Řecké ostrovy – dovolená na nejkrásnějších řeckých ostrovech

3852

Řecké ostrovy – omývají je zpěněné vlny azurového moře, rozjasňují je paprsky slunce, které jen málokdy zajde za mraky, a zdobí je majestátní ruiny antických památek i autentické vesničky. Ostrovy během dovolené ovládnou vaši představivost bájnými příběhy, vaše chutě ukojí panensky dobrými plodinami z prosluněné půdy a vašeho ducha i tělo uvolní božským klidem. Právem Řecko nosí přízvisko „země ostrovů“. V Evropě v tomto ohledu nemá obdoby. V řeckých vodách leží až šest tisíc ostrovů a ostrůvků. Přes dvě stě z nich je obývaných.

Otázka tedy zní: Který z nich navštívíte jako první? Vyberte si ten pravý řecký ostrov pro vaši dovolenou a objevte místa, na která jen tak nezapomenete a rádi se budete pravidelně vracet.

1. Jónské ostrovy

Táhnou se podél západního pobřeží řecké pevniny od Albánie až po Peloponés. K Jónským ostrovům patří ty velké a známé jako Korfu, Kefalonie, Ithaka, Lefkada nebo Zakynthos, ale i méně nápadné Kythira, Paxi a Antipaxi. Své poloze vděčí za to, že zde prší častěji než na jiných řeckých ostrovech. Na první pohled to pro cestovatele nemusí znít dvakrát lákavě, bujnou a svěží zeleň ale v letních vedrech oceníte. Poloha Jónských ostrovů sehrála roli i v historii. V dobách, kdy Řekům vládli Turkové, patřilo toto souostroví k Benátkám. Italský vliv je tak patrný dodnes – všimnete si ho hlavně na městské architektuře.

Korfu

Ostrov Korfu (nebo také Kerkyra) – nejzelenější z Jónských ostrovů. Podle Homérových slov „krásná a bohatá země“. Zatímco na severu ostrova se zdvihají mohutné hory, na jihu krajina jen mírně klesá ze zelených kopců k dlouhým plážím pozvolna vstupujícím do moře. Navštivte kosmopolitní město Korfu s úchvatnou benátskou pevností Paleo Frúrio. Cestou z města zajeďte ke klasicistnímu paláci Achilleion císařovny Sissi. Prozkoumejte západní pobřeží. Právě na něm se nacházejí nejkrásnější pláže a zátoky lemované strmými útesy a skalami obsypanými olivovníky a cypřiši.

Kefalonie

Ostrov Kefalonie – největší mezi Jónskými ostrovy si vás získá hlavně zlatavými písčitými plážemi, všudypřítomnou výraznou vůní oleandrů, vinohrady, které protkávají vnitrozemí, malebnými vesničkami a jejich vlídnými obyvateli. Objevte zdejší svěží hornatou krajinu, skryté zátoky s azurovým mořem a divoké louky osídlené toulajícími se kozami. Přestože v roce 1953 silné zemětřesení poničilo většinu původní architektury, dodnes můžete navštívit okouzlující zachovalé vesnice jako Fiskardo nebo Assos. Nezapomenutelné jsou také místní pláže Xi, Myrtos nebo Platia Amos, skrytá pod dlouhým schodištěm u kláštera Kipourion.

Zakynthos

Ostrov Zakynthos – třetí největší z Jónských ostrovů je do povědomí zapsaný jako ostrov želv. Bohužel ke smůle samotných karet, jejichž populace, kladoucí vajíčka na východním pobřeží, čelí kvůli mohutnému rozvoji turismu vyhynutí. Vydejte se proto radši – například na zapůjčené čtyřkolce – do zalesněného hornatého vnitrozemí, na západ k zátokám s křišťálově čistou tyrkysovou vodou anebo k severnímu a jižnímu mysu, jejichž odlehlou zeleň ještě moc lidí neobjevilo. Vyplujte lodí k Modrým jeskyním (Blue Caves) a zkuste potápění. Nezapomeňte navštívit přístavní město Zakynthos prodchnuté vznešenou italskou architekturou.

Lefkada

Ostrov Lefkada – stejně jako další Jónské ostrovy i Lefkada vás nadchne všudypřítomnou svěží zelení. V čem je jiná? Obklopuje ji množství malých ostrůvků, ke kterým můžete sami doplout na motorovém člunu, užít si na nich odlehlé písčité pláže a seznámit se s místními vesničany a jejich tradicemi. I Lefkada samotná je méně turistická než její větší sousedi. Láká k nalezení klidu ve vesničkách Nydri nebo Agios Nikitas s domáckými tavernami. Ostrov je pojmem hlavně mezi surfaři, nabízí ideální podmínky pro windsurfing. Zkuste ho i vy třeba na proslulé pláži Agiofilli.

Ithaka

Ostrov Ithaka – je oslavován jako mytický domov Homérova Odyssea, kde hrdinova věrná žena Pénelopé trpělivě čekala na jeho nejistý návrat. Dvě poloviny motýlího ostrova spojuje úzká šíje. Drahokam mezi Jónskými ostrovy zdobí malé přístavy, příkré útesy, členité pobřeží lemované temně modrým mořem, olivové háje, monumentální vyprahlé hory i dochované byzantské kláštery a kostely. Ithaka je ospalý, málo osídlený ostrov, jehož bájné kouzlo vám zůstane v paměti dlouho poté, co se jiné vzpomínky na dovolenou vytratí.

2. Severní egejské ostrovy

Od pevninského přístavu Kavala až k Alexandropuli jsou v Egejském moři rozdrobené pestré Severní egejské ostrovy. Díky severovýchodní poloze jsou plné zeleně a svěžesti, ale také divoké ve vnitrozemských pohořích s nespočtem zurčících vodopádů. Nejnavštěvovanějšími z Egejských ostrovů jsou Lesbos a Thassos. Nezůstávejte ale jen u nich. K souostroví patří také méně známé, ale snad o to zajímavější perly přírody jako Lémnos, Chios, Samos, Samothraki, Ikaria a další.

Limnos

Ostrov Limnos (Lémnos) – izolovaný ostrov na severu Egejského moře potěší především ty, kdo hledají klid stranou turistických atrakcí a prázdné pláže. Malý ostrůvek (dlouhý a široký jen necelých 30 kilometrů) vám učaruje přátelskou kopcovitou přírodou se vzdušnými lesíky a lučním kvítím, zátokami se skrytými písečnými plážemi i tradičními kamennými přístavy. Ten největší přístav se nachází v hlavním městě Myrina, které má jen 6000 obyvatel. Na útesu nad mořem ho zdobí mohutná kamenná tvrz, v uličkách centra města naleznete množství malých taveren, obchůdků a kaváren. Nezapomeňte navštívit také jezera Aliki a Chortarolimni na východě ostrova – můžete mít štěstí a potkat některé z oslnivých hejn plameňáků, kteří zde hnízdí.

Chios

Ostrov Chios – líbezný Chios patří k větším řeckým ostrovům. Býval významným dávnověkým sídlem baronů mořeplavby. Pestrá ostrovní pevnina postupně přechází od skalnatých útesů na severu ke střední oblasti citrusových hájů Kampochori až k úrodné jižní části Mastichochoria, která je jediným místem na světě, kde se komerčně pěstuje keř řečík lentišek produkující léčivou a vzácnou pryskyřici mastichu. Obyvatelé ostrova jsou pohostinní a zároveň hrdí na své tradice. Využijte proto příležitosti poznat místní umění, kuchyni i přirozeně čistý způsob života.

Lesbos

Ostrov Lesbos – ráj olivovníků. Na třetím největším řeckém ostrově jich roste na 14 milionů a olivovému oleji z Lesbu se vyrovná jen málokterý. Suchá a kamenitá krajina svažující se k dlouhým písčitým plážím chvílemi připomíná poušť. Olivové háje a mírné kopce lákají k pěší turistice i výletům na kolech. Hlavní město ostrova, přístavní město Mytiléna, je živé v každém ročním období a je epicentrem gastronomie i zábavy. Druhý významný přístav Mithimna, usazený na severním pobřeží, je klidnější alternativou zaručující především čarovný estetický zážitek, který si odnesete z křivolakých uliček mezi kamennými domy s výhledem na azurové moře.

Thassos

Ostrov Thassos (Thasos) – jeden z nejzelenějších a nejsvěžejších řeckých ostrovů leží jen 10 kilometrů od pevninského města Kavala. Příjemné klima i všudypřítomná zeleň hodně připomínají pevninu severního Řecka. Četné písečné pláže, azurové moře a hornaté vnitrozemí pokryté lesy z ostrova Thasos dělají ideální místo pro dovolenou. V dávné minulosti ostrov těžil ze svých přírodních zdrojů – už 700 let před naším letopočtem se ostrov stal významným místem pro těžbu zlata. To už je dnes dávno pryč, nádherná příroda, malebné vesničky, bílé pláže a architektonické poklady nicméně zůstaly.

Samos

Ostrov Samos – cestovateli oblíbený ostrov nabízí osvědčená turistická střediska a hlavní město Vathos plné života, ale i klidná zákoutí pro ty, co po společnosti a ruchu neprahnou. Pláže skryté stranou vyšlapaných tras i tichá místa ve stinných horských lesích vnitrozemí vás nadchnou. Najdete na nich odvěké kořeny zdejší kultury a živoucí tradice. Obzvlášť působivý je Heraion – ruiny antické svatyně bohyně Hery, která se podle báje na Samu narodila.

3. Sporady

Ostrůvky nahodile rozsypané v Egejském moři získaly přiléhavé jméno. Ne náhodou slovo Sporady zní jako sporadický, v překladu řecký výraz znamená roztroušené. Ty severní, na které se podíváme blíže, tvoří desítky ostrůvků a skalnatých útvarů. Jen třináct z nich se ale rozkládá na více než jednom kilometru čtverečním. Valná většina Sporad také zůstává neobydlená. Na úrodných zelených ostrůvcích od Skiathu přes Skopelos až po Alonnisos nebo Skyros najdete především blažený klid.

Skiathos

Ostrov Skiathos – nejvytíženější ostrov severních Sporad zůstává navzdory sezónnímu přílivu turistů rájem na zemi. Panenskou přírodu tu symbolizují bujné borovicové háje v kombinaci s azurovou vodou a především neskutečnými šedesáti plážemi, které si uchovávají svou čistotu. Odpočiňte si na legendárních plážích Koukounariés, Lalária nebo Krassa. Vydejte se po značených trasách napříč nedotčeným vnitrozemím. Pokochejte se v hlavním městě malebným starým přístavem, z nějž se otevírá výhled na čtyři malé ostrůvky, a objevte místní památky, mezi kterými vyniká poloostrov Bourtzi se zpustlou zříceninou benátské pevnosti.

Skopelos

Ostrov Skopelos – okouzlující ostrov obsypaný borovicemi, vinicemi, olivovými háji a sady se švestkami a mandlemi, které se výrazně podepsaly na místní kuchyni. Zatímco severozápadní pobřeží tvoří příkré útesy, na tom jihovýchodním se k vodě jen mírně svažují písčité i oblázkové pláže. Ubytujte se přímo v hlavním městě ostrova – přístavu Skopelos – anebo ve vesnici Glossa a nechte se unést atmosférou, která vám bude dost možná dobře povědomá z muzikálového trháku Mamma Mia!.

4. Kyklady

Podle místních obyvatel jsou Kyklady rodištěm bohů. Podle mnoha dalších lidí je toto souostroví poseté vinicemi a typickou bílomodrou architekturou tím nejhezčím, co Egejské moře nabízí. Přímo v srdci tohoto moře uzavírá souostroví kruh – neboli kyklos – kolem pomyslného středu, ostrova Délos. Největším pokladem Kyklad je kouzelné Santorini. Z Mykonosu ale můžete zamířit i na mnoho dalších ostrovů, které vám seberou dech. Zkuste Syros, Naxos, Milos, Tinos, Paros, Andros nebo Koufonissi.

Santorini

Ostrov Santorini – uprostřed Egejského moře najdete ostrov, na který je nejedna fantazie krátká. Pestrobarevné útesy nad inkoustově modrou vodou z dálky vypadají jako šťavnatý kus vrstveného dortu. Zářivě bílé kykladské domy s modrými kupolemi naskládané v kopci hustě nad sebou vám zase připomenou šlehačku. Jedinečný ostrov se svými malými společníky jsou pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí v dějinách. Kouzlo Santorini sahá daleko do minulosti – nejlépe ho můžete nasát v archeologickém nalezišti minojské usedlosti Akrotiri anebo na vrcholu kopce v tradicemi opředeném starobylém městečku Oia. Neméně pestrá je ostrovní současnost – poznejte místní umělce, kvalitní vinařství a jedinečný santorinský mikropivovar Donkey. Barevné pláže jsou na tomto ostrově nepatrnou, ale delikátně sladkou třešničkou.

Mykonos

Ostrov Mykonos – chcete zažít párty, na kterou se nezapomíná? Jeďte na Mykonos. Ostrov, na kterém se snoubí luxus Saint Tropez s třpytem Ibizy. V hlavní sezóně počítejte s davy proudícími z výletních lodí, hédonistickými rekreanty a pionýry módy na každém rohu. Tepajícím srdcem zábavy a nekončících nocí je stejnojmenné hlavní město – přístav Mykonos. Ztraťte se i vy v labyrintu jasně bílých kykladských domů. Ve spletitých uličkách si budete připadat jako v Picassově obrazu. Připravte si ale plnou peněženku. V nablýskaném městě plném módních butiků, luxusních restaurací, plážových barů a pětihvězdičkových hotelů ji budete potřebovat.

Paros

Ostrov Paros – mramorový ostrůvek, který díky příjmům z těžby bílého kamene nikdy nemusel usilovat o přízeň turistů. Z paroského mramoru ostatně čerpalo celé Řecko na sochách jako Venuše Milská nebo architektuře včetně athénské Akropole. Dodnes si tu díky tomu můžete užívat klidnější obdobu Mykonosu bez lidí. Užijte si osady typických bílých domů, kostely a kapličky, které zdobí pobřeží, i vesníčky ve vnitrozemí, kde se zastavil čas. Navštivte starobylou rybářskou baštu Naoussa, jedno z nejkrásnějších měst souostroví Kyklad. Vynechat nesmíte ani hlavní město Parikia se známým chrámem Paraportiani a jedinečným archeologickým muzeem plným originálních děl z místního poloprůsvitného mramoru.

5. Dodekanéské ostrovy

V překladu název souostroví znamená dvanáct ostrovů. Krom tuctu těch velkých ale k souostroví patří také na 150 drobných ostrovních oáz. Dodekanéské ostrovy jsou na rozdíl od jiných řeckých souostroví velmi pestré a jen těžko by se daly souhrnně vystihnout. O to víc stojí za to jich objevit co nejvíc. Rhodos a Kos s jejich tureckou architekturou, divoký Karpathos, vulkanický Nisyros, úrodný Kalymnos, Leros protkaný prameny s křišťálově čistou pitnou vodou, rybářský Kasos a mnoho dalších.

Rhodos

Ostrov Rhodos – největší z Dodekanéských ostrovů oplývá podmanivým množstvím pláží stejně jako členitým vnitrozemím se stinnými lesy i olivovníkovými háji a v neposlední řadě jedinečným kulturním bohatstvím z dob antického Řecka. Na Rhodu najde vyžití každý – zapálené sportovce nadchnou možnosti potápění a windsurfingu, milovníky přírody vzácné úkazy v srdci ostrova, hlavně v Údolí motýlů (Butterfly Valley, Petaloúdes). Putujete za kulturou? Navštivte města, vesničky a památky, ze kterých na vás dýchne historie – od akropole u města Lindos přes hrad Monolithos po honosné art-deco lázně Kalithea.

Karpathos

Ostrov Karpathos – divoké hory a petrolejově modré zátoky – to je Karpathos. Vděčí za to zřejmě své syrově drsné kráse, že patří k nejméně komercionalizovaným ostrovům v Řecku. Podle bájí se v některé ze zdejších horských vesnic, často skrytých v nízkých oblacích oparu, narodil Prométheus a Titánové. Na skalnatém ostrově posetém borovicemi zůstává zakořeněné i cosi jako původní kouzlo starých časů. Ucítíte ho obzvlášť v zapomenutých horských osadách na severu, kde místní ženy stále nosí tradiční kroje. Jih ostrova nadchne především ty, co touží po adrenalinu. Poryvy divokého větru sem každé léto lákají na mezinárodní soutěže příznivce kitesurfingu z celého světa.

Kós

Ostrov Kós – třetí největší z Dodekanéských ostrovů se proslavil především jako rodiště antického lékaře Hippokrata. Dnes láká na jedny z nejkrásnějších pláží, zasazených hluboko pod mohutnými útesy na horních plošinách pokrytými bujnou planou zelení. Láká i na nezvykle koncentrované množství antických památek. O korintské sloupy budete doslova zakopávat na každém rohu. Většinu pamětihodností najdete v hlavním městě Kós a jeho okolí na severu ostrova. Vraťte se do starověku a navštivte zachovalý Asklépion, Agoru nebo Odeion.

Kalymnos

Ostrov Kalymnos – nejzelenější z Dodekanéských ostrovů přitahuje vytrvalé horaly a horolezce z celého světa. Dramatické hory jsou pro Kalymnos typické stejně jako úrodná údolí. Velkolepá scenérie se nachází hlavně na západě, kde pobřeží s azurově modrým mořem lemuje silnice obklopená oleandry s růžovými květy a nad cestou se strmě do výšky tyčí útesy. Věnujte ostrovu více než pár dní, pokud si ho chcete užít v plné kráse. Nezapomeňte se také přeplavit na blízký ostrůvek Telendos, kam dodnes nedorazila automobilová doprava a nabízí tak božský klid, panenskou přírodu a neuspěchanou pohodu.

6. Sarónské ostrovy

Sarónské ostrovy jsou drobnými puntíky v mořských vodách na dohled od Athén a nabízí tak nejrychlejší cestu z pevniny k nádherám řeckých ostrovů. Na každém ze Sarónských ostrovů najdete neopakovatelnou směsici kulturního dědictví a malebné přírody, prosluněných pláží a osobité architektury.

Aigina je sídlem dórského chrámu Athény Afaie a dech beroucích ruin Byzantské vesnice, blízký ostrov Angistiri pokrytý borovými háji nabízí poklidné útočiště i v nejteplejších letních měsících. Dál na jihu, jen několik set metrů od Peloponésu, najdete další tichou ostrovní perlu Poros, zajímavou především nedotknutou, hustě zalesněnou přírodou ve vnitrozemí. Vzdálený nejjižněji v moři leží ostrůvek Spetses. Voní už z dálky borovicemi. Okouzlí vás také zachovalou architekturou starých pobřežních měst, připomínající odkaz významné námořní historie ostrova.

Vlajkovou lodí Sarónských ostrovů je ostrov Hydra. Nádherný ostrov bez automobilové dopravy, kde hlavním prostředkem urychlujícím přesuny dodnes zůstali osli a muly, láká na dlouhé výlety vnitrozemskou přírodou i podél skalnatého pobřeží lemovaného malými opuštěnými plážemi. Čas v hlavním přístavu Hydra s krásnými kamennými domy i dalších starých rybářských bašt jako by se zastavil. Z Athén sem můžete na jednodenní výlet, ale věřte, že po dni budete chtít zůstat na celý měsíc.

7. Kréta

Magická tapisérie nádherných pláží, antických pokladů a krajiny s tepajícími městy i zasněnými vesnicemi, kde místní zapáleně sdílí tradice a zvyky, chutnou lokální kuchyni a velkorysého temperamentního ducha. Kréta je vrcholem všeho, co Řecko dokáže nabídnout. Nechte se unést úchvatnou přírodní scenérií strmých hor, prosluněných pláží s tropickými palmami a kopců zarostlých vinnou révou, olivovníky a planými bylinami. Poznejte dávné dějiny lidstva a vydejte se po stopách tajemné minojské civilizace v legendárním paláci v Knóssu nebo ve Faistu. Neméně na vás zapůsobí doklady čerstvější minulosti od benátských pevností přes byzantské kostely po turecké mešity, obzvlášť v oblastech Rethymno a Chania. Srdce místních obyvatel najdete v divoké vesničce Anója. V hornatém vnitrozemí najdete nefalšované kníraté Kréťany v krojích, ctící staré dobré zvyky, o které se s vámi rádi podělí.

Řecké ostrovy jsou ideálním místem pro jakoukoliv dovolenou, ať už se chcete vyvalovat na pláži a užít si slunečního svitu a teplého moře nebo prozkoumat krásnou přírodu či pozůstatky dřívějších dob. Na dovolenou na řeckých ostrovech jistě nezapomenete!

Předchozí článekCo vidět a kam se vydat v Birminghamu?
Další článekZajímavosti v Mali – památky a zajímavá místa k navštívení