Co vidět a kam se vydat v Minsku

5228
Pohled na Minsk v Bělorusku | grigory_bruev/123RF.com
Pohled na Minsk v Bělorusku | grigory_bruev/123RF.com

I když Minsk není prvoplánovým turistickým cílem a řada lidí o něm toho příliš neví (snad jen to, že se tu hraje skvělý hokej a sídlí zde diktátor Alexandr Lukašenko),  ve skutečnosti jde o velmi zajímavé město ležící na břehu řeky Svislač a na významné obchodní křižovatce mezi Ruskem a Polskem.

O Minsku se říká, že je nejčistším městem Evropy, kromě toho je to ale především hlavní město Běloruska. Je tomu tak sice pouhých 100 let, avšak ve skutečnosti Minsk patří k nejstarším městům východní Evropy, což dosvědčuje i jeho středověký název, který je odvozen od původního pojmenování zdejší řeky Menja. Bohužel i přes tento fakt tu příliš historických památek dnes nenajdete. Minsk byl totiž v průběhu druhé světové války značně poničen. To však neznamená, že tu nestojí nic za shlédnutí. Minsk se kupříkladu může pochlubit celkem 16 muzei, 11 divadly a 139 knihovnami.

Co musíte vidět, v případě, že navštívíte Minsk?

Minsk je možno rozdělit na horní a dolní. V dolní části Minsku jednou z hlavních atrakcí je Indenpendence Avenue, hlavní ulice, která probíhá přes celé město od jeho středu až k jeho severovýchodu. Její délka je neuvěřitelná, má 15 kilometrů a představuje jeden z nejdelších bulvárů v Evropě. V jejím průběhu na ní naleznete ty nejvýznamnější památky města, k nimž patří Kostel Nejsvětější Trojice, Náměstí Nezávislosti, ředitelství KGB, Náměstí vítězného října, Běloruský Státní Cirkus, Vítězné náměstí, Kolas Yakubovo náměstí, Kalinino náměstí, vládní budovy, několik muzeí a Národní knihovna.

Pride Avenue se již několik let snaží o zařazení na seznam světového dědictví UNESCO. Tvoří ho architektonický celek z roku 1950 vystavěný typickém stylu “Stalinovy říše” dotažený do těch nejmenších detailů. Nedaleké Náměstí nezávislosti patří k těm největším v Evropě. Navrhl ho Joseph Langbard, zabírá plochu více než 7 hektarů a dodnes slouží k slavnostním demonstracím a vojenským přehlídkám. U náměstí naleznete Dům Vlády, Běloruská státní univerzita, Vysoká škola pedagogická, Metro Minsk, Městská hala Minsk, Červený kostel a řada dalších krásných budov z počátku dvacátého století.

Kromě významného centra v Dolním Minsku je město známo i pro své nádherné parky a zahrady. K těm nejkrásnějším patří Centrální dětský park Gorky, který se nachází poblíž Státního Cirkusu u řeky Svislač. V létě je tu obvykle spuštěno také ruské kolo, z něhož je krásný výhled na město. V univerzitní čtvrti města se nachází pak botanická zahrada a park Chaljuskintsau, kde se v letním období konají významné koncerty.

Horní Minsk byl důležitým centrem od 14. století až do konce 2. světové války, přičemž ta nejdůležitější čás se nachází okolo Náměstí Svobody, kde sídlí radnice, která před nedávnem byla přestavěna na Arch katedrálu Panny Marie. Kromě tohoto kostela se tu nachází i řada jiných svatostánků jako kostel svatého Petra a Pavla, Katedrála Svatého ducha anebo také klášter San Bernardino. Za zmínku v Horním Minsku ještě stojí památník obětem Hitlerovy genocidy.

Kam musíte rozhodně zajít, když budete v Minsku?

Když už budete v Minsku, neměli byste při svých potulkách vynechat Předměstí Trojice, jež se nachází v ohybu řeky Svislač. Dříve než se tato oblast stala součástí města šlo původně o samostatnou vesnici s kořeny sahajícími až do hlubokého středověku. Po 2. světové válce byla tato čtvrť zdařile obnovena, díky čemuž dnes patří k těm nejoblíbenějším a hojně vyhledávanou částí města turisty. Naleznete tu velké množství barů, kaváren, restaurací i malebných obchůdků s tradičními běloruskými výrobky.

Na čem si v Minsku pochutnat?

Při návštěvě hlavního města Běloruska byste měli okusit i zdejší gastronomii. V Minsku najdete spoustu restaurací, které vaří mezinárodní i lokální gastronomii. Tradiční běloruská kuchyně je typicky rolnická, bohatá na maso, bramborové pokrmy a jídla s houbami. Ochutnat tu doporučujeme tradiční jehněčí a klasický tvarohový dezert anebo vereshchak, což jsou vlastně palačinky s masem a omáčkou. Výtečné tu jsou i vepřová žebírka zvaná vantrabyanku nebo zdejší domácí klobásy (nejlepší je ta z telecích jater a pohanky). K naprostým delikatesám pak patří hovězí medailonky s hříbky a houbovou omáčkou. Pít k tomu můžete zdejší kvas anebo běloruský aperitiv zvaný hrenovuha.

Ano, i pobyt ve městě poměrně vysoko na severu, s přísným politickým diktátem, si můžete pořádně užít, stejně jako další prozkoumávání Běloruska.

Předchozí článekKam se vydat a co vidět ve finských Helsinkách
Další článekPolská Varšava – kam se podívat a co navštívit?