Abruzzo v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

0
1647

Nádherná oblast střední Itálie, která se může pochlubit nádhernou přírodou tvořenou vysoko se tyčícími horami, téměř 150 kilometry pobřeží omývaného azurově modrým mořem i řadou krásných památek. Takový je kraj Abruzzo, jehož východní část je obklopena Jaderským mořem. Celá oblast je velmi hornatá. Jedná se tedy o ráj pro všechny milovníky dlouhých horských treků i projížděk na kolech. Územím Abruzza dokonce prochází i část Apeninského pohoří s jeho nejvyšší horou Corno Grande. V horských oblastech, které pokrývají více než polovinu území Abruzza, můžete obdivovat nejen rozmanitou flóru, ale také zajímavé zvířecí obyvatele, mezi něž patří například vlk apeninský, medvěd hnědý či kamzík.

Na území Abruzza se také nachází několik národních parků i přírodních rezervací. Jedná se o krásná místa nabízející nepřeberné množství možností trávení volného času. Zatímco v jednu chvíli můžete šplhat po vysoko se tyčících horách, v té druhé již odpočíváte na některé z krásných pláží, jež lemují desítky kilometrů dlouhé pobřeží Jaderského moře. Není to však jen krásná příroda a neméně krásné pláže, co Abruzzo svým návštěvníkům nabízí. Ačkoliv památkami není tato oblast proslulá tolik, jako třeba nedaleké Toskánsko či další italské kraje, určitě se tady toho k vidění najde víc než dost. Stačí navštívit některá z krásných historických měst ležících na pobřeží i ve vnitrozemí. O co určitě ochuzeni nezůstanete, je celosvětově proslulá italská kuchyně, na níž si můžete pochutnat v místních restauracích. Velké oblibě se v těchto končinách těší pokrmy z ryb a jehněčího masa i nejrůznější ovčí sýry. A jelikož se jedná o Itálii, nesmí chybět ani chutná vína, kterými lze tradiční pokrmy vhodně doplnit. Vyzkoušet můžete mimo jiné třeba některá z lokálních vín, mezi něž patří i Montepulciano d’Abruzzo.

Zajímavá místa a památky v italské oblasti Abruzzo

L’Aquila

Hlavním městem oblasti a zároveň velmi krásným místem s množství památek a dalších zajímavých míst je L’Aquila. Jedná se o historické město Itálie, jehož vznik je datován do konce 13. století. Město nevzniklo náhodou, jak tomu často bývá, ale šlo o cílené spojení okolních vesnic. Dle legendy se takovýmto způsobem mělo původně spojit několik desítek hradů, z nichž každý měl vybudovat vlastní náměstí i další části města. Jedná se ale opravdu jen o legendu. Ve skutečnosti se jednalo pouze o pár sousedních vesnic, které se rozhodly vytvořit město. Ve městě se nachází několik zajímavých památek. Mezi ty nejzajímavější patří bazilika sv. Bernardina, bazilika Santa Maria di Collemaggio, aquilský dóm či městský hrad. Řada památek byla bohužel v minulosti poškozena rozsáhlými zemětřeseními, kterými je tato oblast často sužována. Poslední ničivé zemětřesení zde proběhlo v roce 2009.

Pescara

Velmi zajímavé je i nejlidnatější město Abruzza, kterým je Pescara ležící na pobřeží Jaderského moře. Jedná se o významné přístavní město, jež je domovem jednoho z největších turistických přístavů celé oblasti. Pescara je spíše moderním městem, ačkoliv na několik památek zde také narazíte. Za zmínku určitě stojí katedrála di San Cetteo pocházející z první poloviny 20. století, dále bazilika della Madonna dei Sette Dolori či kostel San Silvestro. Nebýt druhé světové války, jistě bychom zde památek nalezli o poznání více. Množství z nich totiž bylo během války zničeno.

Chieti

Dalším z významných měst Abruzza je i Chieti, které tvoří centrum stejnojmenné provincie. Město, které bylo vybudováno na jednom z kopců, je tvořeno dvěma částmi. Tou první je Chieti Alta zahrnující i historické centrum, druhou částí je moderní Chieti Scalo. Mezi nejvýznamnější památky, které lze ve městě obdivovat, patří rozsáhlá katedrála di San Giustino pocházející již z 11. století. Ta je považována za nejdůležitější a největší kostel ve městě. Pokud rádi navštěvujete nejrůznější muzea, v Chieti se vám bude opravdu líbit. Muzeí se zde nachází hned několik. Navštívit můžete například Národní archeologické muzeum (Museo archeologico nazionale d’Abruzzo) sídlící v neoklasicistní rezidenci či Muzeum umění “Costantino Barbella” (Museo d’arte Costantino Barbella), v jehož prostorách jsou umístěny významné malby, fresky i výrobky z keramiky.

Teramo

Krásným městem s neméně krásným okolním prostředím je Teramo ležící v severní hornaté části Abruzza. Za Teramem již začínají stoupat svahy apeninského pohoří Gran Sasso, kam se z města můžete velmi snadno dostat. Ještě předtím byste si ale určitě měli prohlédnout i samotné město. Za vidění stojí například krásný biskupský palác či teramská katedrála s nádherně zdobeným oltářem. Kromě těchto staveb se zde nachází i pozůstatky římského města. Obdivovat zde můžete dodnes zachovalé části amfiteátru, lázní i divadla.

Alba Adriatica

Pokud byste rádi navštívili jedny z nejkrásnějších pláží oblasti Abruzza a údajně i celé Itálie, měli byste se vypravit do městečka Alba Adriatica ležícího v údolí říčky Vibrata. Právě zde naleznete několik pláží, včetně té hlavní tříkilometrové, která je lemována promenádou s palmami. Ty jsou pro tuto oblast charakteristické. Alba Adriatica je  totiž součástí a podle mnohých i perlou oblasti zvané Palmová riviéra (Riviera delle Palme). I Alba Adriatica leží na úpatí pohoří Gran Sasso, jehož vysoké hory zde vytvářejí jedinečnou scenérii

Sulmona

Posledním z měst, které musíme alespoň zmínit, je Sulmona ležící pod svahy apeninského masivu Majella. Jedná se o velmi krásné, starobylé město s množstvím památek, mezi než patří například palácový komplex Santa Maria Annunziata, katedrála San Pafilo či kostel San Francesco della Scarpa. Ve městě rovněž stojí proslulá socha Comunale, která zde byla postavena na počest nejslavnějšího rodáka, antického básníka Ovidia.

Národní park Abruzzo, Lazio a Molise (Parque Nacional de los Abruzos, Lacio y Molise)

Z měst se můžete velmi snadno přesunout rovnou do lůna nádherné přírody. Naleznete ji například v Národním parku Abruzzo, Lazio a Molise založeném již ve dvacátých letech minulého století. Park je obklopen horskými vrcholky tyčícími se až do výšky 2000 metrů nad mořem. Údolím mezi horami protéká řeka Sangro. Park již od svého založení poskytuje ochranu řadě divokých zvířat, včetně medvědů hnědých, kamzíků apeninských a vlků. Procházet se tady můžete hustými lesy i výše položenými horskými oblastmi, kde se pasou stáda ovcí i krav a rostou zde krásně kvetoucí horské rostliny. Park křižuje několik dobře značených turistických tras, po nichž se můžete vydat na kratší i delší procházky. Cestou sem tam narazíte na překrásná horská jezera, vyhlídky nabízející jedinečný výhled do údolí i malebné horské vesničky, v nichž si můžete sehnat občerstvení i ubytování.

Národní park Gran Sasso e Monti della Laga (Parque Nacional del Gran Sasso y Monti della Laga)

Pokud patříte mezi milovníky pobytu v přírodě, určitě byste neměli vynechat ani návštěvu dalšího z krásných italských národních parků. Je jím Národní park Gran Sasso e Monti della Laga, který patří mezi nejrozsáhlejší národní parky v celé Evropě. Součástí parku je, jak i jeho název napovídá, horský masiv Gran Sasso s již zmiňovanou nejvyšší horou Corno Grande tyčící se do výšky téměř 3000 metrů nad mořem. Velmi významnou součástí parku jsou poté i druhohorní i třetihorní vápence a dolomity. Značné rozdíly v nadmořské výšce, které jsou na území parku velmi běžným jevem, přinášejí i velmi rozmanitou faunu a flóru. Narazíte zde nejen na listnaté i jehličnaté lesy, ale také na horské louky plné pestrobarevných květin. Ze zástupců zvířecí říše zde můžete potkat kamzíky, vlky, kočky divoké a pokud se zahledíte k nebi, tak i orly skalní. Ani tady nechybí množství dobře značených turistických tras a malebných vesniček.

Grotte di Stiffe

Jedním z pozoruhodných přírodních úkazů, které lze v oblasti Abruzzo najít, jsou nádherné krasové jeskyně Grotte di Stiffe. Naleznete je v blízkosti městečka San Demetrio Ne’Vestini. Jeskyně se mohou pochlubit nádhernou výzdobou tvořenou stalagmity i stalaktity. Kromě toho zde naleznete i překrásné jezero s několika vodopády.

Tipy na výlet

Ascoli Piceno

Pokud se budete chtít vypravit na výlet za hranice Abruzza, můžete navštívit třeba nádherné město Ascoli Piceno ležící jen nedaleko od nich. Jedná se o velmi krásné historické město ležící v oblasti, jež byla osídlena ještě před naším letopočtem. Ve městě dnes můžete obdivovat třeba nádherné renesanční náměstí Piazza del Popolo, které je právem považováno za jedno z nejkrásnějších v celé Itálii. Na náměstí naleznete budovu radnice Palazzo dei Capitani del Popolo. Mezi další významné stavby ve městě poté patří kostel San Francesco, katedrála Sant’Emidio či římský most Ponte di Cecco.

Řím (Roma)

Pokud budete mít k dispozici auto a nebude vám vadit strávit v něm o něco delší dobu, můžete se vypravit i do nedalekého Říma zvaného také Věčné město. Ten je domovem překrásných staveb, jejichž historie často sahá až do velmi dávných dob. Mezi ty notoricky známé, jejichž návštěva však nikdy nepřestane fascinovat, patří Koloseum, Forum Romanum, Pantheon, Altare della Patria, fontána di Trevi a nespočet bazilik, paláců a dalších krásných staveb. Vynechat byste určitě neměli ani návštěvu nádherného Vatikánu jehož dominantou je bazilika svatého Petra stojící na proslulém Svatopetrském náměstí.

Abruzzo je krásnou a vyhledávanou oblastí, mezi jejíž největší přednosti patří nádherná příroda plná vysoko se tyčících hor a národních parků plných zajímavých rostlin i zvířat. Nechybí samozřejmě ani krásně pláže lemující pobřeží Jaderského moře. Pokud se budete chtít seznámit s místní kulturou a historií země, stačí se vypravit do některého z krásných měst či vesniček, kde můžete obdivovat nejrůznější památky a další zajímavá místa. Den strávený v přírodě, na pláži či v některém z měst poté můžete zakončit dobrou italskou večeří a skleničkou výtečného vína.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here