Ceny v Itálii

2328
Prodej ovoce a zeleniny na italském trhu | nicknick/123RF.com
Prodej ovoce a zeleniny na italském trhu | nicknick/123RF.com

Itálie je zakládajícím členem EU a platí se zde eurem. S platebními kartami obvykle není problém, výjimkou mohou být turisty méně navštěvované oblasti a drobné obchody. Pozor při výběrech hotovosti z bankomatů, poplatky jsou často velmi vysoké. Specialitou Itálie je nutnost vyžadovat účtenku (scontrino), protože zde funguje řada nelegálních a pouličních prodejců. Finanční policie je velmi aktivní a tvrdě postihuje i zákazníky.

Kde nakupovat?

Italové rádi nakupují v místních obchodech, jako již všude zde však existuje i řada supermarketů. Nakupování v supermarketech je levnější a na rozdíl od ČR se při nákupu potravin nemusíte důvodně obávat o své zdraví. S ohledem na postihy zákazníků za nákupy na černém trhu se vyvarujte nákupů u pochybných pouličních prodejců, vždy vyžadujte účtenku, jinak riskujete pokutu až €500.

Ceny

Itálie je sice podle ekonomů velmi bohatá, realita všedního života je však značně odlišná. Ceny většiny potravin jsou téměř totožné či jen nepatrně vyšší než v ČR, služby jsou ovšem citelně dražší. Za hotová jídla zaplatíte v restauraci jen o málo více, ale jídla na objednávku jsou již citelně dražší. Výrazně si připlatíte zejména za alkohol, pivo přijde až na €4 a často je dražší jak slušné víno. Je však třeba připomenout, že Italové si na jídlo velmi potrpí a kvalitu potravin i kuchařů vůbec nelze srovnávat s běžnou kvalitou v ČR.

Otevírací doba

Menší obchody stále ctí italské obědy, bývá proto otevřeno obvykle od 9 do 13 a pak až od 16 do 20 hodin. Velké supermarkety mívají otevřeno od 8:30 do 19:30, v neděli mívají zpravidla všechny obchody zavřeno.

Nákup suvenýrů

Mnoho turistů jezdí do Itálie i na nákupy, protože zde mohou za velmi slušné ceny pořídit módní oblečení, kosmetiku, obuv či šperky. Oblíbené jsou také různé italské speciality jako parmská šunka, olivy a olivový olej, sýry, zavařená zelenina, ryby, domácí těstoviny a samozřejmě vyhlášené víno.

Předchozí článekHistorie Itálie – stručné dějiny od vzniku až po současnost
Další článekBezpečnost a zdravotnictví v Itálii