Zajímavosti v Bělorusku – zajímavá místa a památky k vidění

0
6031
Jezerní krajina v Bělorusku | balaikin/123RF.com
Jezerní krajina v Bělorusku | balaikin/123RF.com

V Evropě zbývá už jen velmi malý počet míst, kde se můžete osvěžit pohledem na téměř nedotčenou přírodu a kde můžete narazit na stáda jedněch z největších evropských savců – zubrů. Kde můžete téměř volně tábořit na břehu křišťálově čistých řek a průzračných jezer, uprostřed krajiny nedozírných smíšených lesů. Kde můžete prožít klidnou a přitom poměrně levnou, i když možná skromnější dovolenou, během níž nebudete míjet davy turistů na každém kroku. Jak že se jmenuje ta země, jejíž nejvyšší hora – Dzjaržynskaja hara – dosahuje neuvěřitelných 345 m. n. m.? Země oplývající nejen lidovými tradicemi i folklórem, ale také bohatou historií a významnými osobnostmi?

Ten stát leží asi 880 km severovýchodně od České republiky. Na rozloze, která je zhruba dvaapůlnásobkem rozlohy Česka (konkrétně 207 600 km2), žije zhruba stejný počet obyvatel a jeho hlavním městem je Minsk. Kdo tipoval Bělorusko, nemýlil se.

Zajímavosti o Bělorusku

  • Zastoupení Rusů není v Bělorusku až tak veliké (přibližně 8,3%), ale přesto je kromě běloruštiny úředním jazykem také ruština, kterou hovoří přes 70% obyvatel.
  • Pozůstatkem po poslední době ledové na území Běloruska je přibližně 10 700 jezer. Největšími jezery jsou jezero Narač (79,6 km2), Asvějské jezero (52,8 km2) a Červené jezero (43,7 km2).
  • Zhruba jedna třetina běloruského území je pokryta lesem. Pokud máte rádi procházky lesem, sbírání hub nebo táboření, tak tato země je pro vás jako stvořená.
  • Současná metropole Minsk působí na první pohled moderním dojmem, ve skutečnosti patří k nejstarším evropským městům: první dochovaná zmínka o něm pochází z roku 1067.
  • Pokud se do Běloruska chystáte, nenechte si ujít místní speciality. Důležitou surovinu pro přípravu jídla tvoří houby. Zkuste ochutnat výtečnou polévku z hub a krupice nebo houby na smetaně. Oblíbenými ingrediencemi běloruské kuchyně jsou česnek a kmín. Z více než sto druhů rostlin se připravuje tradiční likér Běloveskaja.

Zajímavá místa a památky v Bělorusku

Minsk

Panorama běloruského města Minsk | ppl58/123RF.com
Panorama běloruského města Minsk | ppl58/123RF.com

Minsk je starší než například ruská Moskva nebo německý Berlín, teprve v roce 1991 se však stal hlavním městem nezávislého Běloruska. Do té doby bylo Bělorusko vždy součástí větších územních celků: Kyjevské Rusi, Velikého knížectví litevského, polského království, carského Ruska nebo Sovětského svazu. Bělorusko má za sebou opravdu spletitou a ne zrovna pompézní historii.

Největších změn, co se výstavby týče, se obyvatelé Minsku dočkali po druhé světové válce. Staré historické budovy musely ustoupit novým socialistickým stavbám, panelovým sídlištím, monumentálním budovám a širokým ulicím. Tou největší z nich je obrovská třída Františka Skaryny. Na jednom z jeho konců leží Náměstí nezávislosti.

Jen kousek od něj se nachází katolický kostel Sv. Simona a Heleny. Svatostánek, také známý pod jménem Červený kostel, je úzce spjatý s působením polské komunity. Během dob SSSR sloužil jako divadlo i filmové studio. Polští architekti jej postavili z cihel dovezených z polského poutního místa Čenstochová.

Nejstarším kostelem v Minsku je kostel sv. Máří Magdalény. Malá církevní stavba s kaplí je součástí širšího modernizovaného komplexu s několika kupolemi v typicky ruském stylu. Z dalších církevních památek můžeme jmenovat římskokatolickou katedrálu Panny Marie nebo chrám svatého Alexandra Něvského.

Důkazy krutostí nacistických okupantů, ale také obětavých a hrdinských činů obyvatel města, odhaluje Muzeum velké vlastenecké války (Great patriotic war museum). Dlouhá řada válečných exponátů, tanků, letadel děl a další vojenské techniky nejen Bělorusům připomíná, že během války bylo v Bělorusku zabito přes 2,3 milionu lidí.

Malou kuriozitou je dům v centru města, v němž kdysi žil pravděpodobný vrah J. F. Kennedyho – Lee Harvey Oswald, který kdysi žádal o sovětské občanství.

Bělověžský prales

Zubří stádo v Bělověžském pralese | pytyczech/123RF.com
Zubří stádo v Bělověžském pralese | pytyczech/123RF.com

Bělověžský prales se rozkládá na celkové ploše 1 250 km2 na hranici Polska a Běloruska, přičemž velikost národního parku na běloruském území je přibližně 90 tis. hektarů. Název rezervace souvisí s městem Kameněc vybudovaném ve 13. století, ve němž dodnes stojí strážní „Kameněcká“ nebo Bílá věž. Na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO byl Bělověžský prales zapsán již v roce 1979.

