Göteborg – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat, co zažít a vidět?

18213
Město Göteborg ve Švédsku | anderm/123RF.com
Město Göteborg ve Švédsku | anderm/123RF.com

Göteborg, druhé největší město Švédska, se rozkládá na západním pobřeží v deltě řeky Göta, u zátoky Kattegatt. Město se vyznačuje tím, že je místními označován za “Malý Londýn”. Proč? Může za to průmyslová revoluce, kdy se do Götteborgu přestěhovala řada skotských a anglických obchodníků. Ti významně ovlivnili ráz města. Nechali zde vystavět knihovny, nemocnice a univerzity. Město také architektonicky upravili v londýnském stylu.

Göteborg si proto zamilujete. Uchvátí vás jak přístav, tak i centrum města, včetně různých zákoutí, které vám dopřejí klid i odpočinek. V průběhu roku se tu koná i spousta akcí. Město je protkáno spoustou kaváren a špičkových restaurací, které se vyznačují tím, že vaří z těch nejčerstvějších surovin.

10 důvodů, proč jet do Göteborgu

 1. Jedním z důvodů, proč sem jet je město samotné, které je vskutku krásné, plné kanálů, dlážděných ulic a zelených parků. Nachází se tu i největší švédská botanická zahrada s více než 16 000 druhy. Kromě toho tu najdete hned sedm restaurací s Michelinskými hvězdičkami.
 2. Po celý rok se tu koná spousta akcí, sezónních slavností, festivalů a koncertů. Každé roční období je tu proto naprosto jedinečné a úchvatné.
 3. Pro úchvatnou oblast Bohuslän, kde se nachází souostroví 1000 ostrovů s malebnými vesničkami. Jde vůbec o první mořský národní park. Jde o velmi inspirativní místo, které inspirovalo řadu umělců.
 4. Oblast je proslulá pro výskyt tzv. Seafood Safaris, putující korýši představují nejen neotřelý vizuální zážitek, ale i ten chuťový, protože jde o ohromnou pochoutku. Na své si tu přijdou i nadšení rybáři, kteří si zde mohou takový výlov prožít na vlastní kůži.
 5. A když jsme u toho skvělého humra, Švédsko je kulinářskou Mekkou Evropy. Je zde hned sedm restaurací s Michelinskou hvězdou. A jejich měkkýši jsou jedni z nejlepších na světě.
 6. Město si užijí nejen dospělí, ale i děti, protože se tu nachází největší zábavní park ve Skandinávii – Liseberg. Jsou tu i skvělé prostory pro táboření, muzeum archeologie a ZOO Nordens Ark.
  Zábavní park Liseberg v Göteborgu | klug/123RF.com
  Zábavní park Liseberg v Göteborgu | klug/123RF.com
 7. Velkou atrakcí jsou zdejší hrady a zámky, které se ve zdejším regionu nachází. Jde například o Carlsten, který skýtá nádherný výhled na starobylý ostrov Marstand, Bjertrorp Slott v Vara nebo Thorskog Slott. Na Vänernsee se pak nachází hrad Läckö.
 8. Vynechat nesmíme ani Muzeum skandinávského designu v Rohssku, který prezentuje tradiční skandinávské značky designu.
 9. Dalším důvodem, proč sem jet je zdejší příroda, skalnaté pobřeží, tisíce ostrovů, jezer a lesů. Jde o skvělou oblast na výlety na moři. Vyzkoušet tu můžete kanoistiku, jízdu na horských kolech nebo na koni.

Jídlo a pití v Göteburgu

Zdejší jídlo patří k těm největším zdejším atrakcím, a proto byste si zdejší kulinářské umění neměli ujít. Vedle jedinečných korýšů tu za ochutnání rozhodně stojí makrela, treska, kambala, bělice nebo štikozubec. Pokud nejste fandou mořských plodů, ani rybiček, zkuste zdejší jehněčí anebo sýry. Ty nejlepší restaurace najdete na ulicích Linnégatan a dále pak v oblasti od Järntorget do Linnéplatsen.

Nakupování v Göteborgu

Ve městě úspěšně funguje spousta špičkových obchodů na mezinárodní úrovni. Hlavní nákupní centrum – Nordstan v Göteborgu najdete jen kousek od centrálního nádraží. Poblíž něj se pak nachází menší nákupní centrum Arkaden. Dražší zboží je nabízeno v obchodním centru NK. Luxusní zboží je pak nabízeno v Avenym. Jde navíc i o kolébku designu, takže tu najdete i ohromné množství malých obchůdků s nabídkou stylového designového zboží.

Noční život

Noční život tu není zrovna nejčilejší, je menší a poněkud intimnější, ale nabízí velký výběr hospod, klubů, restaurací a barů. Za tancem zamiřte na zdejší hlavní třídu anebo do Avenym.

Pokud se už budete nacházet v Göteborgu, tak se nebojte vydat i za dalšími krásami Švédska.

Předchozí článekCo vidět a kam se podívat v Malmö?
Další článekZajímavá místa a památky ve švýcarském Bernu