Chorvatský ostrov Brač – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety

4516

Krásné pláže, křišťálově čisté moře i množství zajímavých míst a památek. Řeč není o žádném karibském ráji, ale o nedalekém Chorvatsku. Konkrétně o Brači, třetím největším chorvatském ostrově, který je mnohými jeho návštěvníky považován za nejkrásnější z jaderských ostrovů a ostrůvků. Ostrov Brač je snadno dostupný trajekty, které vyjíždějí z Makarské, ze Splitu i dalších pevninských měst a dovezou vás například do Supetaru, Postiry či do Sumartinu.

Brač je velmi oblíbený mezi všemi milovníky tradičního chorvatského prostředí, kteří chtějí prožít klidnou, ničím nerušenou odpočinkovou dovolenou. Na rozdíl od ostatních chorvatských ostrovů má Brač velmi zajímavé a rozmanité vnitrozemí, které určitě stojí za bližší prozkoumání. Nezapomeňte se tedy alespoň na chvíli zvednout z pláže a vydat se vstříc poznání a novému dobrodružství. Na ostrově se nachází jen 21 obcí, kostelů a kostelíků tady naleznete o poznání více. Kromě nich se můžete těšit i na krásné přírodní úkazy, nádherné pláže a také na nejvyšší vrchol dalmatských ostrovů Vidova gora.

Při procházce vesničkami můžete obdivovat stavby vybudované z bračského mramoru, velmi oblíbeného stavebního materiálu, který je v těchto oblastech využíván již od období antiky. Mezi ty nejznámější stavby, k jejichž výstavbě byl bračský mramor použit, patří například Diokleciánův palác ve Splitu či Bílý dům ve Washingtonu. Po příjemné procházce můžete zavítat do některé z místních restaurací, kde lze ochutnat výborné pokrmy připravované z čerstvých ryb. Nezapomeňte je vhodně doplnit oblíbeným bračským vínem.

Zajímavá místa a památky na Brači

Supetar

První zastávkou většiny návštěvníků ostrova je městečko Supetar, do nějž míří trajekty z pevninského Splitu. Supetar je se svými přibližně čtyřmi tisíci obyvatel největším městem a hlavním centrem ostrova. I přes svou poměrně malou rozlohu se Supetar pyšní jedinečným kouzlem a elegancí. Můžete se zde projít po krásné pobřežní promenádě, navštívit některou z městských oblázkových pláží či obdivovat zdejší památky, mezi něž patří například farnost Zvěstování Panny Marie či věž s hodinami Leroj.

Postira

Jen přibližně deset kilometrů od Supetaru můžete nalézt další z krásných bračských městeček. Je jím rybářské město Postira, které se od roku 2012 může pyšnit přímým lodním spojením se Splitem. Postira je domovem krásných oblázkových a skalnatých pláží, borových hájů i zajímavých památek, z nichž za zmínku stojí například kostel svatého Jana Křtitele pocházející ze 16. století. Nedaleko od městečka leží například oblíbená zátoka Lovrečina se zříceninou křesťanské baziliky či klášterní komplex ležící v oblasti Mirje.

Pláž Lovrečina (Lovrecina Beach)

V bezprostřední blízkosti Postiry můžete nalézt nádhernou zátoku Lovrečina se stejnojmennou písečnou pláží. Jedná se o jednu z vůbec nejoblíbenějších chorvatských pláží, která se pyšní velmi jemným pískem a pozvolným vstupem do moře. Na pláží můžete najít restauraci, kavárnu a také cypřišový les poskytující příjemné stinné posezení. Přímo nad pláží se majestátně tyčí zřícenina křesťanské baziliky, která nabízí výhled na zátoku a dotváří kouzelnou scenérii malebné zátoky.

Škrip

Pokud budete chtít navštívit tu úplně nejstarší bračskou obec, budete se muset vypravit na jih od Supetaru, kde leží starobylá vesnička Škrip. Právě zde se můžete seznámit s dlouhou historií ostrova i s jeho tradiční kulturou. Pomůže vám s tím řada zajímavých památek a archeologických nálezů, z nichž za zmínku stojí například městské opevnění, nejrůznější sarkofágy či středověké hrobky.

Jeskyně Kopačina (Kopacina Cave)

Po stopách té nejdávnější historie se můžete vydat do jeskyně Kopačina, která je místem významných archeologických nálezů svědčících o osídlení oblasti již v období paleolitu. V jeskyni byly nalezeny kamenné nástroje i kosti divokých zvířat. Jeskyně je tvořena dvěma částmi a její celková délka činí 38 metrů.

Dračí jeskyně (Dragon’s Cave)

Nedaleko od jeskyně Kopačina leží další z významných bračských jeskyní, tzv. Dračí jeskyně, která byla v minulosti obývána hlaholskými mnichy ukrývajícími se před Turky. Jeskyně sloužila jako klášter a dodnes jsou zde patrné zajímavé reliéfy na stěnách.

Zlatni Rat

Pokud jste si někdy na internetu či v jakémkoliv průvodci prohlíželi obrázky Brače, viděli jste pravděpodobně právě Zlatni Rat, krásný symbol celého ostrova nacházející se na jeho jižní straně. Jedná se o proslulý mys a cíp ostrova vstupující do moře, který je obklopen průzračně čistou vodou hrající všemi odstíny modré barvy. Cíp je lemován téměř kilometrovou pláží, jejíž oblázky jsou vlnami často nuceny měnit svou pozici. Cíp vybíhající do moře tak může mít různé tvary – někdy je zcela rovný, jindy zase lehce zahnutý. I na této pláži se nachází malebný lesík, v němž jsou ukryty pozůstatky starobylé římské vily.

Bol

Pláž Zlatni Rat je součástí proslulého letoviska Bol, které patří mezi ta úplně nejstarší bračská městečka. Historie Bolu sahá až do období antiky, o čemž svědčí řada významných památek. Za zmínku stojí například římská cisterna na vodu kostel sv. Ivana a Tudora z 11. století či biskupská rezidence z 12. století. Nachází se zde také krásný renesanční barokní palác, v němž dnes sídlí galerie chorvatského umění. Bol je velmi vyhledávaným bračským střediskem. Kromě památek zde tedy narazíte také na nespočet ubytovacích zařízení, restaurací, kaváren a samozřejmě také hudebních klubů, v nichž si můžete dopřát skleničku oblíbeného drinku.

Vidova Gora

Hned za obcí Bol se do výšky 778 metrů tyčí vrch Vidova Gora, nejvyšší hora celého Brače i všech dalmatských ostrovů. Na vrchol se můžete dostat pěšky po turistické cestičce, ale také autem po silnici vedoucí z obce Pražnica. Z vrcholu se vám poté naskytne jedinečný výhled nejen na Brač, ale také do širokého okolí. Vidova Gora je velmi oblíbená mezi milovníky adrenalinového paraglidingu a často ji využívají také rogalisté.

Klášter Blaca (Blaca Monastery)

Mezi nejnavštěvovanější místa ostrova a mezinárodně velmi ceněnou památku se právem řadí skalní klášter Blaca ležící v blízkosti obcí Bol a Nerežišća. Klášter pochází ze 16. století a u jeho zrodu stáli hlaholští mniši, kteří našli úkryt v místní jeskyni. V ní následně vybudovali klášter s kostelem a zvelebili i okolní přírodu. Výsledek jejich práce zde můžete ve velmi dobře dochované podobě obdivovat dodnes. V útrobách kláštera sídlí knihovna s velmi cennými díly i menší muzeum seznamující návštěvníky s místní historií.

Brač je krásným chorvatským ostrovem jako stvořeným pro trávení příjemné odpočinkové dovolené. Můžete se zde vypravit na putování za krásnými památkami, vystoupat na nejvyšší horu, obdivovat nádhernou přírodu či odpočívat na pláži. Jedná se tak o ideální dovolenkovou destinaci, která leží v poměrně příjemné dojezdové vzdálenosti od České republiky. Krásy Brače tak můžete snadno objevovat i vy, a to třeba hned toto léto.

Předchozí článekDovolená na řeckém ostrově Samos – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety
Další článekBruggy – kam se vydat a co vidět?