Zajímavosti v Iráku – zajímavá místa a památky k vidění

6151

Irák nepatří mezi turisty k hojně vyhledávaným destinacím, jde naopak o jednu z méně cestovatelsky atraktivních zemí na světě, ve které je stále aktuální otázka bezpečnosti. Po historické stránce jde však o naprosto jedinečné území, jelikož se jedná o část dřívější Mezopotámie, země mezi řekami Tigris a Eufrat. Země, která je kolébkou civilizace. Irácké hlavní město Bagdád patří k těm nejdůležitějším islámským městům na celém světě.

Irák je fascinující zemí ležící v jihozápadní Asii, kterou obklopuje Kuvajt, Saudská Arábie, Jordánsko, Sýrie, Turecko a Írán. Na jihovýchodě země má pak Irák prostřednictvím Perského zálivu přístup k moři. Politická situace je tu však aktuálně velmi nestabilní, což nedovoluje zemi naplno rozvinout svůj turistický potenciál ať už kvůli bezpečnosti, tak i kvůli ničení památek. V současné době je Irák považován za jeden z nejnebezpečnějších států na světě. Země se prozatím marně snaží vzpamatovat z válečných útrap a stále tu hrozí reálně riziko teroristického útoku. Až se zde situace zklidní a stane se více bezpečnou, otevře světu svou bohatou pokladnici památek, dějin i zajímavé přírody.

Zajímavosti o Iráku

  • Původními obyvateli Iráku byli Babyloňané, Akkadové, Asyřané a Sumerové.
  • Je to země s pátou největší zásobou ropy na celém světě.
  • Jídlo se tu zcela běžně jí rukama, příbor moc neužívají. Pozor však, jí se zásadně pouze pravou rukou. Používání levé ruky při jídle je považováno za nečisté.
  • Od roku 1979 tu jsou zakázány filmy s tématikou karate.
  • Lékořice byla dovezená z Iráku, kde ji v dávných dobách s oblibou žvýkali vojáci, protože jim pomáhala v zahánění žízně.
  • Byli to právě Iráčané, kteří před 5000 lety začali chovat včely.

Zajímavá místa a památky v Iráku

Babylón

Podél břehu Eufratu se nachází starobylé město, které bylo centrem mnoha starověkých říší. Jde o jedno z nejstarších měst, jež dlouho patřilo k největším v Iráku. Dodnes tu najdete hradby, chrámy i paláce s nádhernými visutými zahradami. Vstupte do centra Babylónu skrze Ištařinu bránu (Ishtar Gate) nebo si prohlédněte sochu Babylónského lva (Lion of Babylon).

Bagdád

Hlavním městem Iráku je Bagdád, který se může pochlubit vskutku krásnými stavbami, kopulemi mešit, věžemi minaretů, paláci, muzei i zahradami. Pokud obdivujete starověkou historii a chcete se více dozvědět o vývoji Iráku, tak zavítejte do Iráckého národního muzea (National Museum of Iraq), ve kterém se nachází památky z období od Mezopotámie až po současnost. Vedle největšího muzea je tu významnou památkou také univerzita Al-Mustansiriya University z 13. století.

Město leží na řece Tigris, na jejímž východním břehu stojí památník Al-Shaheed Monument, který má připomínat padlé irácké vojáky během Íránsko-Irácké války. Příjemnější pocity ve vás však jistě vyvolá návštěva Bagdádské ZOO (Baghdad Zoo), kde žije přes 1000 druhů zvířat. Pokud holdujte klidnějšímu trávení volného času a chcete například radši ochutnat místní jídlo nebo kávu, navštivte restauraci nacházející se nahoře v Bagdádské věži (Baghdad Tower), ze které je krásný výhled na město.

Hatra

K nejzajímavějším městům v Iráku patří i Hatra – velké opevněné město, které najdete též na seznamu světového dědictví UNESCO. Hatra byla hlavním městem prvního arabského království. Najdete tu pozůstatky chrámů z doby helénistické i římskou architekturu. Město bývalo významným obchodním a náboženským centrem.

Amádíja

Na severu Iráku se nachází 5000 let staré město Amádíja, které patří k těm nejstarším městům na světě. Dodnes má velmi důležitou mezinárodní roli ve světě obchodu. Již v dávné minulosti sloužil jako hlavní náboženské město Asyřanů (jsou zde hrobky králů). Zaujme vás tím, že se rozkládá na vrcholu přibližně 1500 metrů vysoké hory, kde jediným dostupným vchodem byl ten vytesaný ve skále. Výhled do okolí je doslova pohádkový. Není divu, že i toto město je zapsáno na seznamu UNESCO.

