Chorvatské ostrovy – dovolená na nejkrásnějších ostrovech Chorvatska

1956

Rozhodnete-li se navštívit Chorvatsko, zjistíte, že máte na výběr nepřeberné množství krásných míst na pevnině i na chorvatských ostrovech. Upřednostníte nejznámější a nejoblíbenější letoviska, která pulsují životem, nebo spíše vyhledáváte klidná místa s panenskou přírodou? Obojí vám nabídne řada krásných chorvatských ostrovů. Přibližme si alespoň některé z nich.

Nejkrásnější chorvatské ostrovy – na jakém strávit svou dovolenou?

Krk

Krk představuje největší (405,78 km²) a nejnavštěvovanější chorvatský ostrov. Je dobře dostupný a má veškerý turistický komfort. Leží v Kvarnerském zálivu. Navštivte ho, pokud jste příznivcem dlouhých pláží. Najdete tu písečné i oblázkové. Obvykle mají pozvolný vstup do moře, což ocení především neplavci a rodiny s dětmi. Z konkrétních letovisek to jsou Baška, Njivice, Šilo, Malinska, Vrvik a Soline.

A kam na výlet, když vás omrzí pobyt na pláži? Vydejte se třeba do stejnojmenného hlavního města se středověkým jádrem. Zajímavé je především opevnění z 12 století či katedrála (Krk’s Cathedral). Z dalších atraktivních turistických cílů ostrova si uveďme jeskyni Biserujku (Biserujka Cave), starobylé město Fulfinum Mirine nebo hrad Frankopan (Frankopan Castle).

Cres

Cres se rozkládá na ploše 405,78 km2 a patří k největším jadranským ostrovům. Spadá pod Kvarnerské ostrovy. Oblíbí si ho všichni, kteří milují krásnou a nedotčenou přírodu. Nevadí vám místo luxusních hotelů nocovat v kempech? Pak se na Cres určitě vydejte.

Kromě malebných pláží a zajímavých útesů si udělejte procházku do centra, kde je starší městská zástava a prohlédněte si tam i městské hradby. Zajímavá bude rovněž prohlídka tamějších ornitologických rezervací a na výlet se vypravte třeba na Vranské jezero (Lake Vrana), do městečka Osor či se odtud vydejte na ostrov Lošinj.

Brač

Brač je se svou rozlohou 395 km2 třetím největším ostrovem v celém jadranském souostroví. Krom toho, že si na ostrově můžete užívat všech radostí přímořské dovolené (plavání, opalování, turistické služby atd.), se pokocháte architektonickými památkami (klášter Blaca, Most Františka Josefa), ale také tu na vás čekají zajímavé přírodní památky – Dračí jeskyně (The Dragon’s cave) či skalní útes Kolač. Na své si na ostrově přijdou i příznivci muzeí (Bračské muzeum).

Celkově je na Brači mnoho zajímavých míst. Velmi oblíbené letovisko představuje například město Bol. Z dalších si uveďme Supetar, Sutivan, Milna a Postira.

Hvar

Hvar je čtvrtým největším ostrovem v jadranském souostroví. Rozkládá se na ploše 299,6 km2 a patří k nejhezčím ostrovům. Zajímavá jsou především pole s levandulemi a celkově na vás toto místo dýchne příjemnou romantickou atmosférou. Na tomto ostrově jsou různá letoviska, například Hvar, Stari Grad, Jelsa či Zavala.

Z nejzajímavějších památek ostrova si uveďme pevnost Španjola (Fortress Španjola), katedrálu Sv. Stjepan (Fortress Španjola) a Gradskou loži. Pokud celkově rádi poznáváte památky, vydejte se do města Stari Grad. Jde o jedno z nejstarších měst v Evropě. Jeho nejvýznamnější pamětihodnost Starigradské polje je na seznamu UNESCO.

Pag

I ostrov Pag patří mezi skvosty, které Chorvatsko nabízí. Turisty láká krásnými plážemi (jako jedna z mála chorvatských destinací nabízí písečné pláže, ale nejen ty), azurovým mořem, sportovním vyžitím a celkově turistickým servisem na úrovni.

Pokud zatoužíte vydat se na nějaký výlet, máte na výběr z mnoha možností. Jsou jimi např. ornitologická rezervace Velo Blato, Malo Blato a „Blato Rogoza“, Etnografické muzeum v Kolanu atd. Nebo se vydáte na nejvyšší vrchol ostrova, kterým je Sv. Vid. Své kouzlo mají i mořské útesy Šestakovci.

