Zajímavosti v Portugalsku – zajímavá místa a památky k vidění

12599

Nádherná přístavní města, nepřeberné množství jedinečných památek a krásné pláže. To vše a ještě mnohem více na vás čeká v Portugalsku. Pokud se rozhodnete tuto zemi navštívit, budete se muset vydat do jihozápadní Evropy, konkrétně na Pyrenejský poloostrov. Portugalsko, které je omýváno Atlantským oceánem, má jediného pevninského souseda – Španělsko. Hlavním městem je krásný Lisabon, který je jedním z portugalských přístavních měst.

Portugalsko má za sebou velmi dlouhou a bohatou historii. Země byla v minulosti obývána nejrůznějšími kmeny a celky, jejichž odkaz je zde patrný dodnes. Portugalsko se může pyšnit nekonečným množstvím nádherných a významných památek, které jsou rozptýleny po celé zemi. Nejsou to však jen krásné památky, které z Portugalska činí výjimečnou zemi a častý cíl mnohých cestovatelů. Za zmínku stojí také krásné pláže, skalnatá pobřeží a skvostná příroda. Při svém putování zemí můžete často spatřit rozsáhlé olivové háje i vinice rozprostírající se na slunných svazích. Právě pěstování oliv a výroba portského vína zde mají dlouholetou tradici. Určitě byste neměli vynechat ochutnávku těchto národních pochutin. Určitou část území země zabírají také národní parky, přírodní rezervace a další chráněná území, jejichž cílem je zachování původní bujné vegetace.

S krásnou přírodou se můžete setkat i na portugalských ostrovech, kterými jsou Azorské ostrovy a Madeira. Krajina pevninského Portugalska i jeho ostrovů je velmi rozmanitá. Můžete zde nalézt vše od šumících řek přes zelená údolí až po hornaté oblasti. Pokud budete mít štěstí, můžete zde narazit také na zvířecí obyvatele těchto oblastí. V Portugalsku jsou to zejména divoké kozy, divoká prasata, jeleni a v odlehlejších částech země i vlci a rysové. Madeira je původním domovem dnes vysoce ohroženého tuleně středomořského a asi čtyřiceti ptačích druhů. Portugalsko je zkrátka velmi rozmanitou zemí s množstvím přírodních i kulturních krás. Pojďme se společně podívat alespoň na některé z nich.

Zajímavosti o Portugalsku

  • Most Vasco da Gama (Vasco da Gama Bridge) nacházející se v Lisabonu je se svou celkovou délkou 17 kilometrů nejdelším evropským mostem.
  • Portugalsko je významným producentem korku, uvádí se, že se zde vyrábí až polovina světové produkce – z korku zde můžete zakoupit množství výrobků, včetně peněženek, kabelek, kšiltovek a obuvi.
  • Portugalci jsou světově největšími jedlíky ryb a mořských plodů.

Zajímavá místa a památky v Portugalsku

Klášter jeronymitů (Jerónimos Monastery)

Monumentální dech beroucí klášter nacházející se v Lisabonu ve čtvrti Belém, který je zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Klášter byl postaven počátkem 16. století za vlády krále Manuela I. na počest slavné výpravy Vasca da Gamy do Indie, Ta byla uskutečněna koncem 15. století. Klášter se může pyšnit velmi bohatě zdobeným interiérem i krásnou zahradou, v jejímž centru můžete obdivovat velkou fontánu. V klášteře je pohřbeno několik slavných osobností portugalské historie, včetně již zmíněného Vasca da Gamy, krále Manuela a několika dalších.

Praça de Comercio

Pokud existuje místo, bez jehož prohlídky nebude návštěva Lisabonu kompletní, pak je to právě toto náměstí. Náměstí Praça de Comercio, které je známé také jako Terreiro do Paço, je jedním z nejrozlehlejších, nejkrásnějších a nejvýznamnějších náměstí v Lisabonu a zároveň jedním z největších náměstí v celé Evropě. Náměstí, jemuž dominuje socha krále Josefa I. na koni, se může pyšnit jedinečným výhledem i strategickou polohou v centru města.

Braga

Jedinečné historické město, které se nachází v severní části země. Město bylo v dávných dobách obýváno Římany, což mu zajistilo přezdívku “portugalský Řím” a s ní související množství významných církevních a dalších památek. Město je plné katedrál, paláců a jiných historických budov, které sem lákají turisty z celého světa. Na kopci nad městem se nachází významný poutní kostel Bom Jesus do Monte. Ke kostelu se můžete dostat poutní cestou tvořenou schodištěm zdobeným biblickými postavami a symboly či historickou lanovkou s vodním pohonem.

Sintra

Dříve královské letní sídlo, dnes jedna z oblíbených turistických destinací, která byla pro svou krásu zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Řeč je o městě Sintra, jenž je domovem dvou krásných paláců, Palácio Nacional de Sintra a Palácio Nacional da Pena, které určitě stojí za návštěvu. Pokud se rozhodnete strávit ve městě více dní, určitě stojí za to prozkoumat veškerá zákoutí malebného historického centra i krásné okolí města rozpínajícího se na svazích žulového hřebene Serra de Sintra.

