Zajímavosti Kolumbie – památky a zajímavá místa k navštívení

13545
Krajina v jihoamerické Kolumbii | waldorf27/123RF.com
Krajina v jihoamerické Kolumbii | waldorf27/123RF.com

Kolumbie je druhou nejlidnatější zemí Jižní Ameriky. Ještě nedávno se o Kolumbii mluvilo jako o zemi nevhodné pro cestování, a to zejména díky vysoké míře kriminality, drogám, únosům a místní mafii. To už dnes ale neplatí a Kolumbie se stala bezpečnou zemí pro podniknutí vaší příští exotické dovolené.

Zajímavosti o Kolumbii

Když se řekne Kolumbie, určitě si představíte nádherné písečné pláže, černovlásky vlnící se v divokém tanci, lahodná jídla a noční bary plné života. Co jste o této zemi možná ale nevěděli?

  • Služby a atrakce v Kolumbii patří mezi ty levnější, a navíc je zde zvykem vyjednávat. Dokonce i cenu autobusové jízdenky si můžete snížit třeba o třetinu.
  • Častým standardem nejen hotelů, ale také hostelů a ubytoven je vynikající snídaně, která bývá v ceně ubytování. Majitelé si rádi potrpí na spokojenost svých zákazníků.
  • Vstup do mnoha muzeí po celé zemi je každou neděli zdarma.
  • Kolumbie produkuje jedny z nejlepších kávových zrn na světě. Pokud na tento nápoj nedáte dopustit, určitě si jej tady dopřejte. Zajímavé jsou také prohlídky kávových plantáží.

Říká se, že pohostinnost Kolumbijců nemá obdoby. Jsou velice přátelští, laskaví a rádi vám pomůžou s čímkoli budete potřebovat. Navíc vám darují velkou dávku energie a přilepí úsměv na celý den.

Zajímavá místa a památky

Bogota

Pohled na ulice Bogoty v Kolumbii | jkraft5/123RF.com
Pohled na ulice Bogoty v Kolumbii | jkraft5/123RF.com

Kolumbijská města prochází opravdovou renesancí. Jinak tomu není ani v hlavním městě Kolumbie – Bogotě. Je to město plné nových barů, energických lidí, restaurací s vynikajícím jídlem, kavárnami a samozřejmě diskotékami a místy, kde se hraje živá hudba.

Co vás určitě zaujme je mix místní architektury. Mrakodrapy se zde tyčí hned vedle věží tradičních kostelů. Oblíbíte si malé uličky s obchůdky, trhy, restauracemi a kavárničkami, které jsou snad na každém kroku. Stavte se do muzeí, třeba do Museo del Oro, které se pyšní jednou z největších světových sbírek zlata. To, co vás zaručeně chytne a nepustí, je zdejší noční život, který utichá až nad ránem.

Isla Gorgona (Gorgona Island)

48 km od pobřeží leží ostrov, který byl využíván jako věznice. Dnes je z něj národní park, a to díky unikátnímu ekosystému. Můžete zde narazit na mnoho zvířat, různé druhy opic, lenochody, netopýry a také na hady. Jednou z největších atrakcí jsou obří mořské želvy. V rámci prohlídky ostrova je možné zavítat i do muzea bývalé věznice.

Národní park Tierradentro (Tierradentro National Park)

Budovy archeologického naleziště v oblasti Národního parku Tierradentro v Kolumbii | mathess/123RF.com
Budovy archeologického naleziště v oblasti Národního parku Tierradentro v Kolumbii | mathess/123RF.com

Jedná se o archeologickou lokalitu, jednu z nejnavštěvovanějších atrakcí v zemi. Na území se nachází dvě rozlehlá muzea, která patří do světového dědictví UNESCO. První nabízí archeologické nálezy a druhé je zaměřené na etnologii. Nejvíce oblíbené atrakce jsou otevřené hrobky a pohřebiště, které hlídají historické sochy a obrazy. 

San Agustín

Sochy v San Agustín v Kolumbii | jkraft5/123RF.com
Sochy v San Agustín v Kolumbii | jkraft5/123RF.com

Archeologický park a místo ležící v nádherné divoké krajině. Oblast je známá pro velkou sbírku náboženských památek a megalitické kamenné sochy, datující se do období 100-1200 našeho letopočtu. Lokalita byla vyhlášena světovým dědictvím UNESCO, jelikož se zde nachází významné světové pohřebiště.

