Dovolená na ostrově Rab v Chorvatsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

6341

Hledáte krásné letovisko s památkami, malebnou přírodou a písečnými plážemi? Vypravte se do Chorvatska. Ano, i zde naleznete písečné pláže! Stačí se jen vypravit na jedinečný ostrov Rab (nebo také Ráb) ležící ve skupině Kvarnerských ostrovů. Jedná se o hornatý vápencový ostrůvek, jehož celková rozloha činí necelých sto kilometrů čtverečních. Kromě přibližně třiceti písečných pláží, což je největší počet písečných pláží na Jadranu, zde narazíte na nádherné zátoky, lesy poskytující příjemný stín i množství nádherných památek pocházejících z nejrůznějších období naší historie.

Řada návštěvníků volí právě ostrov Rab také kvůli jeho příjemnému podnebí a vysokému počtu hodin slunečního svitu. Ostrov se může pyšnit velmi příjemnými teplotami nejen v létě, ale také během zimy. Rab si dokonce vysloužil přezdívku “ostrov slunce” a mnohými jeho návštěvníky je považován za jeden z nejkrásnějších ostrovů na Jadranu. Z pevniny se sem pohodlně dostanete trajektem, takže celou cestu můžete absolvovat autem. Ostrov je jako stvořený pro všechny milovníky turistiky i cyklistiky. Pokud patříte do některé z těchto skupin, nezapomeňte si na svou dovolenou přibalit vhodnou výbavu. Po některé z mnoha turistických a cyklistických tras se poté můžete vydat na ta nejkrásnější místa, jež ostrov Rab nabízí.

Zajímavá místa a památky

Město Rab

Rab je největším a nejkrásnějším městem ostrova. Jedná se o unikátní historické lázeňské město s množstvím krásných památek, které je právem považováno za jedno z nejkrásnějších chorvatských měst ležících na pobřeží. Pokud se rozhodnete pro návštěvu města, přivítají vás čtyři vysoko se tyčící věže, které jsou pro Rab charakteristické. Všechny jsou součástí významných staveb a nabízejí ten nejkrásnější výhled na celé město. Kromě množství památek se ve městě nachází i nespočet restaurací, kaváren, barů či stánků s výtečnou zmrzlinou. Navštívit zde můžete také oblíbenou nudistickou pláž, která vznikla jako vůbec první pláž svého druhu v Chorvatsku.

Chráněný park Komrčar (Komrcar Park)

Za návštěvu určitě stojí i jedinečný lesní park Komrčar rozkládající se na ploše přibližně deseti hektarů, který leží v blízkosti města Rab. Park byl založen již v roce 1890 a dnes je považován za jeden z nejkrásnějších parků ležících na východním pobřeží Jaderského moře. Park je protkán pěšími stezkami, po nichž se můžete vypravit a obdivovat všechny krásy jedinečného parku plného zajímavých stromů, který je domovem mnoha ptačích druhů i krásných motýlů.

Kampor

Kampor je dalším z oblíbených a turisty hojně vyhledávaných letovisek na Rabu. Naleznete jej v jihozápadním cípu ostrova, v blízkosti nádherného lesoparku Dundo. Ve městě se můžete procházet krásnými historickými uličkami lemovanými starobylými kamennými domy či navštívit některou ze dvou oblíbených a krásných pláží ležících v blízkosti přístavu. Ochuzeni nezůstanete ani o zajímavé památky. Naleznete zde například zříceninu řecké akropole či františkánský klášter svaté Eufemie s nádherným interiérem, jehož součástí je několik oltářů i bohatě zdobený dřevěný strop. Přímo v budově můžete navštívit etnografické muzeum, obrazovou galerii i knihovnu ukrývající mimo jiné i několik velmi cenných středověkých knih.

Přírodní rezervace Dundo (Nature Reserve Dundo)

Na jihozápadním cípu ostrova se rozkládá i jeden z posledních dosud zachovalých původních středomořských lesů, lesopark Dundo. Na území parku rostou stálezelené duby cesmínovité, přičemž stáří některých kusů se odhaduje až na tisíc let. Procházet se můžete také mezi různými druhy borovic a dalších jehličnanů.

Lopar

Lopar je druhým největším rabským městem. Naleznete jej na severozápadě ostrova, kde leží ve stejnojmenné zátoce. Město je velmi oblíbené kvůli jeho nádherným plážím, kterých se zde nachází hned více než dvacet. Tři z nich jsou nudistické. Naleznete zde nejen hojně navštěvované pláže, ale i takové, které jsou přístupné pouze na lodích a jsou tedy ukryté před davy turistů.

Rajská pláž (Paradise Beach)

Jednou z oblíbených loparských pláží je 1,5 km dlouhá Rajska plaža. Jedná se o největší a neznámější pláž ve městě, která je lemována hotely, restauracemi i kavárnami. Pláž se může pyšnit Modrou vlajkou, která je udělována za čistotu a kvalitu vody i jejího okolí. Jak již název napovídá, jedná se o jednu z nejkrásnějších pláží Evropy. Pláž je pokryta tím nejjemnějším pískem a vstup do vody je zde velmi pozvolný. Samozřejmostí je nekonečné množství vodních atrakcí, které si můžete vyzkoušet i vy. Pokud se vydáte podél břehu, dostanete se až ke skryté zátoce nabízející jedinečný klid.

Geologický park Lopar (Geopark Lopar)

Na loparském výběžku leží kromě města Lopar i krásný geologický park. Ten vznikl již v roce 1969 a turistům nabízí jedinečnou procházku tou nejkrásnější přírodou. Návštěvníci zde mohou obdivovat například pískovcové úkazy pyramidového tvaru pocházející z období před 40 až 50 miliony let, krasové jevy či zajímavé horniny plné zkamenělin drobných živočichů. Narazit zde však můžete i na živá zvířata a rostliny.

Ať už hledáte klidné a opuštěné pláže nebo oblíbená letoviska plná života, na ostrově Rab to najdete. Krásné památky, písečné pláže omývané tyrkysově modrou vodou, romantické zátoky i nádherné přírodní rezervace plné jedinečných míst a úkazů. To vše čeká mnohem blíže, než byste si mysleli. Na jednom nenápadném chorvatském ostrůvku, který je pro mnohé jeho návštěvníky vysněnou dovolenkovou destinací.

Předchozí článekDovolená na ostrově Réunion – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená v tureckém Bodrumu – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí