Chystáte se na dovolenou na řecký ostrov Karpathos? Pak vás jistě zajímá, co na tomto krásném ostrově můžete navštívit a jaké kulturní i přírodní poklady ostrov ukrývá. Podle bájí původní obyvatelé ostrova Karpathos hořeli k bohům natolik silnou láskou, že se rozhodli je unést na nejvyšší ostrovní horu Kali Limni, aby žili pohromadě. Krom bohů zjevně milovali i svůj ostrov a opustit ho nedokázali. Není se co divit.
Karpathos je místem dramatických kontrastů a nepopsatelné krásy. Jeho krajina se mění před očima – od severních syrových hor a divočiny přes jižní ochočené planiny s mozaikou políček až po členité pobřeží poseté překrásnými plážemi s bílým a zlatým pískem i oblázky.
Doprava na ostrov:
Letecky – z Athén, Kassu nebo Rhodu.
Po moři – trajekty vyplouvají z přístavu Piraeus nebo z ostrovů Rhodos, Kassos, Milos a z Kréty.Doprava po ostrově:
Autobusové linky spojují městečka Othos, Pyles, Aperi a Lefko. Na ostrově fungují taxi. Je možné si pronajmout džíp, auto nebo motorku.
Místní příroda tu funguje v dokonalé harmonii s odvěkými tradicemi, starými usedlostmi, opuštěnými pozůstatky antických památek i lidmi, kteří na mnoha místech dodnes žijí prostě a pokorně jako zemědělci, farmáři či rybáři. Ve zdejších vesnicích s úzkými dlážděnými uličkami a pastelovými domy jako by se zastavil čas.
Karpathos je ostrovem, na kterém se zastavil čas. Brzy vás o tom přesvědčí ženy v nádherných tradičních šatech i muži, kteří dodnes svou úrodu sklízí se srpem a kosou. Lidé tu jsou stále pověrčiví, dodržují odvěké zvyky. To nejhezčí z místní kultury můžete zažít, když navštívíte některý z mnoha tradičních festivalů.
Karpathos je druhým největším ostrovem v Dodekanéském souostroví. Leží mezi Rhodosem a Krétou na jihu Egejského moře. Právě své poloze vděčí za to, že je dodnes jedním z nejméně navštěvovaných ostrovů, který se s turistikou začal měnit až v posledních letech. Velká část ostrova působí dodnes nedotčeně.
Ochutnejte to, čemu se na ostrově daří nejlíp: hrozny, med, ryby, olivový olej. Z tradičních jídel sáhněte po domácích těstovinách makarounes, pochoutce s cuketovými květy kolokithopoulis, pečené rybě skaros, jehněčím plněném rýží, kuřecími játry a bylinkami ofto, sýrovém koláči se sezamem tourta, zeleninový koláč gra, dezert z medu a sezamu sisameli nebo proslulou baklavu. Místní lahůdky doplňte sladkým červeným vínem z oblasti Othos.
Vychutnejte si zdejší dechberoucí přírodní scenérie stejně jako vzácné kulturní dědictví antiky, raného křesťanství i dob italské nadvlády. Díky památkám v kombinaci se stále žijícími tradicemi si na ostrově rychle začnete připadat jako na strhující cestě pohnutou dodekanéskou minulostí. Její pozůstatky a tajemství čekají na objevení v odlehlých koutech Karpathu. Staňte se průzkumníky. Načerpejte atmosféru autentického Řecka.
Zajímavosti na řeckém ostrově Karpathos
Hlavní město Karpathos
Hlavní město ostrova nese stejný název jako celý ostrov a to Karpathos. Dříve se toto přístavní město nazývalo Pigadia. Přístavní město se rozkládá na jihovýchodním pobřeží ostrova a je především strategickým dopravním uzlem a administrativním centrem celého ostrova.
Město Karpathos nenabízí tak fotogenickou tvář jako jiná hlavní města řeckých ostrovů. Přesto si vás snadno získá svou typicky řeckou ospalostí a přímořskou promenádou v přístavu s množstvím barů, taveren a pekáren, odkud můžete pozorovat proplouvající trajekty i rybářské lodi. Před vstupem do přístavu se zvedá kopec Vouno, na kterém dodnes stojí ruiny majestátní antické akropole. Za návštěvu stojí také krásná vila z dob benátské nadvlády, ve které dnes sídlí informační centrum a archeologické muzeum.
Olympos a jiné vesnice
Malebné městečko Olympos leží 60 kilometrů severozápadně od města Karpathos. Cesta k usedlosti vás provede nádhernými tradičními vesničkami a zelenými údolími usazenými mezi útesy, to nejkrásnější ale čeká na jejím konci.
Olympos leží vysoko ve větrem ošlehané stěně hory Profitis Ilias. V syrovém prostředí vesničané našli úkryt před útoky pirátů. Tradiční bílé i pastelově barevné domy jsou usazené uprostřed zelených lesů. Ve vesnici, která se rodila už v 9. století, dnes žije jen 400 obyvatel, povětšinou farmářů a zemědělců. Staré ženy nosí nezaměnitelné pestrobarevné kroje a květinové pokrývky hlavy. Odvěké zvyky a tradice jsou tu silně zakořeněné.
Okouzlujících tradičních vesnic je na Karpathu ovšem mnohem víc. Vydejte se vnitrozemím i podél pobřeží po jejich stopách.
- Diafani – Rybářská vesnice s malebným přístavem. Bílé domy kontrastují s temně modrou vodou před nimi i horami v pozadí. Užijte si ospalou atmosféru ve společnosti starousedlíků, kteří v tavernách tráví odpoledne hraním vrhcábů.
- Aperi – Vesnice v horách dříve byla hlavním městem ostrova. Dodnes zůstává jeho duchovním centrem. Leží na vrcholu skály nad městečkem Karpathos a najdete u ní ruiny antické Akropole, od kterých se odkrývá nezapomenutelný panoramatický výhled ke vzdáleným hlubinám moře.
- Pyles – Tradiční vesnice zasazená vysoko v kopcích, ze které uvidíte ten nejnádhernější západ slunce, jaký na Karpathu můžete zažít.
- Volada – Ztraťte se v úzkých uličkách mezi bělostnými domy, které obrůstají stálekvetoucí fialové bouganvilie.
- Othos – Nejvýše položená vesnice na ostrově (510 m.n.m.). Navštivte tradiční karpathskou vilu, v níž sídlí Folklorní muzeum, a nahlédněte do ostrovních dějin a tradic.
- Avlona – Vnitrozemská zemědělská usedlost stojí za vidění. Prostý život uprostřed mozaiky polí vás přenese do dob, kdy nejrychlejším dopravním prostředkem byli koně a lidé žili v souladu s přírodou.
- Lefko – Přímořská vesnice obklopená nádhernými písečnými plážemi. Navštivte kostel Agios Georgios z 13. století.
- Mesochori – Tradiční vesnička s bělostnými domy a dlážděnými uličkami, na jejímž spodním konci pod vrcholem hory se skví nádherný kostel s červenou střechou.
- Menetes – Vesnice usazená ve svahu nejvyšší hory Profitis Ilias. Vychutnejte si výhled na nejproslulejší kostel ostrova Kimisis Tis Theotokou.
Exotické pláže
Pobřeží Karpathu se táhne na 160 kilometrech. Omývá ho průzračně čistá tyrkysová voda Egejského moře. Užijte si písčité i oblázkové pláže a především divoké vlny, díky kterým je Karpathos vyhledávaným cílem windsurfařů.
- Kyra Panagia – Jedna z nejoblíbenějších pláží Karpathu a nejkrásnějších pláží Řecka. Dlouhá zátoka s bílým pískem a tyrkysovým mořem. Pláž je organizovaná – s lehátky, slunečníky, nabídkou vodních sportů i tavernami.
- Achata – Oblázková pláž s dechberoucím životem na mořském dně. Nezapomeňte si potápěčské brýle a šnorchl. 10 km od města Karpathos.
- Ammopi – Skvělá volba pro milovníky vodních sportů. Pláž má výborné zázemí i nabídku vyžití a leží jen 6 km od města Karpathos.
- Apella – Odlehlá pláž se zlatým pískem má tvar půlměsíce. Omývá ji tyrkysové moře. Jedna z nejkrásnějších pláží na ostrově i v celém Středomoří.
- Agios Nikolaos – Písčitá pláž na severovýchodě ostrova. Skvělé místo pro potápění, šnorchlování a rybaření. K dispozici je na ní i taverna s rybími specialitami.
- Agios Minas – Oblázková pláž s temně modrou vodou leží na severovýchodě ostrova. Je skrytá mezi vysokými skálami a tvoří dokonale odlehlý kout ideální pro ty, co touží po soukromí. Nejlépe dostupná je po vodě.
- Pera Ammos – Organizovaná pláž s veškerým příslušenstvím od sprch po slunečníky pro vaše pohodlí. Přímo na pláži jsou taverny, kavárny i bary.
- Valias – Oblázková pláž nedaleko města Karpathos. Většina pláže je vybavená lehátky a slunečníky. Nechybí ani taverny. Nabízí ideální podmínky pro windsurfaře.
- Diakoftis – Odlehlá pláž s jemným pískem na jihu ostrova. Pro všechny, co mají rádi kousek moře sami pro sebe. Okolí pláže obrůstá nízká svěží zeleň.
- Arkassa – Malou zátoku s písčitou pláží v létě ošlehávají silné větry. Je proto ideální volbou pro windsurfaře i ty, co se vodní sport chtějí naučit.
Za dodekanéskou historií
Nabažili jste se pláží? Pusťte se na Karpathu do objevování pestré dodekanéské historie. Ostrov je plný odkazů k rozmanitým kulturám, které jeho dějinami prošly. Od antického městečka Vrikous přes hrad a akropoli v Aperi, římskou cisternu v Lefko, hrobky připomínající úly ve městě Karpathos a Arkase a raně křesťanské kostely až po mladší italskou architekturu viditelnou na mostech, akvaduktech, studnách nebo mlýnech.
- Akropole antického města Potideon – Jedno z ostrovních antických měst, jehož působivé pozůstatky dodnes leží na západ od přístavu ve městě Karpathos. Usedlost Potideon byla prvním hlavním městem Karpathu. Původně ji v době bronzové obývali Mínojci. Kvůli pirátským útokům město všichni opustili už v roce 1200 p.n.l.
- Akropole v Arkase – Antické Paleokastro leží na území současného městečka Arkasa. Archeologové v oblasti objevili mnoho vzácných vykopávek včetně kamenných domů, sloupů, vodních nádrží a mykénských zdí. Část nálezů je vystavená ve zdejším archeologickém muzeu.
- Akropole ve Vrikoudě – Antická vesnice Vrikous leží nedaleko současného Olympu. Pozůstatky antické usedlosti sahají až k mysu, na jehož špici stojí zapadlý kostelík Agios Ioannis. Mezi nejvýznamnější monumenty patří vyřezávané hrobky dekorované reliéfními oblouky a kostelní svatyně.
Na trek panenskou přírodou
Příroda Karpathu nabízí řadu neprozkoumaných zákoutí. Severní část ostrova od Olympu až k ostrůvku Saria je přirozeným útočištěm mnoha nádherných druhů ptáků, žab a ještěrů, v severním moři je nespočet velkých ryb. Díky vzácnému ekosystému byla dvě místa na ostrově zařazena mezi chráněné oblasti projektu Natura 2000.
Oblast kolem vesničky Avlona je seskládaná ze “záplat” z obilných políček a teras, mezi kterými se semtam objeví stodola nebo farmářské stavení. Ukazuje přírodu zkrocenou člověkem, který s ní ovšem dodnes dokáže žít v dokonalém souznění.
Karpathos je rájem trekařů. Vydejte se za divokými scenériemi vnitrozemských planin a neotesanými útesy pobřeží. Vnitrozemí je protkané dlážděnými stezkami, které vás zavedou k polozapomenutým antickým ruinám, vesničkám, do kterých nevedou silnice ani elektřina, a nádherným panoramatickým vyhlídkám. Ty nejhezčí treky najdete na odlehlém severu ostrova. Vydejte se například přes hory a kaňony z města Karpathos do vesničky Aperi. Anebo horskou stezkou mezi borovicemi z vesnice Spoa do nádherného Olympu. Jedna z nejnáročnějších tras vede z vesničky Avlona přes Pano a Kato Itsila do Tristomo. Skupinové túry můžete absolvovat s Organizací přátel přírody Karpathu.
Ostrůvek Saria
Neosídlený ostrůvek Saria je jedním z nejnádhernějších míst v Řecku. Jeho panenské přírodě se stěží něco vyrovná. Nenechte si ujít jednodenní výlet lodí za tímto malým rájem na zemi. Lodě k ostrůvku pravidelně vyráží z přístavu města Karpathos.
Místní věří, že ostrůvek od pevniny Karpathu oddělilo silné zemětřesení. Podle historických záznamů kdysi Saria býval osídlený – dochovaly se na něm ruiny antické usedlosti Nisyros i středověkého městečka Argos.
Saria okouzlí každého milovníka objevování nedotčených koutů přírody. Úchvatné scenérie se staly každoročním zázemím přelétavých ptáků a ostrůvek je díky tomu na seznamu chráněných oblastí Natura 2000. Vydejte se divočinou ze zátoky Palatia na západní stranu Edi Gorge. Po cestě narazíte i na působivé pozůstatky Argos obrostlé planou zelení, kamenné lavičky a starodávný větrný mlýn.
Pokud zatoužíte po dalších objevných výpravách v podobném duchu, z přístavu Lefko se můžete vydat na ostrůvek Sokastro. I ten je dnes neosídlený a nabízí exkurzi do nádherné divoké přírody.
Vydejte se na Karpathos – divoký ostrov, na který unesli bohy
Druhý největší z Dodekanéských ostrovů vás okouzlí – už jen tím, jak proměnlivý dokáže být. Divoká horská příroda na severu postupně přechází v plodnou a umírněnou zemědělskou krajinu na jihu. Členité pobřeží zdobí zátoky s oblázkovými i písčitými plážemi. Mnoho z nich je i v hlavní sezóně prázdných, a tak si na ostrově můžete vychutnat dokonalé soukromí. Ať už se vydáte k moři, anebo na průzkum odlehlých krajin a vesnic vnitrozemí.