Valletta na Maltě – památky a zajímavá místa aneb co navštívit?

9324
Pohled na historické centrum města Valletta | elec/123RF.com
Pohled na historické centrum města Valletta | elec/123RF.com

Malta je stále vnímána spíše jako destinace s nádhernými plážemi a azurově čistým mořem, ale pravdou je, že má co nabídnout také turistům cestujícím za poznáním. Hlavní město Valletta je sice malé, ale co do turistického vyžití nijak nezaostává za mnohými metropolemi.

S přídomkem „město paláců“ Valletta slibuje neuvěřitelnou koncentraci památek na malém prostoru. Městu vévodí barokní památky, které mu zajistily pevnou pozici na seznamu světového dědictví UNESCO. Tím však význam Vallety ani zdaleka nekončí, neboť se nachází ve významné archeologické lokalitě, mezi dvěma zálivy zvanými Marsamxett a Grand Harbour, což je zároveň největší přírodní přístav v Evropě. Vydejte se na procházku městem, které slibuje setkání s historií na každém kroku…

Paláce na každém kroku

Valletta, která byla založena johanitským velmistrem Jeanem de la Vallete, je zcela oprávněně zapsána na seznam světového dědictví UNESCO, jak o tom každého návštěvníka přesvědčí procházka jejími malebnými uličkami. A to i přes její malou velikost, přinejmenším v porovnání s většinou světových hlavních měst. Při procházce městem, nebo jízdě kočárem taženým koňmi lze narazit na početná zastrčená náměstí a také kostely, fontány či sochy na každém rohu. Ovšem nepřehlédnutelné jsou zejména skvostné paláce ve zdobeném barokním stylu.

Katedrála svatého Jana ve Vallettě | anibaltrejo/123RF.com
Katedrála svatého Jana ve Vallettě | anibaltrejo/123RF.com

Pozoruhodná stavba ze 16. století, to je katedrála svatého Jana je dílem architekta Gerolama Cassara, který stojí i za dalšími pamětihodnostmi Valletty, například Velmistrovým palácem, který se stal sídlem maltézských vládců. Za důkladnější prohlídku stojí také pevnost St. Elmo či Cassa Rocca Piccola. Před všudypřítomnými slunečními paprsky se lze ukrýt v zahradách Argoti nebo Upper Barraca.

Muzea v nádherných kulisách

V historií prodchnuté Vallettě nemohou chybět významná muzea, jejichž kulisou jsou monstrózní architektonické památky.

Pobyt ve městě Valletta by měl zahrnovat i návštěvu Národního muzea mapující maltézskou historii a umění. Vzhledem k významným architektonickým nalezištím, kterými je Malta proslulá, prohlídka každého milovníka historie nadchne.

Neméně významnou institucí je Muzeum umění, které se v rámci svých sbírek může pyšnit díly od Tintoretta, Carpaccia a dalších italských i maltézských umělců. Valletta však byla v minulosti důležitým místem z hlediska námořní strategie, což dokazuje Námořní muzeum.

Národní muzeum války ve Vallettě | ekinyalgin/123RF.com
Národní muzeum války ve Vallettě | ekinyalgin/123RF.com

Opomenout nelze ani Národní muzeum války, které sídlí v pevnosti St. Elmo a ve svých expozicích vystavuje předměty spjaté s druhou světovou válkou. A pokud vám to nabitý program dovolí, zavítejte na nějaké představení do divadla Manoel, jednoho z nejstarších kulturních stánků v Evropě i na celém světě.

Pevnost Manoel ve Vallettě | Maltaguy1/123RF.com
Pevnost Manoel ve Vallettě | Maltaguy1/123RF.com

Autentická Valleta po západu slunce

Valletta je samozřejmě obchodním a administrativním centrem Malty. Zatímco ve dne tedy Valletta žije rušným životem, v noci se její atmosféra zásadně proměňuje.

Valletta na Maltě při západu slunce | twindesigner/123RF.com
Valletta na Maltě při západu slunce | twindesigner/123RF.com

Právě v noci můžete pocítit dojem, že jste se ocitli v jiném městě. To však ani náhodou neznamená, že by se ve Vallettě zastavil čas, jen přeskočil o pár let zpátky a navozuje atmosféru starých časů. Bohatý noční život udává zcela jiné tempo, stejně jako bary a restaurace lákající na místní speciality. Právě po setmění je ideální doba k dokonalému vychutnání všech architektonických skvostů, navíc nádherně osvětlených. Ať už při procházce, nebo z pohodlí nějaké stylové předzahrádky.

A dobrá zpráva pro turisty! Orientace ve městě Valletta je překvapivě snadná. Půdorys města s kolmými ulicemi je dílem architekta Francesca Laparelli, jehož pověřil papež Pius IV. vytvořením pevnosti, která bude zároveň uměleckým dílem. Sami při návštěvě Valletty posuďte, nakolik byl tento požadavek splněn.

Předchozí článekDovolená v portugalském Algarve – zajímavá místa a památky k navštívení
Další článekZajímavosti v Macao – zajímavá místa a památky aneb co vidět?