Coimbra

Pokud rádi navštěvujete historická města, prohlídka města Coimbra nacházejícího se v centrální části Portugalska pro vás bude správnou volbou. Jedná se o krásné město s bohatou historií, které dříve bylo jedním z nejvýznamnějších portugalských měst. Najdete zde malebné historické centrum plné zajímavých staveb i nejslavnější portugalskou univerzitu. Univerzitní půda je rozdělena na starý a nový areál. Zejména starý areál stojí za vidění. Kromě historických budov, ve kterých dodnes sídlí fakulty, zde můžete narazit na tradičně oblečené studenty a profesory.

Fátima

Portugalsko je domovem města zázraků, které je známé pod názvem Fátima. Město získalo na významu během první světové války, kdy se zde údajně třem dětem pasoucím zvířata zjevila samotná Panna Marie. Původně jim mnoho lidí nevěřilo, ale poté, co se splnila všechna proroctví, která jim Panna Marie prozradila, lidé uvěřili. Od té doby sem ročně přicházejí miliony poutníků, kteří věří, že budou vyslyšena jejich tajná přání, nejčastěji vyléčení některé ze závažných nemocí. Naděje zde určitě je, protože zázraky se prý ve Fátimě opravdu dějí. Není to však zdarma. Aby mohla být přání vyslyšena, musíte půlkilometrovou cestu absolvovat po kolenou.

Serra de Estrela

Pokud jste milovníky horských túr, určitě byste neměli vynechat návštěvu některého z portugalských pohoří. Jedním z nich je i Serra de Estrella, národní park, na jehož území leží ty nejvyšší hory pevninského Portugalska. Nejvyšším z vrcholů, na které zde můžete narazit, je 1993 metrů vysoká hora Torre, která je nejen ideálním místem k hikingu, v zimě také k lyžování. Vysoké hory jsou obklopené nádhernou přírodou, která je domovem několika zvířecích druhů.

Archeologická naleziště Vale do Côa (Vale do Côa Archaeological Park)

Park nacházející se v údolí řeky Côa je jedinečnou open air galerií. Můžete zde obdivovat množství skalních maleb pocházejících z nejrůznějších období historie lidstva. Vznik těch úplně nejstarších je datován do starší doby kamenné. Další z maleb vznikaly například v mladší době kamenné, železné i v novověku.

Národní park Ria Formosa (Ria Formosa Natural Park)

Národní park Ria Formosa můžeme najít v nejjižnějším portugalském regionu Algarve. Jedná se o jedinečné místo plné zajímavých vodních lagun, ostrůvků, pláží a panensky krásné přírody, kterou obývá několik ptačích a dalších druhů zvířat. Kromě přírodních krás zde můžete narazit i na několik významných staveb a jejich pozůstatků.

Porto – co navštívit ve druhém největším portugalském městě?

  • Katedrála Sé (Lisbon Cathedral) – nádherná starobylá katedrála nacházející se v nejstarší historické městské části Morro da Sé. Původně se jednalo o tradiční románskou stavbu, která však byla časem ovlivněna dalšími architektonickými styly. Katedrála se může pyšnit jednoduchým, ale velmi krásným interiérem. Od katedrály je krásný výhled na město.
  • Most Ludvíka I. (Ponte de Dom Luís I) – most, kterému je návštěvníky města i místními často přezdíváno eiffelův most. Stavbu navrhl Teófilo Seirig, který se učil u samotného Eiffela. Most má dvě patra – chodci mohou využít obě, autům je přístupné pouze spodní patro, v horním jezdí městské tramvaje.
  • Portské vinné sklepy – milovníci vína by určitě neměli vynechat návštěvu tradičních portských vinných sklepů. Sklepy se nacházejí na břehu řeky v oblasti zvané Vila Nova de Gaia. Nachází se zde přibližně 60 vinných sklepů a každý ze sklepů je označen obřím nápisem s názvem vinařství, který je umístěn na střeše objektu.
  • Knihkupectví (Livraria Lello) – knihkupectví, které svým vzhledem zaujme (nejen) každého fanouška Harryho Pottera. V knihkupectví je instalováno impozantní dřevěné schodiště, kterým se údajně během svého pobytu v Portu nechala inspirovat J. K. Rowling a stvořila podle něj bradavické schodiště, které známe z knih a filmů. Vstup do knihkupectví je zpoplatněn, schodiště je však poměrně dobře vidět i zvenku.

Portugalsko je krásnou zemí, která nabízí snad vše, co od jedinečné dovolené očekáváte. Krásná příroda, čisté zlatavé pláže i malebná města plná dech beroucích historických památek. Určitě se vyplatí Portugalsko procestovat a poznat všechna jeho zákoutí. Vzhledem k jeho rozloze, která je jen o něco málo větší než rozloha České republiky, to určitě nebude problém. Pokud máte času nazbyt, vypravte se i na neméně krásné Azorské ostrovy či na Madeiru.

V Portugalsku nezapomeňte ochutnávat, protože i v tomto směru má země co nabídnou. Ochutnat můžete například některou z vyhlášených rybích specialit. Pokud zrovna nedržíte dietu, určitě byste neměli vynechat ochutnávku oblíbeného portugalského pokrmu, kterým je francesinha. Ta je tvořena opečeným toustem, který je plněn masem a uzeninami, překryt plátkem sýra a zalit omáčkou z portského vína. Jako příloha se podávají hranolky. Chutné pokrmy můžete zapíjet skleničkou výtečného portského vína. Portugalsko i všechny jeho chutě si jistě brzy zamilujete.

Předchozí článekZajímavosti v Maroku – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti na Seychelách – památky a zajímavá místa k navštívení