Doprava do Francie – autem, autobusem, letecky i vlakem

1573
Letadlo společnosti Air France | rebius/123RF.com
Letadlo společnosti Air France | rebius/123RF.com

Na cestu do Francie lze vyrazit všemi běžnými způsoby, nejčastěji se však využívá dostupná letecká přeprava či vlastní auto. Stále existuje i řada autobusových spojů, ale často jsou dražší jak akční letenky.

Letecky

Do všech větších měst létají pravidelné linky, včetně nízkonákladových přepravců. Letecká doprava je rychlá a často i velmi levná. Běžné zpáteční letenky do Francie lze sehnat pod 4000 Kč, v akcích někdy dokonce za čtvrtinu. Zejména při cestách do vzdálenějších měst je časová úspora opravdu značná a navíc je obvykle letenka cenově nejvýhodnější.

Autobusem

Existuje řada pravidelných autobusových linek do větších francouzských měst, cena za zpáteční jízdenku je běžně okolo 2000 Kč. Nevýhodou je jednoznačně poměrně dlouhá a nepohodlná cesta, ale autobus je stále poměrně levný a není třeba vyhledávat akční slevy na letenky. Řada lidí i CK proto stále autobusy využívá.

Vlakem

Do Francie pochopitelně můžete cestovat i vlakem, navíc přímo ve Francii lze využít velmi rychlých a pohodlných rychlovlaků. Je však také třeba počítat s poněkud vyšší cenou, příplatky za rychlíky a nutností přestupů. Poměrně výhodná je možnost využít různé akční jízdenky, RailPass a studentské slevy. Tranzitní zemí je pouze Německo a díky tomu lze na jízdném významně ušetřit. Výhodou je samozřejmě komfort a možnost zastávek po cestě.

Autem

Cesta autem je výhodná především pro větší skupiny, delší pobyty a v případě častých přesunů. Cestu do vzdálenějších částí Francie může poněkud prodražit dálniční mýtné na francouzských dálnicích, cesta přes Německo je ale bez poplatků. Alternativou samozřejmě může být využití výhodné letenky a půjčení vozidla přímo na místě. Ani jedna možnost však není jednoznačně lepší a vždy je třeba zhodnotit konkrétní plán cesty.

Předchozí článekDoprava ve Francii
Další článekCeny ve Francii