Dovolená na ostrově Réunion – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

3013

Krásný ostrov pyšnící se nádhernou přírodou a tradičním francouzským prostředím, který je zároveň nejvzdálenější součástí Evropské unie. Takový je ostrov Réunion, zámořský departement Francie ležící východně od ostrova Madagaskar a západně od Mauricia.

Réunion je opravdovou oázou klidu a ideální destinací pro trávení odpočinkové i aktivní dovolené. Téměř polovinu rozlohy ostrova tvoří Národní park Réunion zapsaný na seznamu UNESCO. O přírodní zajímavosti a krásy na Réunionu nouze není. Narazíte zde na sopečná pohoří, jejichž nejvyšší hory se tyčí i do výšky přesahující 3000 metrů i husté lesy, v jejichž lůně můžete obdivovat nádherné vodopády a další přírodní úkazy. Během procházek těmito krásnými částmi země můžete narazit i na zajímavé zvířecí obyvatele ostrova či na krásně kvetoucí orchideje a další rostliny. Odpočinek si můžete dopřát na nádherných plážích, které jsou omývány tyrkysově modrými vodami Indického oceánu. Narazíte zde na pláže s tím nejjemnějším bílým pískem i na pláže se zajímavou černou písečnou pokrývkou, jež vznikly sopečnou činností. Pobřeží je lemováno nádhernými romantickými lagunami i koralovými útesy plnými života, které jsou rájem pro všechny milovníky potápění a šnorchlování. Přírodní prostředí ostrova je velmi rozmanité a určitě stojí za důkladné prozkoumání. Réunion je také domovem dobrosrdečných a pohostinných obyvatel, kteří žijí nejen v hlavním městě Saint-Denis, ale i v dalších částech ostrova.

Zajímavá místa a památky

Saint-Denis

Saint-Denis je hlavním městem a kulturním centrem celého ostrova. Právě zde začíná cesta většiny cestovatelů, kteří se na Réunion vypraví. V blízkosti města totiž  leží mezinárodní letiště. Saint-Denis je ideálním místem pro poznání místní kultury, kuchyně i každodenního života. Seznámit se zde můžete i s historií Réunionu. Přímo ve městě naleznete přibližně třetinu všech ostrovních památek. Udělejte si čas a vypravte se na procházku malebnými městskými uličkami, během níž můžete obdivovat například kreolské zahrady v La Valée Heureuse či Maision Carrére, kreolský dům z 19. století, v němž dnes sídlí menší muzeum seznamující návštěvníky s životem na Réunionu. Pokud se chcete s Réunionem seznámit opravdu důkladně, můžete navštívit i další z místních muzeí. Za zmínku určitě stojí například Musée Léon Dierx sídlící v biskupském paláci, které je věnováno modernímu umění a sochařství. V přírodovědeckém muzeu (Muséum d’Histoire Naturelle) se poté seznámíte s ostrovní faunou i flórou a můžete zde prohlédnout také kostru ptáka doda.

Cilaos

Dalším velmi významným městem je i sedmitisícové Cilaos situované ve vnitrozemí ostrova. Město leží na úpatí vysokého horského masivu a je tak oblíbeným výchozím bodem pro výlety do réunionských hor. Vypravit se odsud můžete třeba i k vodopádům Cascade de Bras Rouge. Kromě toho je Cilaos velmi vyhledávaným lázeňským městem. Ve městě sídlí oblíbené termální lázně, jejichž vznik je datován do konce 19. století. Zdejší vodě jsou připisovány nejrůznější léčivé vlastnosti. Ve městě naleznete i několik oblíbených muzeí seznamujících návštěvníky s historií města. Pokud do Cilaos zavítáte, nezapomeňte ochutnat místní specialitu, oblíbené vína Vin de Cilaos.

Saga du Rhum

Nedaleko od třetího největšího města Réunionu, města Saint-Pierre ležícího na jihozápadním pobřeží ostrova, naleznete unikátní muzeum Saga du Rhum fungující od roku 2008. Muzeum sídlí v prostorách nejstarší dosud funkční rodinné destilérky na ostrově. Jedná se o jediné réunionské muzeum věnované rumu. Seznámíte se zde s historií a výrobou tohoto oblíbeného nápoje, jehož produkce má na Réunionu dlouholetou tradici.

Notre Dame des Laves

Velmi zajímavou stavbou s ještě zajímavějším příběhem je kostel Notre Dame des Laves sídlící v obci Piton Sainte Rose. Kostel se proslavil v roce 1977, kdy vybuchla nedaleká sopka Piton de la Fournaise. Bylo téměř pravděpodobné že žhavá láva kostel zničí. Proud tekoucí lávy se však nečekaně zastavil přímo před kostelem a budova vyvázla zcela neporušená.

