Cesta za historickými poklady Kréty

1912
Řecký ostrov Kréta | beerkoff/123RF.com
Řecký ostrov Kréta | beerkoff/123RF.com

O jedinečnosti nejjižnějšího a nejdelšího řeckého ostrova asi není třeba nikoho příliš přesvědčovat. Díky geografické poloze patří klima na Krétě k nejmírnějším v Evropě a léto zde trvá od začátku května do konce října. Jezdí se sem za blahodárnými účinky slunce, moře, báječné jsou gastronomické výlety. Nás ale zajímají především krétské památky a jejich poklady.

Před časem potvrdila řecká vláda, že zlatý prsten, který podle legendy patřil mytickému krétskému králi Minoovi (dosud byl řadou expertů považován za padělek), je skutečně 3500 let staré dílo mykénské civilizace. Pro uměnímilovnou veřejnost je mimo jiné k vidění v archeologickém muzeu v Heraklionu.
U vitríny s unikátem dnes a denně stojí dlouhá fronta turistů z celého světa. Zvláště Japonci a Američané téměř omdlévají nadšením, především když se dočtou, jakou má tento masivní pečetní prsten cenu. Je doslova bezkonkurenční i z uměleckého hlediska. Zobrazuje loď na moři mezi dvěma přístavy.
V roce 1928 ho nalezl pastevec poblíž vykopávek města Knossu na Krétě. Britský archeolog Arthur Evans, který v roce 1900 Knossos objevil, území vykoupil a posléze věnoval řeckému lidu, překřtil tento skvělý a jedinečný nález podle bájného krále na Minoův prsten. Až dosud se však vedly mezi experty spory, zda se nejedná o podvrh. Moderní špičkovou technikou však mezinárodní skupina vědců dokázala jeho pravost. Další archeologická senzace je tedy na světě. Být na Krétě a nepodívat se na ni, by jistě byla škoda.

Největší krétské magnety

Ruiny paláce Knóssos | scorpp/123RF.com
Ruiny paláce Knóssos | scorpp/123RF.com

Bezesporu jimi jsou Knossos a Heraklion. Jedná se o nejznámější a nejdůležitější archeologická místa, o kterých se říká, že jsou jednou z kolébek naší civilizace. Město Knossos bylo za vlády minojské dynastie významným politickým, náboženským i obchodním centrem. Palác, který byl podle pověsti postaven na místě, kde bájný Theseus zabil Minotaura, byl největším a nejimpozantnějším vtéto oblasti. Za sbírkami z doby minojské je ale třeba vyrazit především do  archeologického muzea v Heraklionu.

Archeologické muzeum v Heraklionu | paanna/123RF.com
Archeologické muzeum v Heraklionu | paanna/123RF.com

Ujít bychom si rovněž neměli nechat návštěvu kláštera Arkádí s barokní fasádou, trosky zimního sídla krále – Phastiós s labyrintovým rozložením chodeb a schodišť, nebo třeba klášter Toploú ze 14. století, kde je velké množství ikon slavného Ioánnise Komaróse z roku 1770 – mistrovská díla byzantského období.  Za minojskými vykopávkami je též pěkný výlet lodí na Aktorii na nedalekém Santorini, o kterém se říká, že je legendární Atlantidou. Doporučujeme též návštěvu archeologického muzea v Rethymnonu (80 km od Heraklionu), kde jsou mj. vystaveny historické sarkofágy, šperky z doby bronzové i rituální artefakty z Diovy jeskyně na hoře Ida.

Novodobá řecká kultura

Z 15.–17. století pochází mnoho vzácných pozdně byzantských chrámů s cennou malířskou výzdobou. Z tohoto příznivého podhoubí vzešel i malíř Domenikos Theotokopulos (1541–1614), který proslul ve světovém malířství pod jménem El Greco – Řek. Zvídavý turista, milovník výtvarného umění, se může vypravit na severu Kréty do jeho rodné vesnice. Leží pár kilometrů směrem do hor od oblíbeného přímořského letoviska Amoudara.
V Heraklionu, vmístním vlastivědném muzeu, pak nevynechejme expozici věnovanou proslulému krétskému romanopisci, básníku a esejistovi Nikosu Kazantzakisovi (1883–1957). Jeho pracovna se v dokonalém stavu dochovala do dnešních dnů. Jako by právě vstal od svého psacího stolu, ještě je otevřený kalamář a posunutá židle. Impozantní je i Mistrova knihovna z olivového dřeva s ohromnou sbírkou překladů jeho děl do mnoha světových jazyků. včetně češtiny – jestlipak víte, že v letech 1930 až 1931 žil v ČSR vkrušnohorské obci Boží Dar?
Malá rada závěrem: Pokud se chystáte na Krétu, kromě mapy a průvodce si nezapomeňte přibalit slavný Kazantzakisův román Hlášení El Grecovi. Především ten nám pomůže pochopit místní hrdé a dobrosrdečné lidi, jejich historii i ostrov, který je pro svou jedinečnost a výjimečnost často nazýván „sedmým kontinentem“.

Základní údaje:
Rozloha: 8259 čtverečních kilometrů
Dělení: 4 provincie – Chania, Rethymnon, Heraklion, Lassithi
Počet obyvatel: 600 000
Hlavní město: Heraklion
Měna: EURO
Úřední jazyk: řečtina (v restauracích se dorozumíte anglicky a německy)
Čas: +1 h
Doklady: platný cestovní pas, občanský průkaz
Půjčení automobilu: Ceny kolem 25–40 eur/den

Autor: Ivan Černý – časopis Cestopisy.

Předchozí článekHamburk – svobodné město na severu Německa
Další článekMotoexpedice Namibia – V sedle motoveteránů ČZ 150 pouští