Medellín

Letecký pohled na Medellín v Kolumbii | mathess/123RF.com
Letecký pohled na Medellín v Kolumbii | mathess/123RF.com

Město Medellín bylo pokřtěno jako jedno z nejkrásnějších míst v Jižní Americe. Ačkoli má mírně nevábnou minulost kvůli drogám, je dnes vyhledávaným místem turistů a milovníků tance. Město za posledních deset let zcela změnilo svou image a dnes má tisíce obdivovatelů. Ideální čas k návštěvě města je během Slavnosti květin (Flower festival), který se koná každoročně v srpnu.

Cartagena

Pohled na město Cartagena v Kolumbii | garytog/123RF.com
Pohled na město Cartagena v Kolumbii | garytog/123RF.com

Velkou konkurencí Medellínu je město Cartagena, jedno z módních přímořských letovisek v zemi. Dlážděné uličky starého města jsou lemovány barevnými okny s balkóny, které místu vdechují jedinečné kouzlo. Toto město je stejně jako Bogota plné úžasných barů, restaurací a nočního života.

Cesta do Amazonie

Řeka Amazonka v Kolumbii | sophietraen/123RF.com
Řeka Amazonka v Kolumbii | sophietraen/123RF.com

Povodí řeky Amazonky (Amazon River) pokrývá téměř třetinu Kolumbie a je ideálním místem pro prozkoumání místní fauny a flóry. Pozor, často se jedná o neprostupnou džungli, takže určitě doporučujeme průvodce. Většina prohlídek využívá lodní dopravy s četnými zastávkami.

Pláže, potápění a surfování

Pláž v oblasti Cabo de la Vela v Kolumbii | mathess/123RF.com
Pláž v oblasti Cabo de la Vela v Kolumbii | mathess/123RF.com

I přesto, že potápění není první věc, co vás u Kolumbie napadne, najdou se zde opravdu skvělá místa pro váš třeba i první ponor. Moře a vody kolem San Andrés a blízkých ostrovů (např. ostrov Providencie) jsou domovem nesčetných ryb a druhů korálů, a tedy rájem pro potápění a šnorchlování. Dalšími oblíbenými plážemi jsou Cristal Beach, Playa de San Luis, nebo Cabo de la Vela. Pro milovníky surfování můžeme doporučit Costeno Beach Surfcamp.

Santiago de Cali

Pohled na město Cali v Kolumbii | mathess/123RF.com
Pohled na město Cali v Kolumbii | mathess/123RF.com

Město Cali je centrem cukru a kávy, stejně jako místo pro úžasný noční život. Je to divoké a rušné město, které je velice populární u místních obyvatel, kteří sem rádi jezdí na dovolenou. Pokud chcete poznat kolumbijské tradice, určitě Cali na vaší cestě nevynechejte.

Národní park a pobřeží Tayrona (Tayrona National Park)

Pobřeží Cabo San Juan v Národním parku Tayrona v Kolumbii | javarman/123RF.com
Pobřeží Cabo San Juan v Národním parku Tayrona v Kolumbii | javarman/123RF.com

Tayrona Park jsou pláže a přírodní pás poblíž města Santa Marta. Většina lidí zde táboří přímo na pláži v lokalitě Cabo San Juan, a to buď ve vlastním či pronajatém stanu. „Ubytovat“ se však můžete třeba i jen v houpací síti. Když si místo rezervujete dopředu, můžete mít část pláže pouze pro sebe. Ideální místo pro pěší turistiku i odpočinek a relaxaci.

Karnevaly

Festival Barranquilla v Kolumbii | max/123RF.com
Festival Barranquilla v Kolumbii | max/123RF.com

Konec našeho článku věnujeme jak jinak než karnevalům, které se v Kolumbii tradičně konají. Nemusíte totiž jezdit hned do Ria, abyste zažili pravou karnevalovou sezonu. Největší a nejslavnější karnevaly se konají na začátku každého roku, nejznámější Barranquilla se koná v únoru. Pokud do země míříte jindy, nezoufejte. Po celý rok se koná několik dalších místních akcí, které také stojí zato.

Předchozí článekZajímavosti Laosu – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Íránu – zajímavá místa a památky k vidění