Zajímavosti v Libanonu – zajímavá místa a památky k vidění

5928
Krajina v Libanonu | axel2001/123RF.com
Krajina v Libanonu | axel2001/123RF.com

Libanon je menším hornatým státem v Přední Asii, který leží na pobřeží Středozemního moře. Jeho rozloha činí pouhých 10 452 km2, na druhou stranu zde žije přes 6 milionů obyvatel. Hlavním městem země je Bejrút. Ačkoli Libanon patří mezi bohaté a vyspělé země a nachází se zde i mnoho význačných historických památek, doporučujeme před výjezdem zkontrolovat aktuální bezpečnostní situaci na Blízkém východě, abyste se nevystavovali zbytečnému riziku.

Zajímavosti o Libanonu

  • Název Libanon existoval již před mnoha tisíci lety. Zmíněn je v textech z doby bronzové z knihovny v Eble, v mezopotamském Eposu o Gilgamešovi a zhruba 70× v Bibli.
  • Hustota zalidnění je opravdu vysoká, neboť činí 560 obyvatel na km2. V tomto ohledu je ostatně Libanon na světě.
  • Možná vás překvapí, že Libanon je vyhledáván lyžaři. V zemi se totiž nacházejí hory s výškou okolo 3 000 m, a to včetně nejvyššího vrcholu Kurnat as-Saudá (3 088 m n. m.).
  • Z Libanonu pocházejí některé osobnosti populární kultury. V Bejrútu se např. narodil Keanu Reeves a své kořeny zde má i zpěvačka Shakira.

Zajímavá místa a památky v Libanonu

Hlavní město Bejrút

Letecký pohled na Bejrút v Libanonu | bigevil600/123RF.com
Letecký pohled na Bejrút v Libanonu | bigevil600/123RF.com

Hlavní město Libanonu existovalo již ve 2. tisíciletí př. Kristem. Většina zdejších památek, tedy především křesťanských chrámů a muslimských mešit je ale pozdější data. Bejrút získal označení „Paříž Blízkého Východu“, neboť je centrem celé oblasti a nachází se zde úžasné moderní stavby, a to včetně několika prestižních univerzit. Turisty jsou pak vyhledávána také místní nákupní centra a obrovská kasina. Vyhnout byste se však aktuálně měli jižní, tedy šíitské části města, která není příliš bezpečná. Kam se ještě podívat v Bejrútu?

Město Byblos

Město Byblos v Libanonu | dkaranouh/123RF.com
Město Byblos v Libanonu | dkaranouh/123RF.com

Počátky tohoto města na středomořském pobřeží sahají až do 3. tisíciletí př. Kristem. Později se jednalo o jedno z nejdůležitějších měst fénické civilizace, ale milovníci historie mohou obdivovat i stavby z dalších období, včetně křižáckého hradu. Město bylo v minulosti spojováno s vynálezem psaní a historickým faktem je, že se právě z této oblasti šířila Středomořím fénická abeceda, která se stala základem abecedy evropské.

Město Týros

Ruiny římských památek ve městě Týros | axel2001/123RF.com
Ruiny římských památek ve městě Týros | axel2001/123RF.com

Týros (dnešní Súr) je dalším důležitým historickým městem, které leží na pobřeží Středozemního moře. Místní aristokracie totiž v 1. tisíciletí př. Kristem iniciovala a financovala zámořské výpravy, které vedly k založení dnešního španělského města Cádizu a především Kartága na severoafrickém pobřeží. Zdejší památky nicméně většinou odkazují k mnohem pozdějšímu, tedy římskému období.

Ruiny města Baalbek

Pozůstatky Jupiterova chrámu v městě Baalbek | bigevil600/123RF.com
Pozůstatky Jupiterova chrámu v městě Baalbek | bigevil600/123RF.com

Ruiny města Baalbek, které se nazývalo i Heliopolis, dávají rovněž vzpomenout na fénickou civilizaci. Ovšem vzhledem k tomu, že zde později sídlila římská posádka, opět jsou zde i památky římské architektury. Jedná se např. o sloupy Jupiterova chrámu a zbytky chrámu Venušina. Ruiny přitom leží 65 km východně od Bejrútu ve výšce 1 170 m n. m.

Ruiny města Anjar

Ruiny města Anjar v Libanonu | dkaranouh/123RF.com
Ruiny města Anjar v Libanonu | dkaranouh/123RF.com

Město Anjar pochází z 8. století po Kristu a postavili jej umajjovští chalífové dle římských a blízkovýchodních vzorů. V současné době můžete navštívit pouze jeho ruiny, nicméně v okolí se nachází řada restaurací, ve kterých můžete ochutnat nejen libanonskou, ale také arménskou kuchyni. Do tohoto regionu totiž před 2. světovou válkou uprchlo mnoho Arménů před genocidou v Turecku.

Svaté údolí (Ouadi Qadisha) a Cedrový les (Horsh Arz el-Rab)

Cesta Cedrovým lesem ve Svatém údolí v Libanonu | axel2001/123RF.com
Cesta Cedrovým lesem ve Svatém údolí v Libanonu | axel2001/123RF.com

Ve skalnatém údolí Kadíša na severu Libanonu si je možné prohlédnout velezajímavé křesťanské kláštery, které leží uprostřed hor. Nedaleko se navíc nachází zbytky Cedrového lesa. Jedná se o stovky stromů, z nichž některé mohou být staré i 3 000 let. Tento les je navíc součástí nejstarší literární památky světa, tedy Eposu o Gilgamešovi. Legendární urucký král zde společně se svým druhem Enkiduem měl údajně porazit strážce lesa Chuvavu. Cedr je ostatně zobrazen i na státní vlajce Libanonu.

Libanonské „zlaté“ pláže

Pláž Ramlet el baida v Bejrútu | mashakao/123RF.com
Pláž Ramlet el baida v Bejrútu | mashakao/123RF.com

Vzhledem k tomu, že se Libanon nachází na středomořském pobřeží, je turisty vyhledáván i pro své nádherné „zlaté“ pláže. Doporučit vám můžeme např. Tyre Beach ve městě Súr anebo Ocean Blue Beach v Byblu. Cestovatelé si tedy v těchto destinacích mohou důkladně odpočinout od prohlídky místních historických památek.

Vodopád v Baatara Gorge

Jeskyně Baatara Gorge se nachází u vesnice Balaa. Její návštěva je zajímavá sama o sobě, nicméně místní dominantou je 255 metrů vysoký vodopád, který byl objeven teprve v roce 1952. Ten během tisíciletí svou silou prolomil již dno tří jeskyní a v současné době se jedná o jeden z nejúchvatnějších geologických útvarů na světě.

Libanon je krásná země, která má co nabídnout především milovníkům historických památek. Navíc zde můžete relaxovat na překrásných plážích a příznivci aktivní dovolené se mohou vydat i na lyže. Odvrácenou stranou však je konflikt v sousední Sýrii a hrozba útoků, které ze země nečiní právě nejbezpečnější destinaci. Na druhou stranu sám Libanon přímo zasažen není, takže jeho návštěva není extrémně nebezpečná, nicméně jistá ostražitost je nasnadě.

Předchozí článekZajímavosti ve Finsku – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Konžské republice – památky a zajímavá místa k navštívení