Co vidět a kam se podívat v Malmö?

16831
Panoramatický letecký pohled na Malmö | katatonia/123RF.com
Panoramatický letecký pohled na Malmö | katatonia/123RF.com

Malmö, původně dánské město, je dnes se svými 300 000 obyvateli třetím největším švédským městem v regionu Skane. Město najdete na jihu země a do dnešních dnů je s Dánskem (přesněji s Kodaní) spojeno mostem Öresundsbron. Tato skutečnost představuje velké turistické lákadlo, které vám umožňuje poznat hned dvě města a dva státy v jednom.

V současné době je Malmö atraktivním středověkým centrem plným dlážděných ulic, pěších zón, restaurací a barů. Nabídnout má i co se týká designu, protože tu sídlí spousta módních a designových značek. Skvělé na Malmö je i to, že je protkáno velkým množstvím cyklistických stezek, takže jej projedete snadno i na kole.

TOP 7 zajímavých míst a památek v Malmö

  • Jednou z největších atrakcí města najdete v západním přístavišti. Vidět ji však můžete už z dálky. Jde o 190 metrů vysoký mrakodrap Turning Torso od architekta Santiaga Calatravy. Za procházku však stojí i samotná oblast západního přístavu, kde najdete spoustu skvělých míst ke koupání a zajímavou architekturu. A také i Stapelbäddsparken, tedy skatboardingový park, který se svými 2000 metry čtverečních patří k těm největším v Evropě.
Mrakodrap Turning Torso v Malmö | stevanovicigor/123RF.com
Mrakodrap Turning Torso v Malmö | stevanovicigor/123RF.com
  • Jednou z nejstarších památek na severu, je hrad Malmöhus, který dnes slouží jako muzeum. Své expozice tu má historie, technologie, loďařství, doprava a příroda. Najdete tu i reálnou ponorku a ohromné akvárium. Hned vedle hradu z červených cihel se pak nachází Slottsparken, což je další park vyznačující se velkými plochami zeleně, květinovými záhony, kavárnami, hřišti a kanály.
Hrad Malmöhus v Malmö ve Švédsku | elec/123RF.com
Hrad Malmöhus v Malmö ve Švédsku | elec/123RF.com
  • Nejstarší stavbou města je kostel Svatého Petra, který byl vystavěn již ve 14. století a dodnes se tu konají nejen bohoslužby, ale i koncerty. Vstup je zdarma.
Kostel svatého Petra ve švédském Malmö | tonygers/123RF.com
Kostel svatého Petra ve švédském Malmö | tonygers/123RF.com
  • Muzeum moderny vystavuje umění původem z minulého století a současné umění. Pro děti tu jsou pravidelně pořádány různé workshopy.
  • Folkets Park je tím nejstarším veřejným parkem na světě a i přes svou sto dvacetiletou historii stále patří k těm nejnavštěvovanějším ve Švédsku.
  • Koupaliště Riderborg je neobyčejným místem, kam místní míří za relaxem, saunou, wellness službami i koupáním.Skýtá však nejen kvalitní odpočinek a jedinečné zážitky, ale i skvělý výhled na město.
  • Na okraji Malmö se pak nachází jeden z nejzachovalejších empírových zámečků ve Švédsku. Herrgard je po celý rok místem kulturních akcí (jarmarků, trhů, výstav i koncertů).

Během svého pobytu se nebojte vyrazit i do okolí, ve Švédsku naleznete spoustu míst a památek k prozkoumání.

Kam za dobrým jídlem a zábavou?

V centru města se nachází Lilla Torg, nejživější část celého Malmö, kde se s velkou oblibou schází místní i turisté. Najdete tu skvělá místa k posezení, napití i najedení. Místní sem míří na pracovní oběd. V létě se tu jí pod širým nebem a spousta lidí sem míří i večer, protože se zde nachází i ty nejoblíbenější noční kluby.

Co v Malmö ochutnat?

Nejznámější lokální pochoutkou je paradoxně arabský falafel, v Malmö prodávaný jako Falafelstaden. Pokrm se prodává po celém městě, v restauracích i ve stáncích s rychlým občerstvením. Ten nejlepší se nabízí zejména okolo Bergsgatanu. Velkou výhodou falafelu je i to, že se jedná o rychlé jídlo, které se tu prodává skutečně jen za pár korun. Pochoutka se obvykle servíruje s chlebem, hlávkovým salátem, rajčaty, cibulí, nakládanou zeleninou a česnekovou omáčkou (nebo humusem). K dalším vyhledávaným zdejším pochoutkám patří další arabské pochoutky – kebab, smažený sýr halloumi a shawarma.

Kam za nákupy v Malmö

Jen v centru Malmö najdete více než 300 obchodů. Nejhustší síť obchodů se nachází poblíž jeden kilometr dlouhé pěší zóny. Tím nejdůležitějším zdejším nákupním centrem je Emporia, která je největším obchodním domem v celé Skandinávii. Kromě něj se však v Malmö  nachází i spousta dalších nákupních center, značkových oděvních butiků a inspirativních designových obchodů. Opomenout nesmíme ani neuvěřitelné množství obchodů s nábytkem a bytovými doplňky.

Předchozí článekKam se podívat v Biškeku – zajímavá místa a památky
Další článekGöteborg – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat, co zažít a vidět?