Kam v Curychu – nejzajímavější místa a památky

19725
Panorama Curychu ve Švýcarsku | sborisov/123RF.com
Panorama Curychu ve Švýcarsku | sborisov/123RF.com

O Curychu, největším švýcarském městě ležícím na severu země na břehu Curyšského jezera, snad slyšel každý. O jeho jedinečnosti svědčí už fakt, že se pravidelně umisťuje na předních příčkách v anketě o město s ideálním podmínkami pro život.

Představuje finanční, kulturní a vzdělanostní centrum, nabízí mnoho zajímavých památek a konají se tu proslulé festivaly jako Filmový festival, Street Parade – jeden z největších techno a tanečních festivalů světa. Na proslulosti Curychu přidal i vznik dadaismu na počátku 1. světové války, o kterém se učil ve škole snad každý. Zdejší opera patří mezi hlavní evropské, ač svými rozměry není žádný velikán, přesto svým významem mnohdy předčí i ty rozměry velké. Konají se tu představení populárních her, vystupují tu renomovaní zpěváci, zhlédnout lze i dětská představení či balety.

Opera v Curychu | photogearch/123RF.com
Opera v Curychu | photogearch/123RF.com

Za kulturními požitky lze vyrazit i do několika muzeí. Povinností by měla být návštěva Kunsthausu Zürich, které se řadí k nejvýznamnějším v Evropě. Najdete tu obrovskou sbírku klasického moderního umění světa – díla Muncha, Picassa, Braquea. Ve Švýcarském národním muzeu se nachází mnoho předmětů, jež se vztahují k historii a kultuře Švýcarska. Vidět lze nejen starověké artefakty, ale také kostýmy, malovaný nábytek, zbraně. Navíc muzeum sídlí v téměř pohádkové budově. Zajímají-li vás cizí kultury, navštivte muzeum Rietberg, kde se nachází sbírky zaměřující se na mimoevropské kultury. Poznáte exponáty z Afriky, Arábie, čínskou keramiku, středověké islámské umění či bronzové artefakty z Tibetu.

Které památky rozhodně vidět?

Většina památek je soustředěna v historickém centru – Niederdorfu. Už z dálky pozornost turistů poutá velechrám Grossmünster, s jehož stavbou bylo započato již v 12. století. Poznáte ho dle dvou věží a také díky své prostotě. Jeho význam tkví spíše v historických událostech. Sehrál důležitou roli v době protestantské reformace. Krypta kostela náleží k největším ve Švýcarsku.

Kostel Grossmünster v Curychu | pichetw/123RF.com
Kostel Grossmünster v Curychu | pichetw/123RF.com

Dalším významným kostelem je Fraumünster z 13. století, na kterém jsou nejcennější vitráže od Chagalla. Jejich krása prý nejlépe vyniká při ranním světle. Kostel sv. Petra proslul svými největšími věžovými hodinami v Evropě, kdy průměr ciferníku dosahuje 8,7 metrů. Věž, na které se nachází hodiny, vznikla ve 13. století. Uvnitř ní se nachází pět zvonů, kdy největší z nich váží přes šest tun. Kostel Wasserkirche původně stával na ostrůvku v řece, než vzniklo nábřeží. Dle legendy na tomto místě zemřeli mučednickou smrtí dva curyšští patroni – Felix a Regula.

Pohled na centrum Curychu a kostel Fraumünster | jakobradlgruber/123RF.com
Pohled na centrum Curychu a kostel Fraumünster | jakobradlgruber/123RF.com

Kde si odpočinout od města?

Pokud už vás nebaví procházka mezi domy, po rušných ulicích, Curych nabízí i klidná útočiště. Zdejší zoologická zahrada proslula především díky svému slonímu parku Kaeng Krachan, který má co nejvíce připomínat přírodní prostředí slonů. Vyniká svou velkou rozlohou. Kromě vegetace mají sloni k dispozici i šest velkých bazénů k vodním hrátkám. V zoo lze navštívit i deštný prales. K nejzajímavějším zvířatům náleží andští medvědi, levhart obláčkový, pandy. Botanická zahrada nabízí pastvu pro oči a také čichové buňky. Zdejší rostliny a stromy zastupují různé ekosystémy od tropických deštných lesů k alpským loukám. Rostou tu i vzácné druhy z jihozápadní Afriky či Nové Kaledonie. Příjemně vám bude i v Čínské zahradě, kterou městu darovalo partnerské čínské město Kunming za pomoc při budování zásobování pitnou vodou a kanalizace.

Kromě odpočinku i sportovní vyžití nabídne Curyšské jezero, podél něhož vede parková promenáda. Lodí si můžete udělat menší plavbu do Thalwille či až do Rapperswilu, města růží se starověkým hradem.

Pohled na Curyšské jezero a město | gary718/123RF.com
Pohled na Curyšské jezero a město | gary718/123RF.com

Kousek od města se zvedá hřeben Uetliberg, který je nejen oblíbený pro svůj rozhled, ale i pro možnosti lyžování a sáňkování v zimě a v létě pro pikniky. Na kopci se ještě nachází 30 metrů vysoká rozhledna. Kouzelný výhled bývá na podzim, kdy se město koupe v mléčné mlze. Odsud se můžete vydat po stezce, která vás provede sluneční soustavou do Felseneggu.

Curych si jistě oblíbíte brzy i vy pro jeho atmosféru, svěžest a čistotu, památky, kulturní vyžití a polohu u jezera. Nebojte se však prozkoumat i okolí Curychu a vydejte se na cestu Švýcarskem.

Předchozí článekZajímavá místa a památky v Edinburghu
Další článekBrazilské Sao Paulo – co navštívit a zažít?