Somálské Mogadišu – kam se vydat a co navštívit?

3782
Přístav v Mogadišo v Somálsku | homeros/123RF.com
Přístav v Mogadišo v Somálsku | homeros/123RF.com

Mogadišu – hlavní město Somálska by se za jistých okolností mohlo pochlubit četnými památkami starověkých civilizací, a to již od staroegyptských a fénických dob, koptskými kostely a spoustou dalších památek, kdyby se však bohužel nejednalo snad o jedno z nejméně bezpečných míst na zeměkouli. Tohle město rozhodně není žádné turistické centrum a všechny infocentra i průvodci před jeho návštěvou varují.

Město, které je místními označováno za Xamar, se rozkládá na pobřeží Indického oceánu v oblasti Afrického rohu. Po celá tisíciletí šlo o velmi důležitý přístav, který patřil bohatým a pokrokovým lokalitám, jenomže tato skutečnost jsou již dávno pryč. Vše tu zůstalo v troskách.

Hlavní město Somálska je samozřejmě i nejlidnatějším a nejdůležitějším městem země značně poničené víc než dvacetiletou občanskou válkou, což uvedlo zemi do silné nestability. I přesto, že se několik let snaží o vzkříšení, minulost dala městu pořádně zabrat a že byl tu klid i dnes, to se nedá říct. Stále se tu poměrně často probíhají útoky, které jsou navíc zaměřené hlavně na turistické cíle, hotely, restaurace, letiště a obchodní centra. Varování a doporučení, abyste se Mogadišu vyhnuli obloukem tedy nejsou zas až tak lichá.

Zajímavosti v Mogadišu

Je škoda, že v posledních letech není cestování do tohoto města (i celého Somálska) zrovna tím nejlepším nápadem, vyskytuje se tu totiž spousta památek a zajímavých míst, která stojí za osobní poznání.

  1. Pláž Mogadišo (Lido) patřila k těm nejkrásnějším, protože se pyšnila korálovými útesy. Právě tady vznikla vůbec první turistická letoviska v zemi. Jižně od města se pak nachází pláž Jaziira, která je rovněž obsypána rekreačními středisky, hotely a restauracemi. Pláže se vyznačují krásným s bílým pískem. Jde o magické místo ideální pro fotografování.
  2. Jednou z nejstarších zdejších islámských svatostánků je Arba’a Rukun, mešita byla postavena již v roce 667 našeho letopočtu. Uvnitř se nachází nápis z téhož roku, který připomíná zakladatele města.
  3. Mešita islámské solidarity je ikonickou budovou somálského lidu a dnes vůbec ta nejdůležitější mešita ve městě.
  4. Katedrála Mogadišu jistě zažila lepší chvíle, byla tu postavena v době kolonialismu a je známá jako Cattedrale Di Mogadishu. Kostel byl vystavěn v gotickém stylu podle sicilské katedrály Cefalu. Je velká škoda, že byla v průběhu let válek a islámských útoků značně poničena (několikrát vybombardována).
  5. Oficiální sídlo eritrejského prezidenta se nachází ve Villa Somálska, z níž je krásný výhled na Indický oceán. Velmi důležitou budovou ve městě je i Místodržitelský palác, v němž sídlí guvernér.
  6. Centrem všeho dění byl v Mogadišu Trh Bakaara, který tu čile fungoval i před válkou, i přes snahu trh opět obnovit, je stále centrem militantních skupin. Obdobně na tom je i největší trh města Ansaloti.
  7. Národní muzeum v Mogadišu skrývá spoustu významných artefaktů, staré mince, umělecká díla, výzbroje a keramiky.
  8. Významnou památkou je i Národní divadlo Somálska, které však bylo přes 20 let zavřeno. Po zcela radikální rekonstrukci je však nově otevřeno široké veřejnosti od roku 2012.
  9. Důležitou stavbou Mogadišu je i Vítězný oblouk Triumph postavený Italy v roce 1936 a italský koloniální maják, který bohužel nepřežil válku. I přes tuto skutečnost jde stále o kouzelné místo, které stojí za návštěvu.
  10. V blízkosti letiště se nachází Telekomunikační centrála, výjimečně bezpečné místo ve městě, odkud je pěkný výhled na pláž i letadla.

Jídlo v Mogadišu

Zdejší kuchyně je významně ovlivněna arabskou kuchyní, ale jelikož tudy prošla i Itálie, i toto jídlo je tu jako doma. Místní lahůdkou je kuskus, různě upravené ryby, grilovaná zelenina a maso, na které užili ohromné množství koření. Jedním z nejoblíbenějších pokrmů je zřejmě kalluun, což je pokrm z čerstvého tuňáka a kmínových brambor a pak ještě eggusi, což je omáčka se zeleninou, piniovými oříšky, špenátem, palmovým olejem a chilli. Nejbezpečnější restaurace je zřejmě v hotelu Nasa Hablod a v hotelu Sahafi.

Nakupování

Nejlepší místa k nakupování tu jsou na trzích. Dostupné tu je typické jídlo pro region a mnoho dalšího, včetně starožitností. Pozor, nejsou zrovna bezpečné. Trh Bakaaranení je znám nejen tím, že se tu dá koupit dobré jídlo, ale i falešné doklady, zbraně nebo dokonce rakety. Kriminalita vás tu číhá doslova na každém rohu.

Noční život

Bezpečně tu není ani ve dne, natož v noci, nicméně, je to skvělá možnost poznat tradiční Mogadišu, tedy se vším všudy, a to s tradiční kuchyni, tradičními tanci a koncerty místní nebo evropské hudby.

Předchozí článekCo vidět a zažít v kolumbijské Cartageně?
Další článekNové Dillí v Indii – zajímavá místa a památky