Zaujal vás ostrov? Teď už vybrat konkrétní letovisko, např. Stará Novalja, Povljana, Potočnica, Zubovići

Korčula

Mezi populární chorvatské ostrovy patří i Korčula rozkládající se na ploše 279 km2. Můžete si zde užít přímořskou dovolenou, nebo se sem vypravit na výlet z okolních ostrovů.

Z oblíbených turistických cílů na Korčule si uveďme například městské muzeum Korčula (Korčula Town Museum) v paláci Gabrielis, Glavica Sv. Antuna, Katedrálu sv. Marka (The Cathedral of St. Mark), malebnou vesnici Lumbarda, tvrz Spaniš ze 17. století a přístav Vela Luka.

Turisté nejčastěji míří do letovisek Korčula, Vela Luka, Brna, Prižba.

Dugi otok

Mezi chorvatskými ostrovy bychom našli navštěvovanější, ovšem pokud máte rádi pěknou přírodu, určitě zvažte Dugi otok. Rozkládá se na ploše 124 km2 a je…nádherný. Uchvátí vás svými útesy Grpašcak, ale také zátokou Telašćica, nebo se vydáte k jezeru Mir? Na své si přijdou rovněž milovníci krásných pláží. Tou nejkrásnější je Sakarun. Nudit se tu nebudou ani příznivci vodních sportů. Kromě jiných bude určitě zajímavé pozorovat podmořský svět, ať už prostřednictvím potápění či alespoň šnorchlování.

Z konkrétních letovisek si uveďme alespoň destinace Božava, Luka, Vijerac, Sali a Zaglav.

Mljet

Máte rádi zeleň a chcete si ji do sytosti užívat i na své dovolené? Vydejte se na Mljet, jihodalmatský ostrov rozkládající se na ploše 100,4 km2. Téměř ze 3/4 je zalesněný. Jde o nejzalesněnější místo Chorvatska.

Pokud se celkově rádi procházíte v přírodě, zamiřte do Národního parku Mljet (Mljet National Park). Tvoří ho Velké a Malé jezero. Turistické cesty vás zavedou nejen kolem jezer, ale vydat se můžete i na Montokuc, který vám nabídne nádherný výhled po parku. Zajímavým cílem výletu je také Odysseova jeskyně (Odysseus Cave) a našly by se tu další atraktivní místa.

Z letovisek na ostrově to jsou například Pomena, Polače, Gobedjari.

Rab

Chystáte se na ostrov Rab (94 km²) a přemýšlíte co budete dělat, až vás omrzí pobyt na pláži či procházky promenádami? Prozkoumejte stejnojmenné hlavní město. Má dlouhá léta lázeňskou tradici a výlet sem si užijí především příznivci historických památek (Klášter sv. Antonína, Knížecí palác, středověká pevnost Galjarda či kostel Panny Marie).

Upřednostňujete-li pěší turistiku, vypravte se na horu Kemenjak nacházející se v blízkosti Barbatu. Bez zajímavosti není ani poloostrov Lopar (severní část Rabu) s geologickým parkem.

Z dalších letovisek si ještě jmenujme např. Banjol, Kampor, Palit či Suha Punta.

Vis

Jaká jsou kritéria pro výběr vaší dovolené? Preferujete krásné pláže a kouzelnou přírodu? V tom případě se vám bude líbit na ostrově Vis rozkládajícím se na ploše 90,3 km2. Chcete-li se především kochat malebnými zátokami, vydejte se na jižní břeh ostrova. Mezi ně patří Stiniva, Vela Travna a Ploče.

A co takhle navštívit jeskyně? Nejnavštěvovanější je Modrá jeskyně (The Blue Cave), ale je jich tu mnohem více.

A když už jste u moře, kam se vypravit na pláž? Možností máte hodně. Vybírejte podle preferencí. Chcete zároveň místo, kde se můžete sportovně vyžít? Zkuste pláž Prirovo. Dalšími oblíbenými plážemi jsou Grandovac, Salbunara a Vela Smokova.

Lošinj

Lošinj je nevelkým chorvatským ostrovem rozkládajícím se na ploše 75 km2. Svůj turistický potenciál však rozhodně má. Z největších letovisek na ostrově si uveďme Mali Lošinj, Nerene a Veli Lošinj. Pokud se rádi potápíte, doporučujeme hlavně Mali Lošinj. Můžete se potápět do velké jeskyně.

Samozřejmě je tu také mnoho krásných pláží a budete-li si chtít udělat výlet, zamiřte na některý z ostrůvků (třeba Ilovik či Susak), či si vydejte na nejvyšší horu Televrin a jistě tu najdete i další možnosti vyžití.

Pašman

A čím vás může zlákat chorvatský ostrov Pašman (57 km2)? Bude se tu líbit těm, kterým vadí přeplněná letoviska plná hluku. Míří sem méně turistů, ale to neznamená, že byste se tu nezabavili, především hledáte-li krásnou přírodu a příjemný pobyt u moře.

Ze zajímavých míst, která byste mohli navštívit, omrzí-li vás pláž a radovánky s ní spojené, to jsou například zátoka Sveti Ante, nebo se vydejte na Kornatské ostrovy do národního parku, či vylezte na nejvyšší bod Pašmanu (272 m n. m.). Najdete tu také poměrně dost historických památek – kostel Panny Marie z Loretty v Bokojské zátoce, kostel sv. Kuzmy a Damiána.

Šolta

Nedaleko velmi proslulého letoviska Split se rozprostírá ostrov Šolta s rozlohou 52 km2. Pokud se sem nevydáte na samotnou dovolenou, udělejte si alespoň příjemný výlet.

Máte-li však rádi klidnější místa a krásnou přírodu, dovolenou na Šoltě určitě zvažte. Z konkrétních letovisek je to především Nečujam či Stomorska s nejstarším přístavem na ostrově.

Užívat si tu můžete vodní sporty i turistiku. Chcete-li se koupat na opravdu pěkných místech, vydejte e na jih ostrova, kde najdete zátoky, například Livka, Stračinska, Grabova atd.

Ugljan

Ugljan (50,2 km2) je spojený mostem s Pašmanem a leží naproti známému Zadaru. Budete-li tedy na ostrově, určitě si sem udělejte výlet. Ugljan je dokonce podkládán za předměstí Zadaru.

Máte-li rádi historické památky, zamiřte k pevnosti sv. Michala (Tvrdjava Sv. Mihovil). Pochází již ze 13. století.  Že byste 0raději poznávali přírodu? Nechte se zlákat ugljanskými poloostrůvky bohaté na zeleň, ale i pěkné pláže. A líbit se vám tu bude, i když nejraději ze všeho prozkoumáváte podmořský svět.

Z nejnavštěvovanějších sídel na ostrově to jsou Ugljan, Kali, Preko a Sutomišćica.

Čiovo

Čiovo je skutečně malým ostrůvkem (28,8 km2), ale možná i vy objevíte důvod, proč ho navštívit. Minimálně je tu příjemné koupání v moři a možnosti dalších plážových aktivit. A když vás to přestane bavit? Vydejte se na výlet, třeba k pozůstatkům kostela sv. Eufemie. Dalšími architektonickými památkami jsou středověký kostelík sv. Maura, dominikánský Klášter sv. Kříže v gotickém stylu nebo Klášter sv. Antonína.

Nejvýznamnějšími obcemi ostrova jsou Okrug Donji, Arbanija, Čivo, Žedno, Slatine.

Vir

Chorvatský ostrov Vir se rozkládá na ploše 22 km2 a je v těsné blízkosti s pevninou, s níž je spojený moderním mostem. Leží nedaleko Zadaru. Pokud tu budete chtít strávit dovolenou, pravděpodobně zamíříte do obce Vir nacházející se v zátoce Sapavac. Vybrat si můžete z písečných i oblázkových pláží. Jsou tu vhodné podmínky pro potápění a další vodní sporty, ale i jiné aktivity.

Najdete tu rovněž zajímavé cíle turistických výletů. Z historických památek si uveďme románský kostel sv. Jana z přelomu 12. a 13. století či zříceninu benátské pevnosti ze 17. století.

Murter

Ostrov Murter nemá ani 20 km2, ale to neznamená, že by nemohl být zajímavým cílem vaší přímořské dovolené. Budete tu mít veškerý turistický servis, užijete si tu v případě zájmu vodních sportů a díky dobrému propojení ostrova s pevninou i mnoho pěkných výletu (pokud se vám bude chtít z pláže). Největší obcí je Murter s pláží Čigrada.

Zajímají vás památky? Z těch nejvýznamnějších to jsou pozůstatky římského sídla Collentum či farní kostel sv. Michala ze 17. století.

A co vy? Jaká bude vaše příští dovolená? Jestliže už máte jasno, že by mělo jít o nějaký chorvatský ostrov, jistě si z výše uvedené nabídky vyberete. Stále platí, že Chorvatko je cenově i vzdáleností dostupná lokalita, která toho tolik nabízí.

Předchozí článekTreviso v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekAbruzzo v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety