Brazilské Sao Paulo – co navštívit a zažít?

3602
Letecký pohled na Sao Paulo | casadaphoto/123RF.com
Letecký pohled na Sao Paulo | casadaphoto/123RF.com

Jde o největší město Brazílie, které je v rámci Latinské Ameriky nejbohatší a největší. V porovnání se světovými metropolemi se svou velikostí umisťuje na sedmém místě. Své jméno získalo dle biblické postavy Pavla z Tarsu.

Pro Sao Paulo je charakteristická velká různorodost. Ve městě žijí stovky různých etnik, které se sem v průběhu doby přistěhovaly. Žije zde např. největší skupina Japonců mimo Japonsko. To vše dodává městu žádoucí heterogenitu, např. v oblasti kuchyně, kdy si tu opravdu každý přijde na své. Ač je Sao Paulo bohaté město, je zde vidět značná propast mezi chudými a bohatými.

Pokud jste se sem přišli bavit či si sem zajeli za kulinářským požitkem, udělali jste dobře, jelikož zdejší noční kluby a bary patří mezi nejlepší na kontinentu a místní restaurace jsou dokonce nejlepší na světě.

Ačkoli město může působit na první pohled opravdu monstrózně a připadat vám jen jako betonová džungle, od jeho návštěvy byste se prvním dojmem rozhodně neměli nechat odradit. Každý rok v březnu město ožívá karnevalem, kdy jím prochází průvod barevně oděných tanečnic, hudebníků a celé město vibruje v rytmu samby a to vše doprovází vyzdobená vozidla.

Mezi mrakodrapy

Zástavba Avenida Paulista v Sao Paulo | f11photo/123RF.com
Zástavba Avenida Paulista v Sao Paulo | f11photo/123RF.com

Na své si zde přijdou milovníci výškových budov. Ulice mrakodrapů, Avenida Paulista, vám dá pocítit jejich monumentalitu. Mimo mrakodrapy je tu mnoho dobrých restaurací, kaváren, nočních klubů, proto se této části taky říká „tropický New York“. Kromě toho zde sídlí i mnoho finančních institucí, muzeí a kulturních institucí. V ulici je soustředěn nejdražší movitý majetek v celé Latinské Americe. Další známou výškovou budovu představuje Banesca mrakodrap, jež má 35 podlaží, odkud se nabízí možnost výhledu na město.

Kulturní možnosti v Sao Paulo

Museu de arte de Sao Paulo | gianliguori/123RF.com
Museu de arte de Sao Paulo | gianliguori/123RF.com

Kromě zmíněného karnevalu ke kulturnímu zážitku zvou především známá muzea. Museu de arte de Sao Paulo ve svých sbírkách má díla světových malířů – Rembranta, Rubense, Renoira, Degasa, Van Gogha a brazilských tvůrců. Nachází se tu také nejvýznamnější sbírka impresionistických obrazů v Latinské Americe. Každou neděli se tu koná veletrh starožitností, na kterém lze zakoupit staré známky, masky, oblečení a další předměty. Toužíte-li více pochopit brazilské umění, navštivte Pinacotecu do Estado, kde jsou uloženy díla některých nejlepších brazilských umělců 19. a 20. století.

Muzeum sakrálního umění se nachází v klášteře z 18. století. Sbírka čítá kolem 4 000 předmětů. Nachází se tu terakotové masky, různé šperky, kříže, sochy z kostelů ze 17. století. Zajímavý exponát představuje miniaturní vesnice s 1 600 figurek, jež ukazují život v neapolské vesnici v 18. století.

Která místa nevynechat

Katedrála Se v Sao Paulo | filipefrazao/123RF.com
Katedrála Se v Sao Paulo | filipefrazao/123RF.com

Za střed města bývá považována Katedrála da Sé, která vznikla teprve v roce 1913 v neogotickém stylu. Svými monumentálními rozměry se zařadila na čtvrtou příčku mezi světovými katedrálami. Pojme celkem kolem 8 000 věřících. K nejcennějším částem katedrály patří vitráže z Itálie, Francie a Brazílie, dále i renesanční kopule, jež značně kontrastuje s celkovým stylem stavby.

Na Městském trhu se vše točí kolem jídla. Budova, v níž se trh koná, byla postavena v novobarokním stylu v roce 1928 a šlo o první a zároveň největší potravinový obchod ve městě.

Největší brazilská zoologická zahrada se rozprostírá v Parque de Estado. Lze tu vidět více než 3 000 zvířat, kdy největší počet z nich pochází z atlantského deštného pralesa. Mají zde i na programu ochranu vzácných druhů – bílých nosorožců či kosmana lvího.

Park Ibirapuera není jen obyčejný park, ale nachází se v něm i několik muzeí, planetárium, japonský pavilon, dále i akvária, laguny. Vše podtrhuje i bohatá flóra s faunou, což z něj činí ideální místo pro venkovní hry, procházky, jízdu na kole a další aktivity.

Park Ibirapuera v Sao Paulo | filipefrazao/123RF.com
Park Ibirapuera v Sao Paulo | filipefrazao/123RF.com

Pokud se nenecháte zastrašit na první pohled nevlídností a velikostí města, jistě poznáte pravé kouzlo Sao Paula. Další kroky vás pak mohou zavést i do zbytku Brazílie, která ukrývá mnoho zajímavostí.

Předchozí článekKam v Curychu – nejzajímavější místa a památky
Další článekZajímavá místa a památky ve francouzském Nice