Zajímavá místa a památky ve francouzském Nice

7050
Pobřeží města Nice ve Francii | anshar/123RF.com
Pobřeží města Nice ve Francii | anshar/123RF.com

Nice, proslulé letovisko na pobřeží Středozemního moře, se někdy také říká hlavní město azurového pobřeží. Turisty sem láká na kombinaci slunce, moře, luxusu a dlouhé historie sahající až do antiky. Ale na druhou stranu Nice nemá jen kladné stránky, někteří ho naopak znají jako centrum drog a prostituce. Každopádně místní obyvatelé jsou hrdí na svou minulost a vlastní nezávislost.

Město je složeno z několika výrazných částí. Kolem Anglické promenády se rozkládá honosný střed města, jehož počátek sahá do 19. století. V kopcích nad městem shlíží elegantní čtvrť Cimier, pro kterou existují jen dva přívlastky – luxus a bohatství. Ovšem turisté nejvíce míří do čtvrti Stará Nice, tvořené Starým městem, přístavem a hradním návrším. Dá se tu procházet úzkými uličkami mezi vysokými domy a obdivovat různé památky. Historické centrum se dá charakterizovat jako změť úzkých uliček, plno vůní, chutí, restaurací a kaváren.

Chcete-li vidět a zažít atmosféru věhlasného trhu, zamiřte na Cours Saleya, kde se prodává kromě potravin také koření, olej, sušené květiny, mýdla, keramika, starožitnosti.

Pohled na tržiště Cours Saleya v Nice | rglinsky/123RF.com
Pohled na tržiště Cours Saleya v Nice | rglinsky/123RF.com

Pokud už jste si udělaly chutě z představy čerstvých surovin, nesmíte opomenout ochutnat ani místní speciality – La Socca , což je palačinka z cizrnové mouky, oleje, vody a soli, která se podává roztrhaná na malé kousky a dochucená pepřem. Další pochoutku představuje i Pissaladiére neboli koláč s cibulí a ančovičkami. Milujete-li sladké, určitě zavítejte do slavné cukrárny Fenochio, kde se budete cítit jak v ráji, neboť nabízí „tisíc a jednu chuť“.

Nice a kulturní vyžití

Město Nice proslulo také svým každoročně konaným karnevalem, který je ve Francii největší a také asi nejznámější. Trvá 18 dnů a během nich tu bývá průvod tanečníků, akrobatů, alegorických vozů a tzv. velkých hlav v lidské či zvířecí podobě.

Kromě Karnevalu by každý turista měl navštívit i některá muzea. Muzeum Marca Chagalla nabízí k vidění největší sbírku obrazů, kreseb a soch tohoto umělce, včetně jeho nejdůležitějších 17 biblických obrazů s poselstvím. V Muzeu výtvarného umění se nachází díla největších malířů období od 16. do 20. století, jako jsou Monet, Renoir, Duffy, Sisley a další.

Kromě zajímavých muzeí Nice nabízí k vidění i památky, které by měl turista jedoucí do Nice vidět.

Které památky v Nice rozhodně vidět?

Největší kostel v Nice představuje bazilika Notre Dame, která vznikla tehdy, kdy Nice začalo patřit pod Francii. Bazilika byla postavena mezi lety 1864-1868 dle návrhů L. Lenomarda. Poznáte ji dle dvou čtvercových věží a pěkných vitráží v oknech. I když na průčelí z nedostatku peněz chybí sochy, je bazilika považována za nejkrásnější novogotický kostel v této oblasti. Pro svou vynikající akustiku se v ní často konají koncerty a recitály.

Bazilika Notre Dame v Nice | andreyshevchenko/123RF.com
Bazilika Notre Dame v Nice | andreyshevchenko/123RF.com

Zajímavou stavbou je také katedrála sv. Nikolase, kdy se můžete setkat i s označením Ruský kostel. Katedrálu nechala postavit manželka ruského cara Nikolaje Alexandroviče na místě, kde dříve stávala jejich vila, v níž zemřel. Katedrála se tak stala symbolem vlasti pro ruské imigranty. Ke katedrále se váže také zajímavost týkající se sochy sv. Nicolase, která byla od roku 1915 vystavena venku. Ale došlo k jejímu zčernání, proto byla vrácena dovnitř, kdy se udál snad zázrak –  ikona opět nabyla svých původních zářivých barev.

Další zajímavá místa a památky

  • Hrad – kdysi tu stával mocný hrad s katedrálou sv. Marie, bohužel v 18. století Ludvík XVI. nechal hrad zničit. Dnes tu lze nalézt jen trosky z opevnění pocházejícího z 11. století. Na návrší se můžete pohodlně dostat třeba rovnou od moře výtahem, pokud se nechcete projít.
  • Katedrála sv. Reparata – vznikla v 17. století, postavena v barokním stylu a zajímavá je přepychová výzdoba bočních kaplí.
  • Archeologická krypta – obrovská podzemní síň se stala památkou až v roce 2012, má takovou hodnotu, že ji lze srovnávat s Louvrem pro svou historickou a památkovou hodnotu.
  • Promenáda des Anglais – původně ji tvořila jen pěšina, kterou se rozhodl rozšířit jistý Angličan, reverend Lewis Way na vlastní náklady v roce 1820. Dnes je velmi oblíbená pro odpočinek a lemují ji secesní a moderní budovy.
Předchozí článekBrazilské Sao Paulo – co navštívit a zažít?
Další článekNejzajímavější místa a památky v Bahrajnu