Ceny ve Francii

1785
Francouzské pekařství | marysmn/123RF.com
Francouzské pekařství | marysmn/123RF.com

Francie je členem EU a platí se zde eurem, obchodníci obvykle bez problémů přijímají platby hotově i kartou. Při placení kartou a zejména při výběru v bankomatu si dávejte pozor na výši poplatků. Pozor na nemožnost platit dálniční poplatky kartami Master Card! Francie je vyspělá ekonomika s poměrně vysokými cenami a navíc s řadou sociálních výhod, proto je zde poměrně draho.

Kde nakupovat?

Běžné nákupy potravin vyjdou nejlevněji v supermarketech Lidl, Carrefour, Cora a někde i InterMarche. Nákupy v menších obchodech a v turistických centrech jsou pochopitelně dražší, naopak poměrně výhodné jsou místní trhy s ovocem, zeleninou a rybami. V pokročilou denní dobu se můžete dočkat i zajímavých slev.

Ceny

Většina cen je vyšší jak v ČR, zejména služby jsou velice drahé. Běžné potraviny stojí podle druhu stejně až dvojnásobek. Výjimkou jsou zejména ryby, ovoce, zelenina a víno, které jsou naopak často výrazně levnější a kvalitnější. Restaurace obvykle uvádí ceny i to, zda je v ceně zahrnuto spropitné a pití. Za menší jídlo či menu počítejte s cenami do €10, za plnohodnotný oběd však snadno zaplatíte přes €20.

Otevírací doba

Většina obchodů otevírá mezi 9 a 10 hodinou a zavírá v 19 hodin, menší obchody a zejména pekařství a kavárny otevírají dříve. Restaurace často otevírají až na oběd a někde zase na odpoledne zavírají, večer však mívají otevřeno do pozdních hodin. Pouze jeden den v týdnu, zpravidla ve středu či čtvrtek, mívají supermarkety otevřeno až do 22 hodin.

Nákup suvenýrů

Mezi nejtypičtější francouzské suvenýry patří samozřejmě cokoliv s Eifellovou věží. Prodávají se malé modely, trička, hrníčky a ledacos dalšího. Typickými produkty Francie jsou také vynikající vína, šampaňské, koňaky, sušené klobásy a sýry. Samostatnou kapitolou je pak francouzská móda, na kterou se pořádají i zájezdy.

Předchozí článekDoprava do Francie – autem, autobusem, letecky i vlakem
Další článekFauna a flóra ve Francii