Bezpečnost a zdravotnictví ve Francii

1234
Bezpečnost ve Francii | dogstock/123RF.com
Bezpečnost ve Francii | dogstock/123RF.com

Francie je relativně bezpečnou zemí, kromě obvyklých rizik jsou zde spíše problémy způsobené specifickým klimatem u moře a ve vysokohorském terénu. Díky nemalým doplatkům za jakékoliv zdravotnické služby a léky se vyplatí mít i komerční připojištění, doplacení všech nákladů ze strany české pojišťovny nelze vždy garantovat.

Bezpečnost

Žádná zvláštní rizika ohledně kriminality nehrozí, většinou se jedná o obvyklé krádeže. Dávejte si pozor zejména na osobní věci a zbytečně neriskujte cennosti, zvýšené riziko krádeží platí zejména v hojně navštěvovaných turistických oblastech. Hotely neručí za ukradené věci, proto je raději nechávejte v hotelovém trezoru.

Některé rizika vyplývají zejména z návštěvy konkrétních oblastí. Slunce na Francouzské riviéře svítí přece jen více jak v ČR, dávejte si proto velký pozor na úpal a úžeh. Nezapomeňte také přibalit opalovací krém s dostatečným faktorem. Podobné následky hrozí také ve vysokohorském terénu a zejména na ledovcích. Za slunečného počasí můžete navíc snadno dostat zánět spojivek, vždy používejte tmavé brýle.

Vysokohorský terén je také velmi zrádný a zejména relativně snadná dostupnost Mont Blancu láká mnoho nerozvážných návštěvníků. Jedná se však o plnohodnotný velehorský terén, navíc značně přelidněný. Každý rok se jen v oblasti Mont Blancu zabije přes sto nezkušených a nedostatečně vybavených turistů, jen málokdy jde o skutečné horolezce!

Francouzští řidiči jsou trochu více neukáznění a přejíždění z pruhu do pruhu či parkování jsou divočejší, ale všeobecně se dodržují předpisy. Pokuty jsou velmi vysoké a mohou se vyšplhat hodně nad tisíc euro, smlouvání je zbytečné a pokuty se musí uhradit na místě. Pozor na omezení maximální rychlosti pro řidiče, kteří nemají řidičské oprávnění déle jak 2 roky. Je dovoleno řídit s 0,5 promile alkoholu v krvi, raději ale nepijte.

Zdravotnická zařízení a lékárny

Vesměs všude je dostatek zdravotnických zařízení a lékáren, k lékaři a v případě problémů i do nemocnice lze vyrazit i bez objednání. V případě chronických problémů a speciální léčby si ale raději rezervujte návštěvu lékaře předem. Prakticky za vše se výrazně doplácí, vždy proto mějte u sebe alespoň základní hotovost. Ambulanci lze přivolat na čísle 15 anebo 112. V lékárnách se také výrazně doplácí, část ceny lze později refundovat. Některé léky mají etikety, které je třeba přelepit na lékařské potvrzení, aby jej bylo možno později proplatit.

Zdravotní pojištění

Ve Francii platí evropský průkaz zdravotního pojištění, přesto budete muset veškeré konzultace u lékaře platit v hotovosti a také platit nemalé doplatky v případě hospitalizace a nákupu léků. Vyplatí se proto sjednat komerční připojištění, zejména pokud plánujete delší pobyt či rizikovější aktivity. Teoreticky by vám měla většinu či dokonce všechny doplatky proplatit česká zdravotní pojišťovna, může to však trvat delší dobu a ne vždy uhradí vše. V každém případě si vždy vyžádejte potvrzení o všech vyšetřeních a uchovejte účty, recepty i etikety od léků. Poplatky za vyšetření obvykle bývají okolo €25, poplatek za den hospitalizace je €16 a navíc platíte nemalou část ze všech nemocničních vyšetření i testů. Výše doplatků za léky se liší podle druhu a činí až 85 % plus €0,5 za každou položku na receptu. Podrobné informace lze získat na stránkách Centra mezistátních úhrad.

Pokud budete ve Francii pracovat, nezapomeňte si včas přehlásit sociální a zdravotní pojištění. Při ukončení pracovního poměru a návratu do ČR se musíte opět přihlásit a doložit zaplacené pojistné ve Francii, jinak po vás budou vymáhat doplatek. Pozor na souběh zaměstnání ve Francii a podnikání v ČR, živnostníci jsou povinni se přehlásit do země pobytu v EU!

Předchozí článekČínská cesta z ráje do pekla a zpět
Další článekHistorie Francie – stručné dějiny od vzniku až po současnost