Treviso v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

9372

Malebné uličky tvořené kanály, množství jedinečných historických staveb i nezapomenutelná romantická atmosféra. Řeč není o Benátkách, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale o Trevisu, krásném středověkém městě ležícím na severu Itálie přibližně 30 kilometrů od zmíněných Benátek. Treviso je právě s Benátkami velmi často srovnáno, ačkoliv vodních kanálů zde naleznete o poznání méně. Co se týče starobylých staveb, o ty už v Trevisu určitě ochuzeni nezůstanete. Když navíc vezmeme v potaz menší počet turistů a klidnější prostředí, není divu, že řada návštěvníků Benátska dá Trevisu před samotnými Benátkami přednost.

Kromě již zmíněných památek zde poté můžete obdivovat pěkné domky lemující některé z ulic, jež jsou tvořené vodními kanály. Ne vždy jsou však kanály obestavěny a tak si velmi často můžete dopřát ničím nerušenou procházku parky, které je v těchto místech často obklopují. Pokud vám během putování městem vyhládne, zastavte se v některé z tradičních restaurací, kde si můžete pochutnat na pizze, těstovinách nebo jiných italských specialitách, jež lze doplnit jak jinak než italským vínem. No a když už budete v té Itálii, neměli byste vynechat ani ochutnávku místní zmrzliny zvané gelato. Pokud narazíte na tu opravdu poctivou, můžete se těšit na chuťový zážitek, kterému se jen tak nic jiného nevyrovná. Italská kuchyně i se svými dezerty právem patří mezi ty nejlepší na světě. Nezapomeňte tedy ze svého výletu udělat i opravdový gastronomický zážitek.

Zajímavá místa a památky v italském Trevisu

Piazza dei Signori

Jedinečným místem s velmi příjemnou atmosférou je náměstí Piazza dei Signori, které je srdcem města. Náměstí je lemováno zajímavými historickými stavbami i kavárnami, které přímo vyzývají k posezení u oblíbené italské kávy. Nejvýznamnější stavbou, kterou lze na náměstí obdivovat, je Palazzo dei Trecento. Jedná se o gotickou budovu pocházející z počátku 13. století, která byla výrazně poškozena během druhé světové války. O rozsahu škod dnes informuje čára, jíž lze spatřit v horní části rekonstruované budovy. Velmi cenné fresky umístěné v interiéru naštěstí bombardování přečkaly bez úhony a vy si je nyní můžete prohlédnout při organizované prohlídce budovy. Kromě Palazzo dei Trecento se na náměstí nachází i Palazzo del Podesta, jehož dominantou je věž Torre del Comune.

Duomo di San Pietro

Velmi významnou stavbou ve městě je Dóm svatého Petra známý také pod zjednodušeným názvem Treviská katedrála. Majestátní stavba, jež byla zasvěcena svatému Petrovi, je sídlem místního biskupa. Jedná se o románskou katedrálu, jejíž vznik je datován již do 6. století. Katedrála byla několikrát přestavěna a upravena. Aktuální podobu získala v první polovině 19. století, rozsáhlé opravy si však vyžádala  i po druhé světové válce, během níž byla bombardována. Interiér katedrály je zdoben velmi významnými freskami a ve sklepení stavby se nachází krypta s ostatky treviských biskupů. Velkou zajímavostí je poté “nedostavěná” věž katedrály. Původně totiž měla být věž o poznání vyšší. Její výstavba však byla údajně pozastavena na popud benátské vlády, která nechtěla dopustit, aby věž převýšila zvonici na bazilice svatého Marka v Benátkách.

Chiesa di San Nicoló

Když už je řeč o významných stavbách Trevisa, určitě bychom neměli vynechat ani kostel San Nicoló, jenž byl postaven počátkem 14. století řádem Dominikánů. Jedná se o monumentální stavbu reprezentující románský i gotický styl. Vstup do kostela je zdoben obrovskými sloupy a neméně krásný je i jeho interiér. Prohlédnout si zde můžete rozsáhlé fresky, jejichž autorem je známý umělec Tomaso da Modena. Ani tento kostel nebyl ušetřen válečného bombardování v roce 1944, které po sobě zanechalo značné škody.

Chiesa di San Francesco

Dalším ze zajímavých treviských kostelů je kostel San Francesco postavený řádem Františkánů již ve 13. století. Kostel je velmi zajímavý hned z několika důvodů. Tím prvním je samozřejmě jeho interiér skládající se z několika kaplí zdobených dřevem i vzácnými obrazy. Dalším důvodem je fakt, že v útrobách kostela jsou pohřbeny děti dvou nejvýznamnějších italských básníků, kterými jsou Dante Alighieri a Francesco Petrarcha.

Ponte di Pria

Velmi zajímavou stavbou je i kamenný most zvaný Ponte di Pria, který leží v místě, kde se řeka Botteniga rozděluje do tří kanálů (Canal Grande a kanály Ruranelli). Most stojí v bezprosřední blízkosti městského opevnění, které si odsud můžete velmi dobře prohlédnout.

Musei Civici di Treviso

V Trevisu lze nalézt i několik muzeí. Jedním z nich je Musei Civici di Treviso sídlící v komplexu, jehož vznik je datován do poloviny 14. století a jehož součástí je i kostel zasvěcený sv. Kateřině. Během Napoleonských válek komplex dokonce sloužil i k vojenským účelům. Po rekonstrukci, kterou budova prošla poté, co byla výrazně poškozena během bombardování v roce 1944, zde bylo založeno dnešní významné muzeum archeologie a umění. Pokud se pro návštěvu tohoto komplexu rozhodnete, můžete se těšit na prohlídku kostela zdobeného krásnými freskami, na archeologickou sekci s významnými nálezy a v neposlední řadě i na galerii středověkého, renesančního a moderního umění.

Parco Naturale Regionale del Fiume Sile

Trevisem prochází i více než 4000 hektarů velký přírodní park táhnoucí se podél řeky Sile, která pramení ve Vendelagu a vlévá se do Jaderského moře v Benátské laguně. Park, jenž byl založen již v roce 1991, je plný pramenů, jezírek, lesů, zvířat, ale i velmi zajímavých staveb. Ze zvířat zde můžete pozorovat zejména nespočet druhů vodních ptáků, kteří zde našli ideální prostředí pro život. Parkem prochází několik naučných stezek a lze jej projet i na kole. Pokud patříte mezi vodáky tělem i duší, můžete park poznávat přímo z loděk a člunů, na nichž můžete plout řekou Sile.

Kam se vypravit na výlet do okolí Trevisa?

Benátky

Zda je Treviso opravdu tolik podobné Benátkám, to můžete porovnat i vy sami. Stačí se do třicet kilometrů vzdálených Benátek vypravit. Návštěvy určitě litovat nebudete, protože Benátky jsou nádherným městem s množstvím krásných míst. Kromě kanálů lemovaných tradičními benátskými domky zde můžete narazit i na nepřeberné množství památek. Těmi nejvýznamnějšími jsou bezesporu bazilika svatého Marka s vysokou zvonicí a Dóžecí palác. Obě památky naleznete na krásném náměstí svatého Marka. Neméně zajímavý je i Most vzdechů spojující Dóžecí palác a v něm situovanou výslechovou místnost se sousedním vězením. Právě tudy byli odsouzenci odvádění do vězení a kvůli jejich častým povzdechům nad vlastním osudem získal most v 19. století své jméno.

Velice krásná je i procházka jednotlivými malebnými uličkami, kterých je zde tolik, že zvládnou pojmout a rozptýlit i opravdu velké množství turistů proudících do města. Často se vám tak může stát, že se ocitnete ve zcela liduprázdné uličce. Stejně často se ale stane, že v labyrintu ulic zabloudíte. Pokud se vám nebude chtít chodit městem pěšky, můžete využít samozřejmě i populární lodní dopravu. Na hlavním kanálu, kterým je Canal Grande, jezdí vodní autobusy zvané vaporetta i motorové čluny motoscafa. Nejen hlavním kanálem, ale i menšími vodními uličkami vás poté provedou vodní taxi či tradiční benátské gondoly.

Padova

Z Benátek můžete velmi snadno pokračovat i do nedaleké Padovy, která je již po staletí velmi významným italským městem. Ve městě se nachází jedna z nejstarších univerzit na světě. Do města vždy proudili i významní umělci a vědci své doby, díky čemuž je Padova považována za jedno z kulturních a vzdělanostních center Itálie. Padovu můžete znát třeba i z děl Wiliama Shakespeara. Dnes tady lze mimo jiné obdivovat nádhernou baziliku svatého Antonína známou také jako Padovský dóm, která je jedním z největších italských chrámů. Interiér baziliky je zdoben krásnými bronzovými sochami a Donatellovy reliéfy. Hned vedle baziliky poté stojí románské baptisterium pocházející ze 13. století, jehož interiér je zdoben nádhernými freskami.  V neposlední řadě určitě stojí za zmínku i středověký palác Palazzo della Ragione sídlící v samotném centru města. 

Vicenza

Dalším z krásných měst ležících nedaleko od Trevisa je i krásná Vicenza proslulá zejména díly architekta Andrea Palladia, který město přeměnil v přehlídku architektonických skvostů. Vicenza byla kvůli svému historickému a architektonickému významu zapsána i na seznam UNESCO. Pokud se do Vicenzy vydáte, určitě byste neměli vynechat prohlídku náměstí Piazza dei Signori, jehož dominantu tvoří bazilika Palazzo della Ragione. Ve městě můžete obdivovat i jedno z nejstarších evropských divadel, Teatro Olimpico, či vilu La Rotonda inspirovanou římskými stavbami.

Treviso je krásným italským městem, které je cílem řady návštěvníků Benátska. Zajímavé kanály, jedinečné historické stavby i množství romantických zákoutí. O nic z toho nezůstanete v přibližně osmdesátitisícovém Trevisu ochuzeni. Kouzelné Treviso si pro své působení vybraly i světově proslulé společnosti, kterými jsou oděvní firma Benneton a výrobce kávovarů De’Longhi. Vy zde firmu zakládat nemusíte, do svého seznamu cestovatelských destinací byste však Treviso zařadit určitě měli.

Předchozí článekCórdoba ve Španělsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekChorvatské ostrovy – dovolená na nejkrásnějších ostrovech Chorvatska