Dovolená v tureckém Bodrumu – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

6745

Bodrum (dříve Halikarnassos) patří mezi nejstarší města v Turecku a bez zajímavosti není ani skutečnost, že se zde narodili Hérodotos a Dionýsios – dva významní antičtí historikové. Bodrum bývalo menší rybářskou vesničkou…Kdysi…Tato doba už je dávno pryč. Nyní patří mezi nejvyhledávanější turecká letoviska. Směřuje sem obrovské množství turistů z různých zemích. Užijete si zde tu správnou přímořskou dovolenou se vším, co k ní patří.

Nemusíte však jen lenošit na pláži. Celá lokalita je architektonicky a historicky zajímavá a byla by škoda nepodívat se alespoň na některé památky a atraktivní místa, ať už ty, které najdete přímo v Bodrumu, ale nudit se nebudete ani v okolí. Co mimořádného je tu k vidění?

Památky a zajímavá místa v Bodrumu

Hrobka krále Mausóla

Hrobka krále Mausóla (Mausoleum at Halicarnassus či Tomb of Mausolus) byla vybudovaná v letech 353 až 350 př. n. l. Jde o monumentální hrobku, která patřila dokonce mezi sedm divů světa. Nechal ji vystavět Mausólos (perský satrapa, vojevůdce a despota) se svou ženou a sestrou, jejího dokončení se však Mausólos nedočkal. Hrobka byla velmi rozsáhlá. Znovu objevena byla v druhé polovině devatenáctého století, kdy Mausoleum prošlo následně rekonstrukcí. Je unikátní svým pěkným vzhledem, ale také výzdobou čítající sochy v životní i nadživotní velikosti. V minulosti šlo skutečně o monumentální stavbu. Ve své „plné kráse“ se však nedochovala.

Hrad svatého Petra (Bodrum Castle)

Máte rádi středověké památky? Pak vás nadchne Hrad svatého Petra (Castle of St. Peter) v Bodrumu. Vznikl už v 15. století a jde o významnou dominantu města. Byla vystavěná v pozdně gotickém stylu a v současné době zde sídlí Muzeum podmořské archeologie (Bodrum Museum of Underwater Archaeology). Prohlédněte si různé předměty, které byly vyloveny z vraku lodi. Ta se potopila již ve 14. století před Kristem. Prohlédnete si i další zajímavá artefakty, ale také se tu můžete zúčastnit různých kulturních akcí. Na hradě se pořádají různé festivaly a další akce. A určitě si vychutnejte pěkný výhled do okolí, jež vám toto místo nabízí.

Římský amfiteátr (Bodrum Amphitheater)

Ve městě najdete amfiteátr pocházející z římského období (Bodrum Amphitheater), konkrétně ze 4. století před našim letopočtem. Je volně přístupný, takže si ho určitě projděte.

Jde o poměrně zachovalou památku. Dříve se tu konala divadelní představení i gladiátorské bitvy. Amfiteátr dokáže pojmout cca 13 000 hostů. Krom toho, že na vás toto místo dýchne dávnou historií, užijete si odtud pěkný výhled. Zajímavé je okolí starověkého divadla.

Camel Beach

Turisté směřují do Bodrumu především, aby si užili vodních radovánek a pobytu na pláži. V tomto letovisku a jeho okolí je jich více. Jednou z nich je Camel Beach. Jde o písečnou pláž s pozvolným vstupem do moře. Patří mezi nejkrásnější pláže této oblasti.

Okouzlující je i okolí pláže a jak už název napovídá, jsou tu k vidění velbloudi. Pokud vás omrzí relaxování u vody či vodní radovánky, zajděte si do některé z tamějších kaváren či restaurace. A v této oblasti najdete rovněž další pláže, na nichž si můžete dopřávat turistický servis plnými doušky.

Umělecké muzeum Zeki Muren (Zeki Muren Arts Museum)

A co takhle zamířit do muzea? I to na vás čeká v Bodrumu. Je věnované známé turecké osobnosti Zeku Murenovi. Byl významným zpěvákem, který si rovněž hudbu skládal, a mimo jiné se věnoval herectví. V Bodrumu strávil poslední roky svého života. Právě jeho dům se po smrti stal muzeem (Zeki Muren Arts Museum), kde najdete předměty související s jeho životem. Po této osobnosti je ve městě pojmenovaná i ulice a zátoka.

Bodrum Bazaar

Pokud jste si oblíbili typické turecké bazary (trhy), nebo se teprve chystáte objevit jejich kouzlo, je pro vás Bodrum Bazzar tím správným místem. Má úžasnou atmosféru, která patří ke každodennímu rytmu tureckého města.

Tradiční bazar vám nabízí mnoho vůní, barev i zvuků. Nakoupíte tu všemožné zboží, ale i když nechcete nic koupit, alespoň si toto místo projděte.

Kam na výlet do okolí Bodrumu

Prozkoumali jste Bodrum a zajímá vás i jeho okolí? Rozhodně stojí za bližší průzkum. Za pozornost stojí především ruiny starověkého města Efesu – nejnavštěvovanější místo Turecka. Nachází se 170 km od Bodrumu, ale díky své unikátnosti byste si je neměli nechat ujít, alespoň pokud jste příznivcem starořímských památek. Jde o jedno z nejzachovalejších antických měst v celém Středomoří. Z konkrétních památek si jmenujme alespoň Celsovu knihovnu, Hadriánův chrám, pozůstatky Herkulovy brány atd.

Na celodenní výlet z Bodrumu se můžete také vypravit do Pamukkale, oblast charakteristická svými bílými travertiny a minerálními prameny.

Turisté trávicí dovolenou v Bodrumu se také běžně vydávají na výlety na řecké ostrovy Kos či Rhodos. Jde rovněž o jednu z nejvýznamnější atrakcí celého Turecka.

Oblíbené jsou i výlety lodí podél pobřeží, a pokud vás lákají přírodní krásy, vydejte se na plavbu na řece Dalyan. V okolí jsou rovněž další zajímavé cíle. Nudit se rozhodně nebudete, ať už rádi poznáváte památky, přírodní krásy či toužíte po jedinečných zážitcích.

Někdo při svých zahraničních cestách rád poznává zajímavé památky, jiní upřednostňují pasivnější dovolenou na pláži. Nemůžete se rozhodnout, co je právě vám bližší? Nevadí. Vydejte se do Bodrumu a rozhodněte se až na místě.

Předchozí článekDovolená na ostrově Rab v Chorvatsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená v Hurghadě v Egyptě – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí