ostrov se může pyšnit poměrně hornatým povrchem a jeho nejvyšší hora Pico de la Nieves se tyčí až do výšky téměř 2000 metrů. Často zde narazíte také na přírodní rezervace plné zcela jedinečných druhů zvířat i rostlin. Ve městech rozesetých napříč celým ostrovem můžete obdivovat velmi zajímavé architektonické skvosty, vesničky situované v horských oblastech vás zase seznámí s tradičním kanárským venkovem i s příjemnou pohostinností místních obyvatel. Není vůbec divu, že se jedná o nejznámější a nejnavštěvovanější ze všech sedmi ostrovů tvořících Kanárské ostrovy. Pojďme se nyní i my vydat za poznáním zajímavých míst a památek ukrytých na malém ostrůvku omývaném tyrkysově modrými vodami Atlantského oceánu.

Zajímavá místa a památky na Gran Canarii

Las Palmas (Las Palmas de Gran Canaria)

Hlavní město ostrova a jedno ze dvou hlavních měst celých Kanárských ostrovů, Las Palmas, můžete najít na severovýchodním pobřeží Gran Canarie. Jedná se o vůbec nejlidnatější město ostrovů, které je tvořeno historickou částí s množstvím památek i moderní částí s přístavem, jejíž součástí je i pláž Las Canteras, jedna z nejpopulárnějších pláží ostrova. Centrem historické části zvané Vegueta je náměstí Santa Ana lemované historickými obecními domy, biskupským palácem i nádhernou katedrálou, která byla až do počátku 19. století jedinou katedrálou stojící na území Kanárských ostrovů. Nedaleko od náměstí stojí významný dům Casa de Colón, unikátní krásně zdobený dům, v němž v roce 1492 údajně chvíli pobyl Kryštof Kolumbus.

Arucas

Nedaleko od Las Palmas leží další z krásných měst. Je jím Arucas, menší, avšak velmi krásné město plné kulturních památek, které je také domovem oblíbeného kanárského rumu. Dominantou města je Arukaská katedrála, která se doslova tyčí nad městem, protože s nadhledem převyšuje všechny okolní stavby. Možná vás překvapí, že stavba katedrály zasvěcené sv. Janu Křtiteli byla dokončená teprve nedávno, a to v 70. letech minulého století. Arucas dříve býval vyhlášeným kamenickým městem, dnes kamenické řemeslo připomíná již jen muzeum, jehož návštěva určitě stojí za to. Za návštěvu poté stojí i krásný městský park či Markýziny zahrady (Marquesa Garden) plné pestrobarevných květin. Vypravit se můžete i do vyhlášené palírny rumu Arehucas, která nabízí nejen prohlídky pro veřejnost, ale také ochutnávku a prodej oblíbeného alkoholického nápoje.

Teror

Milovníci historických památek i zajímavých poutních míst by určitě neměli vynechat návštěvu městečka Teror ležícího rovněž v severní části ostrova, nedaleko od Las Palmas. Městečko se pyšní hned dvěma nej – jedná se o nejvýznamnější poutní místo Kanárských ostrovů pyšnící se nejzachovalejším historickým centrem na Grand Canaria. Poutním místem je vesnička Teror již od 15. století, kdy se zde údajně zjevila Panna Marie. U místa zjevení byla vystavěna neoklasicistní bazilika (Basilica de la Virgen del Pino), která patří mezi nejkrásnější památky ve městě. V blízkosti baziliky se poté nacházejí další zajímavé stavby a místa, včetně krásného biskupského paláce a městských muzeí.

Údolí Azuaje (Azuaje Valley)

Přibližně na půlce cesty mezi městečky Arucas a Teror leží jeden z jedinečný přírodních úkazů, údolí Azuaje. To je součástí přírodního parku Doromas. Jedná se o jedinečné místo plné třpytících se potůčků, kaňonů, skalních útvarů a v neposlední řadě také unikátních endemických druhů rostlin a zvířat.