Místo je unikátní nejen různorodostí flóry (více než 900 druhů), velikostí a stářím některých stromů, ale i množstvím rozmanitých živočichů. Pro turisty je bezesporu největším lákadlem stádo zubrů evropských. V současné době se zdejší počet zubra evropského pohybuje mezi 250-300 kusy.

Neopakovatelnou atmosféru této lokality si mohou návštěvníci vychutnat díky speciálně upraveným turistickým trasám v doprovodu profesionálních průvodců. Pro milovníky lovectví je nutno podotknout, že právě lovecká turistika tvoří jeden z největších zdrojů příjmů této oblasti. Chcete udělat radost dětem a připomenout si svá dětská léta? Není nic jednoduššího. V pralese se nachází rezidence běloruského Dědy Mráze a Louka pohádek, které jsou zejména v zimě vyhledávaným turistickým cílem mezi dětmi, kteří se chtějí svěřit se svým přáním.

Brest – západní brána Běloruska

Brána do pevnosti v Brestu | nordroden/123RF.com
Brána do pevnosti v Brestu | nordroden/123RF.com

Na hranici s Polskem leží město Brest, jehož celá historie je spjata s vojenskými vpády a válkami, proto zde byla v letech 1836-1842 postavena pevnost. Na počátku 20. století se Brest stal pevností 1. třídy s řadou budov, bran a důstojnických domů. Za zmínku bezesporu stojí budova tzv. Bílého paláce, v níž byla v roce 1918 podepsána Brestlitevská mírová smlouva ukončující boje na východní frontě I. světové války.

V průběhu 2. světové války se opět projevila důležitost této pevnosti, když její obránci měsíc vzdorovali německým jednotkám. V poválečném období se stala brestská pevnost památníkem obětí války. Vybudování pamětního komplexu „Brestská pevnost-hrdina“ připadá na rok 1971.

Grodno

Město Grodno v Bělorusku | sergeiafanasev/123RF.com
Město Grodno v Bělorusku | sergeiafanasev/123RF.com

Město bylo založené v 10. století, leží na hranici tří států: Běloruska, Polska a Litvy, což sebou vždy neslo mnohé nevýhody spojené s častými vojenskými konflikty. Naopak přínosem je velké množství podivuhodných památek: kostely a barokní katedrály, paláce a pevnosti i domy ze 14. století. Dřevěný Kostel sv. Borise a Hliba z 12. století je zařazen do seznamu světové kultury UNESCO a současně je to jediný starověký ruský chrám ze 12. století dochovaná do dnešní doby. Vaší pozornosti by v žádném případě neměly ujít starší Spodní chrám vybudovaný ve 12. století a mladší Horní chrám z 15. – 16. století.

Nesmazatelnou stopu zde zanechalo i židovské obyvatelstvo, které muselo čelit nenávisti a pogromům a které bylo v průběhu 2. světové války téměř vyhlazeno. Dnes můžete navštívit židovský hřbitov z roku 1312 a hlavní chorální synagogu.

Pripjať a Braslav

Území meandrů řeky Pripjať a okolní neproniknutelné lesy na jižní hranici Běloruska tvoří Pripjaťský národní park s plochou 940 km2. Národní park ležící asi 280 km jižně od Minska je přístupný nejen po silnici, ale i po řece na některé z menších lodí, které vyplouvají z městečka Turov. Tato lokalita může nabídnout především značné množství druhů ptactva (moták stepní, sýkora azurová, vodouš malý).

Národní park Braslavská jezera v Bělorusku | alexvav/123RF.com
Národní park Braslavská jezera v Bělorusku | alexvav/123RF.com

Národním parku Braslavská jezera si užijte jeden z nejkrásnějších jezerních systémů, který vytváří více než 30 vzájemně propojených jezer a také malebné kopce pokryté lesy. Jedinečnost krajiny dokresluje fakt, že se jedná o nejčistší jezera vhodná ke koupání a vyjížďkám na lodích.

Jezero Narač

Západ slunce nad jezerem Narač v Bělorusku | happyalex/123RF.com
Západ slunce nad jezerem Narač v Bělorusku | happyalex/123RF.com

Rozlohou největší jezero Běloruska se rozkládá 150 km severozápadně od Minsku v národním parku Naračský (kromě Narače k němu patří dalších 42 jezer). Jeho srdcovitý tvar má rozlohu 79,8 km2 a délku břehu 41 km. Střední hloubka jezera dosahuje 9 metrů, ale jeho největší hloubka je až 24,08 metrů. V severovýchodní části jezera můžete vidět ostrov o rozloze 6 hektarů. Na březích jezera stojí lázně i stejnojmenné město Kupa, poskytující zdroje minerálních vod, které pomáhají při léčbě onemocnění srdce a oběhové soustavy.

Na území parku jsou sanatoria, turisticko-léčebný komplex a dětský ozdravovací tábor. Lázeňská část Narače vznikla už ve 20. a 30. letech 20. století, na tom samém místě rovněž vyrostly největší běloruské lázně Narač. Amatérský rybolov je povolen na vybraných jezerech a je k němu zapotřebí placené povolení.

Pokud nejste příliš nároční, nechcete putovat tisíce kilometrů daleko a toužíte poznat krajinu téměř lidmi nedotčenou, místo, kde příroda nabízí to nejhezčí ze své pestré palety, Bělorusko je tou pravou zemí.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here