Svatyně Al-Askari – svaté místo pro šíitské muslimy

Jde o jedno z nejdůležitějších šíitských poutních míst na světě, jehož historie sahá až do roku 944. K svatyni přiléhá mešita Al-Askari (Al-Askari Mosque). Bohužel kopule svatyně byla zničena při bombardování v roce 2006 a zbylé minarety i věž s hodinami pak o rok později. Památka, kterou najdete i na seznamu UNESCO, však byla opravena a znovu otevřena již v roce 2009.

Citadela v Arbílu

Citadela v Arbílu se nachází v jednom z největších měst Iráku, které navíc patří k nejstarším nepřetržitě obydleným městům na světě. První zmínky o této oblasti jsou staré až 7000 let. K největším zdejším památkám patří 30 metrů vysoká citadela v centru města, která skýtá nádherný výhled na město. Rozloha citadely je přes 100 000 m² a kromě domů a veřejných prostorů se v ní nacházejí také 3 mešity.

Na předměstí Arbílu se rovněž nachází Ainkawa, jedna z největších křesťanských enkláv na Blízkém východě. Kromě kostelů se zde nachází i asyrské muzeum a šikmá věž, zvaná Choly Minaret, jež je srovnávána s šikmou věží v Pise.

Zikkurat ve městě Ur (Ziggurat of Ur)

Zikkuraty jsou stupňovité pyramidy, chrámy, postavené v době starověké Mezopotámie. Šanci nalézt je máte po celém Iráku i Íránu, avšak jedním z nejzachovalejších zikkuratů je Zikkurat ve městě Ur, od krále Ur-Nammu z 21. století před naším letopočtem. Abyste se dostali na vrchol tohoto zikkuratu a mohli jste obdivovat výhled na zdejší archeologickou lokalitu, tak budete muset vyšlapat 130 schodů. Za ten výhled to ovšem stojí.

Řeka Eufrat

Eufrat je největší řekou na Blízkém východě, která zároveň spolu s řekou Tigris měla významnou roli v rozvoji moderní civilizace. Pokud byste se rozhodli pro plavbu po této řece, tak se při ní můžete zastavit ve městech, kterými řeka protéká – Babylón, Ar-Raqqah, Ramádí, Fallujah, Kufa a Nasiriyah.

Dahúk

Dahúk nebo také Duhok je zvláštním typem města, jež byste při svých toulkách po Iráku rozhodně neměli vynechat. Oblíbeným místem pro trávení volného času je Corniche Promenade, moderně vypadající promenáda skrze město vedoucí až k Dahúcké přehradě. Nejde však o jediné zajímavé místo, další velkou atrakcí jsou Dahúcké vodopády (Waterfall Duhok), které zde byly uměle vybudovány a skýtají příjemnou odpočinkovou a osvěžující atmosféru. Zapomenout rovněž nesmíme ani na starou Velkou mešitu (Grand Mosque in Duhok), hrdě se tyčící nad zdejším trhem.

Basra

Druhé největší město v Iráku Basra byla kdysi označována za Benátky Blízkého východu pro své krásné laguny, zahrady a parky. Město Basra je nejdůležitějším přístavem a ropným terminálem v Iráku. Nachází se tu první islámská mešita (Imam Ali ibn Talib Mosque in Basra), postavená mimo Arabský poloostrov.

Láliš

I když je Láliš malou obcí v horském údolí, nachází se v ní ten nejposvátnější a nejdůležitější jezídský chrám na světě. Zdejší kurdská obec tu existovala již za dob Mezopotámie. Chrám je starý přes 4000 let a pochován tu je Adí ibn Musáfir, nejdůležitější osobnost Jezídů.

Nebýt nepříznivé bezpečnostní situace v Iráku, mohla tato země být jednou z nejpřitažlivějších turistických destinací na této planetě. Pokud však přeci jen překonáte strach a rozhodnete se do této země vydat, předem se informujte o aktuální situaci v Iráku.

Předchozí článekZajímavosti v Guatemale – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Jižní Koreji – památky a zajímavá místa k navštívení