Národní park Réunion (Parc national de La Réunion)

Národní park Réunion byl založen v roce 2007. Jeho rozloha činí více než 1000 kilometrů čtverečních, park tak zabírá přibližně 40 % celkové rozlohy ostrova. V roce 2010 byl pak kvůli svému významu a značnému přírodnímu bohatství zapsán na seznam UNESCO. Zde je veden pod názvem “Vrcholky, přírodní amfiteátry a skalní stěny ostrova Réunion”. Na území parku můžete obdivovat krásné husté lesy, v nichž se vyvinula řada endemických druhů rostlin i zvířat, sopečné vrcholky, fascinující jeskyně, vysoké vodopády či opravdový unikát, tři přírodně vytvořené amfiteátry.

Piton des Neiges

Nejvyšší horou ostrova a zároveň i celého Indického oceánu je vyhaslá sopka Piton des Neiges tyčící se do výšky 3069 metrů. Řada návštěvníků ostrova si nenechá ujít výstup na její vrchol, odkud je zaručen jedinečný výhled na celý ostrov. Výchozím bodem pro výšlap bývá parkoviště ležící ve výšce 1380 metrů nad mořem. Sem je možné dojet autem, dál již musíte po svých. Už samotná cesta je zážitkem, protože všude kolem cesty se nacházejí zajímavé rostliny a krásné přírodní útvary. Necelých 600 metrů pod vrcholem hory můžete najít chatu nabízející občerstvení.

Piton de la Fournaise

Za zmínku stojí i další z réunionských sopečných vrcholů, Piton de la Fournaise. Ten je se svou výškou 2632 metrů jednou z největších a nejaktivnějších sopek na světě. Mezi obyvateli ostrova je sopka známá také od označením le Volcan. Na vrcholu sopky se nacházejí dva krátery, v nichž povětšinou probíhají erupce. Ty jsou velmi oblíbeným turistickým cílem. V okolí sopky se nacházejí vyhlídky, z nichž lze bouřící sopku bezpečně pozorovat. Pokud si chcete dopřát vskutku exkluzivní a jedinečnou podívanou, můžete si vulkán prohlédnout i z vrtulníku. Soukromé vyhlídkové lety na ostrově nabízí hned několik firem.

Forêt de Bélouve

Krásný původní les Forêt de Bélouve je domovem zajímavých druhů rostlin a květin, včetně krásně kvetoucích orchideí a také jedinečným místem pro pozorování pestrobarevných ptačích obyvatel ostrova. Prales se nachází v bezprostřední blízkosti druhého oblíbeného lesa Bébour. Prales Bélouve je ideálním místem pro dlouhé túry, při nichž lze pozorovat krásnou přírodu a zajímavé přírodní úkazy, včetně vodopádů či kaňonů.

Trou de Fer

Jedním z krásných vodopádů, které lze na Réunionu najít, je i fascinující Trou de Fer, jehož název je do češtiny překládán jako “Železná díra”. Jedná se o nádherný, avšak velmi těžce dostupný kaňon, který je právem řazen mezi ty úplně nejnebezpečnější na světě. Canyoning, tedy slaňování kaňonů či vodopádů, je na Réunionu oblíbeným sportem. Na dno Trou de Fer se však kvůli jeho obtížnosti zatím dostalo jen velmi málo nadšenců. Běžný turista si může dopřát pohled na kaňon spíše z helikoptéry. I tak se jedná o fascinující podívanou na několikastupňové vodopády, kde řeka Caverne padá do propasti vzniklé v důsledku sopečné činnosti z výšky až 725 metrů.

Tropický ráj s evropskými standardy, v jehož prostředí se budete cítit doslova jako doma. Nikdo tu na vás nebude koukat jako na turisty, žádné pohledy skrz prsty. Na Réunionu je nejkrásnější právě jeho přátelské prostředí, které si okamžitě zamilujete. Úžasné je i množství aktivit, které Réunion nabízí. Zatímco v jednu chvíli se můžete povalovat na krásné pláži a koupat se v modrých vodách Indického oceánu, v té další již můžete putovat vstříc krásným pralesům či sopečným vrcholům. Réunion je rájem pro všechny milovníky ničím nerušeného odpočinku, ale také pro příznivce potápění, trekkingu, canyoningu a dalších outdoorových sportů. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv z těchto aktivit, dvě věci jsou jisté. Na Réunionu určitě nudu nezažijete a jakkoliv dlouhý pobyt se vám zde bude zdát příliš krátký.

Předchozí článekDovolená na italském ostrově Ischia – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekDovolená na ostrově Rab v Chorvatsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety