Kam se podívat v Biškeku – zajímavá místa a památky

3631
Budova parlamentu v Biškeku v Kyrgyzstánu | miragik/123RF.com
Budova parlamentu v Biškeku v Kyrgyzstánu | miragik/123RF.com

Biškek, dosud neobjevená perla Kyrgyzstánu, hlavní město země, jež se nachází ve východní části střední Asie, sousedící s Kazachstánem na severu, Uzbekistánem na západě, Tádžikistánem na jihu a Čínou na jihovýchodě i východu. Hlavním městem se dřívější Frunze stalo teprve v roce 1991, kdy se bývalá země Sovětské svazu osamostatnila.

Dnes, město s populací okolo jednoho milionu, najdete v údolí Chui na severním úpatí Kyrgyzské Ala -Too v nadmořské výšce 700-900 metrů nad mořem. Město zde vyrostlo na místě původní pevnosti Pishpek, která zde chránila karavany mířící do Taškentu přes údolí Chui k Issyk-Kul Lake. Místo má za sebou pestrou historii plnou zvratů a nepokojů, což způsobilo, že zde v současné době žije na 80 různých národností.

Zajímavosti v Biškeku

Je to zajímavé, Biškek je popisováno, jako provinční ošuntělé město, které prý nemůže nadchnout cestovatele, ale já si to nemyslím. I když jde o město, které bylo významně poničeno v druhé světové válce, takže tu příliš starších budov nenajdete, je tu mnoho parků se vzrostlými stromy a záplavou soch z éry sovětských monumentů a památníků. Rozhodně tedy stojí za průzkum, dříve než se vydáte dále do hor.

TOP atrakce Biškeku

  • Centrem města je ohromná betonová plocha, kdysi Leninovo náměstí, dnes náměstí Ala-Too, která je místem častých politických demonstrací a festivalů. Zdejší socha Lenina byla nahrazena v roce 2003 sochou Erkidik. Každý den tu probíhá i výměna stráží. Pozor, večer tu však není zrovna bezpečně.
Náměstí Ala-Too se sochou Erkidik | miragik/123RF.com
Náměstí Ala-Too se sochou Erkidik | miragik/123RF.com
  • Mezi náměstím Ala-Too a Parlamentem se nachází Státní historické muzeum. Na jeho jižní straně se nachází socha Lenina, která sem byla přesunuta z centrálního náměstí. V muzeu jsou uloženy exponáty celé země, včetně exponátů upomínajících na komunistickou éru.
Státní historické muzeum v Biškeku | prusaczyk/123RF.com
Státní historické muzeum v Biškeku | prusaczyk/123RF.com
  • Skvělý pohled do minulosti země skýtá rovněž i Panfilov Park. V parku se nachází spousta atrakcí. Musím však upozornit, že celá řada z nich není zabezpečená. I přes tuto skutečnost zdejší Ruské kolo však nabízí skvělý výhled na město, který stojí za ten risk.
Panfilov park v Biškeku | andreyshevchenko/123RF.com
Panfilov park v Biškeku | andreyshevchenko/123RF.com
  • Dubový park představuje velice unikátní památku Biškeku. Park je totiž plný dubů starších 100 let. Kromě toho se v parku nachází také umělecká galerie pod širým nebem. Jde o oblíbené místo místních, kteří sem míří za odpočinkem. Nachází se tu i venkovní kavárny.
Socha v Dubovém parku v Biškeku | miragik/123RF.com
Socha v Dubovém parku v Biškeku | miragik/123RF.com
  • V těsném sousedství se nachází i Státní muzeum výtvarných umění. Paradoxem je, že muzeum plné krásy sídlí pravděpodobně v té nejošklivější budově na území východně od Kavkazu. V muzeu je uloženo tradiční i moderní umění zdejších umělců, ale také i mezinárodní exponáty, včetně kopií egyptských soch.
  • Ještě více na severovýchodě se nachází Vítězné náměstí, na němž je umístěn ohromný památník z období druhé světové války. Památník je zajímavý tím, že má tvar jurty. Blízký park je oblíbeným místem pro zdejší děti.
Pohled na Vítězné náměstí v Biškeku | elec/123RF.com
Pohled na Vítězné náměstí v Biškeku | elec/123RF.com
  • Botanická zahrada Biškek je pýchou celé země a je to jedno z nejkrásnějších míst celé země. Je součástí národní akademie věd. V zahradě roste na 2500 stromů a 3500 květin. Dále se tu nachází i skleník s více než 8000 vybraných ovocných rostlin. Zahrada se rozkládá na 124 hektarech, přičemž jen 36 hektarů je zpřístupněných návštěvníkům.

Kam v Biškeku na dobré jídlo

Biškek je překvapivě poměrně bohaté město na restaurace.  A i když tu převládá tradiční lokální kuchyně, najdete tu i tureckou, gruzínskou, japonskou, čínskou, korejskou a italskou kuchyni. Velkou výhodou je i to, že je tu vše velmi levné. Ve městě najdete i spoustu stánků s rychlým občerstvením, v němž nabízí gamburgers, což však s hamburgry nemá nic, protože se jedná spíše o döner kebab. Jeden z nejpopulárnějších stánků najdete na rohu ulic Sovietskaya a Kievskaya.

Na čem si tu pochutnat?

Národním jídlem Kyrgyzstánu je Besh Barmak, což je v doslovném překladu “5 prstů”, jelikož se jí rukama. Jídlo se sestává z koňského, skopového nebo hovězího masa smíchaného s místními těstovinami. Chutnými jídly jsou i plov, shashlyk a samsas (což je marinované jehněčí, které se jí s chlebem, cibulí a vodkou).

Dá se v Biškeku něco nakoupit?

I když Biškek není zrovna obchodním centrem, jak jsme tomu v Evropě zvyklí, přesto je tu nejširší nabídka obchodů v celé zemi. Za nákup tu stojí více, méně zdejší výrobky, tedy plstěné klobouky, vzorované koberce a textilie. Pokud hledáte suvenýry, vyhněte se zdejšímu obchodnímu domu TSUM a zamiřte do Osh Bazaar.

Noční život v Biškeku

Vzhledem k tomu, že jde o univerzitní město plné mladých, je zde v noci vskutku velmi rušno. Noci tu jsou opravdu velmi divoké. Biškek se totiž může pochlubit tou nejbohatší klubovou scénu ve Střední Asii. Je tu dokonce jedna celá ulice plná striptýzových klubů.

Předchozí článekKam se vydat a co vidět v Athénách – zajímavá místa a památky
Další článekCo vidět a kam se podívat v Malmö?