Bezpečnost a zdravotnictví v Itálii

2064
Italské policejní auto | noodles73/123RF.com
Italské policejní auto | noodles73/123RF.com

Itálie patří mezi vyspělé a poměrně bezpečné země, největší rizika představují především náročnější sportovní aktivity, moře a vysokohorské terény. Často se vyplatí komerční připojištění, protože za většinu ošetření i léků se výrazně doplácí.

Bezpečnost

Itálie není vyloženě nebezpečná a činnost mafie zde také výrazně utichla, přesto se vyplatí být obezřetný. V turistických centrech hrozí především drobné krádeže a běžné podvody. Nevyplatí se také nakupovat u pouličních prodejců, kteří pracují načerno, protože za nákupy může být i zákazník postižen pokutou až €500. Finanční kontroly jsou i v turistických oblastech velmi časté.

Kromě běžných rizik je třeba na dovolených v Itálii dbát zvýšené pozornosti zejména na horách a u moře. Časté jsou úžehy, úpaly a úrazy způsobené mořskými ježky a medúzami. Alpy či Dolomity jsou vysokohorský terén se všemi riziky, zejména v horolezeckém terénu a na ledovcích se nevyplatí riskovat. Na sjezdovkách raději používejte helmu a kvalitní vybavení, u náročnějších aktivit se vyplatí i chránič páteře. V teplejších oblastech na jihu počítejte také se zvýšeným výskytem jedovatých hadů a škorpiónů, i když jejich nebezpečnost je poměrně nízká.

Za volantem smíte mít až 0,5 promile alkoholu v krvi, ale raději se alkoholu vyvarujte. Za dopravní přestupky jsou tvrdé pokuty v rozsahu €100 – 10000, nicméně Italové jsou poměrně horkokrevní řidiči a ze zákazů si často mnoho nedělají.

Zdravotnická zařízení a lékárny

U lékaře se běžně platí nemalé doplatky, za některá vyšetření až do výše 100 %, ale platí zákonný limit €36 za jedno vyšetření. Za léky se platí vysoké doplatky, popřípadě je pacienti hradí v plné výši. Italské zdravotnictví je hodnoceno poměrně dobře, nicméně platí velké rozdíly mezi regiony a řada Italů je se současným stavem značně nespokojená. U lékaře či v lékárně počítejte s doplatky a vždy si berte doklad. Pokud máte na stejné ošetření nárok v ČR bezplatně, budou vám uhrazené prostředky později vráceny zdravotní pojišťovnou. Často však je jednodušší pořídit komerční připojištění, se kterým nejsou takové problémy. Speciální očkování do Itálie není třeba, pro pobyty v přírodě se vyplatí očkování proti klíšťové encefalitidě a žloutence.

Zdravotní pojištění

Itálie je členem EU a bez problémů uznává českou kartičku zdravotního pojištění, musíte však počítat s nemalými doplatky. Pokud plánujete delší pobyt či rizikovější aktivity, vyplatí se sjednat komerční připojištění. Obvykle lze většinu nákladů na lékařské ošetření získat zpět prostřednictvím české zdravotní pojišťovny, ale může to trvat i měsíce. Doplatky se zpravidla pohybují v desítkách Euro, náročnější ošetření mohou vyjít až na stovky Euro a většinu receptů na léky musíte uhradit v plné výši. Podrobné informace lze získat na stránkách Centra mezistátních úhrad.

Itálie je členem EU, občané ČR smí v Itálii pracovat bez pracovního povolení. Pracovní pobyty nad 3 měsíce je však třeba nahlásit úřadům a zažádat si o číslo sociálního pojištění. Zdravotní i sociální pojištění lze přehlásit do Itálie, vždy se však důkladně přesvědčte, zdali jste v ČR opravdu odhlášeni, jinak riskujete nemalé doplatky.

Předchozí článekCeny v Itálii
Další článekFauna a flóra v Itálii