Jeskyně Cenobio de Valerón (Caves of Cenobio de Valerón)

V severní části ostrova se nachází i jedno z četných archeologických nalezišť. Jsou jím jeskyně Cenobio de Valerón, které vás během prohlídky zavedou do zajímavé historie ostrova. Jedná se prakticky o erozemi vymletou skálu, v níž vznikly klenby. Ty byly ještě prohloubeny lidmi, kteří zde našli ideální podmínky pro skladování obilí a dalších potravin. Dnes se jedná o unikátní okénko do historie ostrova, které přináší svědectví o kanárském zemědělství. Ačkoliv je účel jeskyní pravděpodobně známý, stále zde zůstává prostor pro dohady, zda jeskyně nesloužily k jiným účelům a také jací byli jejich dávní obyvatelé.

Roque Nublo

Přímo ve středu ostrova se nachází jeho snad nejznámější symbol, skála Roque Nublo. Skála tyčící se do výšky 1813 metrů nad mořem je oblíbeným cílem řady turistů, protože nabízí jedinečný výhled na krásnou okolní krajinu. Můžete odtud vidět mimo jiné i obrovský kaňon ležící západně od Roque Nublo, který si vysloužil přezdívku “evropský Grand Canyon”. V případě dobré viditelnosti je možné dohlédnout až na sousední ostrov Tenerife.

Pico de la Nieves

V blízkosti Roque Nublo můžete navštívit i nejvyšší horu ostrova Gran Canaria a třetí nejvyšší horu celých Kanárských ostrovů. Je jí Pico de la Nieves tyčící se do výšky 1949 metrů nad mořem. Na vrchol hory sopečného původu se můžete po armádní cestě vypravit i vozem. Z vyhlídky lze poté pozorovat okolní krajinu, nedaleká města, sousední ostrov Tenerife a pokud se sem vypravíte večer, tak i ničím nerušený západ slunce.

Puerto de Mogán

Pokud chcete poznat místo označované jako “kanárské Benátky”, budete se muset vypravit do jižní části ostrova, kde přístav Puerto de Mogán leží. Zde se poté můžete procházet malebnými uličkami plnými obchodů, hospůdek a samozřejmě také vyhlášených rybích restaurací, v nichž jsou podávány pokrmy připravené z právě vylovených ryb. Sem tam zde narazíte na tradiční kanárské domky s bílou fasádou a barevnými okenicemi. Zavítat můžete i na palubu některé z rybářských lodí, které se večer co večer vydávají na svou výpravu. Prohlídku přístavu můžete završit na krásné písečné pláži jako stvořené k příjemnému odpočinku.

Pláž Amadores (Amadores Beach)

Ostrov Gran Canaria se vyznačuje množstvím pohádkově krásných pláží. Mezi nejznámější z nich patří Playa de Inglés, Playa de Las Canteras a také Playa de Amadores. Zvláště poslední jmenovaná je vskutku pohádkovým místem a pokud se na ní ocitnete, budete se cítit jako v tropickém Karibiku. Jedná se totiž o uměle vytvořenou pláž ležící v jižní části ostrova, která svým vzhledem připomíná právě oblíbené karibské pláže. Pokud dáváte přednost klidným a opuštěným zákoutím, pláž Amadores asi nebude nic pro vás. Na vyhlášenou pláž označenou modrou vlajkou se totiž sjíždějí turisté ze všech koutů ostrova

Pláž Maspalomas (Maspalomas Beach)

Další velmi vyhledávanou pláží táhnoucí se podél jižního pobřeží ostrova je pláž Maspalomas. Zde však není lákadlem bílý písek ani křišťálově modrá voda, nýbrž písečné duny táhnoucí se několik kilometrů dlouhou pláží. Duny často dosahují i několikametrové výšky a Maspalomas v takových chvílích spíše než pláž připomíná africkou Saharu.

Gran Canaria je nádherným ostrovem, na němž můžete okusit exotické krásy, avšak s evropskými standardy. Naleznete tady snad úplně vše, co byste mohli k trávení odpočinkové i aktivní dovolené potřebovat. Krásné pláže táhnoucí se podél pobřeží obklopeného průzračně modrou mořskou vodou i několik kilometrů, vysoké hory jako stvořené pro přímo ukázkové treky, přírodní rezervace plné divoké přírody, jež jsou domovem pro řadu zvířat a rostlin a v neposlední řadě i nádherná města plná dechberoucích historických staveb. To vše dělá z Gran Canaria takřka ráj na zemi a dovolenkovou destinaci snů.

Předchozí článekDovolená ve Varaderu na Kubě – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí
Další článekBaška na chorvatském ostrově Krk – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí