Zwiesel v Německu – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí

4116

Zwiesel patří mezi německá města, která leží jen několik kilometrů od českých hranic. Konkrétně jej naleznete v okrese Regen v Dolním Bavorsku a vzdálenost činí pouhých 12 km od českých hranic. Ve skutečnosti se jedná o menší městečko, které disponuje rozlohou 41,14 km2 a žije zde necelých 10 tisíc obyvatel. Přesto se jedná o turisticky velmi atraktivní místo.

Město Zwiesel, které leží mezi řekami Velká Řezná a Malá Řezná, láká návštěvníky ze zahraničí především na zdejší podnebí, pro něž bylo již před více než 40 lety zařazeno mezi klimatické lázně. Navíc se jedná o „město skla“, neboť zde kvete sklářský průmysl. Nachází se tu ovšem i několik zajímavých staveb a (nejen) v okolí je navíc možné i sportovní vyžití.

Zajímavá místa a památky ve Zwieselu

Hlavní náměstí a socha Sv. Jana Nepomuckého

Hlavní náměstí ve Zwieselu byste rozhodně neměli vynechat. Ač se zde nacházejí většinou domy z 19. a 20. století, nejstarší budova pochází již z poloviny 16. století. Prohlédnout si lze i radnici a fontánu, dominantou náměstí je ovšem socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1767, kterou po stranách ještě dotvářejí sochy Sv. Sebastiana a Sv. Floriana.

Farní kostel Sv. Mikuláše (The Church of St. Nicholas)

Potrpíte-li si na historickou architekturu, pouze kousek od hlavního náměstí můžete na tzv. Kostelním náměstí navštívit farní kostel Sv. Mikuláše, který „spatřil světlo světa“ na konci 19. století. Jedná se o rozlehlou trojlodní stavbu postavenou v novogotickém stylu, jež nepochybně stojí za vidění. Ne nadarmo totiž bývá nazývána „dóm Bavorského lesa“.

Skleněná křišťálová pyramida

To, že jste ve městě skla, vám nejvíce připomene stavba, kterou byste zde možná nečekali. Jedná se o skleněnou křišťálovou pyramidu, jež vypadá opravdu zajímavě a je velkým lákadlem pro turisty. Kdo by si také nechtěl prohlédnout největší pyramidu z křišťálového skla vůbec. Stavba konkrétně vznikla z více než 93 000 tisíc skleniček na víno a představuje jednu z nejzajímavějších věcí, kterou lze při návštěvě Zwieselu spatřit.

Podzemí Zwieselu

Možná vás překvapí, že je Zwiesel zajímavý nejen na povrchu, ale k turistickým atrakcím patří i jeho podzemní chodby, které vznikaly v průběhu středověku. Ty jsou velmi rozsáhlé a část je přístupná pro návštěvníky, takže prohlídka nepředstavuje sebemenší problém. Navíc musíme doplnit, že část podzemí byla proměněna na muzeum a pořádají se tu rozličné výstavy.

Městská muzea

Muzeum pochopitelně nenajdete pouze v podzemí, ale také v samotném Zwieselu, a navíc ne jedno. To není v desetitisícovém městě zase tak obvyklé. Vzhledem ke zdejšímu průmyslu samozřejmě nemůže chybět Muzeum skla Theresienthal. Navštívit ovšem můžete také Muzeum lesa, jehož expozice se vztahuje nejen ke dřevu, ale opět také ke sklu. A každý správný Čech pak jistě ocení i Muzeum pivovaru Dampfbierbrauerei Zwiesel.

Akvapark ve Zwieselu

Zwiesel kromě poznání samozřejmě nabízí i zábavu. Nejlepší možnost vyžití přitom máte v místním akvaparku. Jeho krytá hala ukrývá hned několik bazénů, ve kterých si užijí děti i dospělí. K dispozici je navíc i venkovní bazén, skokanská věž, parní lázně nebo solária. Venku si pak v průběhu letních měsíců můžete zahrát rovněž volejbal, případně se slunit na velké louce. To vše v příjemném prostředí klimatických lázní, tedy místa, jehož podnebí má přízniví vliv na zdraví člověka.

Kam na výlet do okolí

Okolí města Zwiesel potěší milovníky lyžování. Jedná se totiž o region zimních sportů, protože město, a to jsme ještě nezmínili, se nachází v oblasti Šumavy (její německá část se nazývá Bavorský les). Dokonce zde naleznete nejvyšší vrchol celého pohoří, totiž Velký Javor (1 456 m n. m.). Navštívit přitom můžete velmi oblíbené lyžařské středisko s lanovkami a vleky, takže jsou tu výtečné podmínky pro sjezdové lyžování a snowboarding. A navíc lze využít přes 100 km tratí pro běžkaře.

Pokud vám zimní radovánky moc neříkají, do Zwieselu vyrazte v létě. Nejenže budete moci využít služeb výše zmíněného akvaparku, ale můžete sem vyrazit i na kolo. K dispozici je totiž tzv. Sklářská cesta, která vede skrze východní Bavorsko a její délka činí 250 km. Vede z města Neustadt an der Waldnaab až do Passau, přičemž prochází i přes Zwiesel. Považována je přitom za jednu z nejkrásnějších stezek Německa, protože lze obdivovat krásnou přírodu a další zajímavosti.

Zwiesel je zkrátka a dobře městečkem, které vám můžeme jednoznačně doporučit k návštěvě. Nejenže leží v těsné blízkosti českých hranic, ale návštěvníky ze zahraničí uhrane svou poklidnou atmosférou, čistým prostředím, pěkným náměstím, zajímavými stavbami i svým podzemím a akvaparkem. V jeho okolí se navíc můžete v podstatě po celý rok věnovat sportovním aktivitám, takže ať už sem vyrazíte v jakémkoli období, nudit se v žádném případě nebudete.

Předchozí článekZwolle v Nizozemsku – zajímavosti, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekDovolená v Beleku v Turecku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí