Zwolle v Nizozemsku – zajímavosti, památky a tipy na výlety do okolí

1688

Chystáte-li se na návštěvu Nizozemska, můžete určitě uvažovat o Zwolle. Jedná se o hlavní město provincie Overijssel a na mapě jej naleznete severovýchodně od Amsterdamu. Z České republiky je tedy o něco blíže než hlavní město tohoto severoevropského státu. Konkrétně leží mezi řekami IJssel a Vechte a turistům má rozhodně co nabídnout.

Zwolle o rozloze přes 119 km2, na kterých žije zhruba 123 tisíc obyvatel, láká především svým starým vnitřním městem. Zde můžete obdivovat rozličné památky, a to v prvé řadě náboženské stavby. Kromě toho jsou tu ale najdete zajímavé budovy světského charakteru. Město budou v neposlední řadě znát i chovatelé ptactva, neboť se tu každoročně koná proslulá ptačí burza.

Zajímavá místa a památky ve Zwolle

Brána Sassenpoort

Zwolle zažilo největší rozkvět v 15. století. Na toto období dává mimo jiné vzpomenout kamenná brána Sassenpoort, kterou spatříte jako první ze starého města, když se jedná o součást původního opevnění. Postavena byla buď v roce 1408 či 1409 a dnes patří mezi chráněné památky. Dokonce je zařazena mezi 100 největších památek Nizozemska, takže ji v každém případě navštivte.

Náměstí Grote Markt

Grote Markt je hlavním náměstím ve Zwolle. Můžete si tu prohlédnout mnoho zajímavých historických staveb, z nichž některé jsou náboženské, další jako např. velká budova radnice z 15. století plní čistě světské účely. Doplňme, že uprostřed náměstí stojí od roku 2010 socha archanděla Michaela, tedy patrona města. Ta je dosti atypická, neboť je vysoká 3,5 metru a umělec Herman Lamers ji vytvořil celou ze 350 vrstev skla.

Kostel Sv. Michaela (Church of St. Michael)

Ze staveb na Grote Markt musíme samostatně zmínit kostel Sv. Michaela, což je nejdůležitější církevní stavba ve Zwolle. Postavena byla v letech 1406 až 1466, a to na místě, kde původně stával menší románský kostelík. V průběhu let se následně rozrůstala až do současné podoby, kdy jde o trojlodní kostel v gotickém stylu. Ten dnes fascinuje již zvenčí, ale rozhodně stojí za to i uvnitř, neboť se zde nachází krásné vybavení včetně nádherných varhan.

Věž De Peperbus

Na náměstí Ossenmarkt, které je v blízkosti Grote Markt, doporučujeme nevynechat ani Kostel Panny Marie (Church of Our Lady Ascension) opět z 15. století. Ovšem i kdybychom se o něm nezmínili, pravděpodobně byste ho navštívili tak jako tak. Již z dálky by vás totiž „volala“ věž kostela s názvem De Peperbus, která je vysoká úctyhodných 75 metrů. Návštěvníci se však mohou vydat pouze do části ve výšce 51 metrů. A proč onen podivný název? Věž totiž svým tvarem připomíná pepřenku.

Museum de Fundatie

Nedaleko centra města si na své přijdou milovníci výtvarného umění. V budově Museum de Fundatie totiž budou moci obdivovat umělecká díla, která vznikala od konce středověku až do současnosti. Každoročně jej také navštíví statisíce lidí. Muzeum přitom neláká pouze samotným umění, ale zaujme už svým venkovním provedením. Nedávno totiž získala neoklasicistní budova novou nástavbu ve tvaru elipsoidu, takže nyní vypadá opravdu zajímavě.

Ptačí burza

Pro příznivce ptactva Zwolle jistě není neznámým místem. Vždyť se zde každoročně setkávají chovatelé papoušků a jiného exotického ptactva na ptačí burze, která je největší podobnou akcí v Evropě. Ta se v tomto městě koná vždy v únoru a v září, tedy dvakrát do roka, a navštěvují ji tisíce chovatelů. Pokud také patříte k milovníkům exotického ptactva, velké výstavní síně Ijjselhallen určitě neuniknou vaší pozornosti.

Kam na výlet do okolí Zwolle

Budete-li pobývat ve Zwolle, jistě vás budou zajímat i další místa v okolí. Pouze 35 km jižně leží další zajímavé město, a to Deventer. To má rovněž středověké jádro a mimo jiné se zde nalézá nejstarší obytný dům v Nizozemsku z roku 1130 (Proosdij). A pokud nebudete ve Zwolle pouze na jediný den, ale budete tu pobývat déle, rozhodně vyrazte na jednodenní výlet do Amsterdamu. Ten je sice vzdálen zhruba 120 km, ale byla by škoda, kdybyste se zde při návštěvě Nizozemska nezastavili.

Jestliže se budete chtít ze Zwolle vydat alespoň na chvíli do přírody, asi nejlepší možnost máte několik desítek kilometrů západně. Zde se nachází tzv. „okrajová jezera“ (souhrnně Randemeer), tedy vodní plochy, které oddělují dvojpolder Flevopolder od pevniny. Těch existuje celkem 14, nicméně nejblíže Zwolle se nacházejí jezera Drontermeer, Vossemeer a Ramsdiep. Za přírodními krásami tedy můžete vyrazit třeba právě k těmto vodním plochám.

Zwolle patří mezi města, která zaujmou především příznivce historické architektury a výtvarného umění. Dvakrát do roka ovšem přitahuje milovníky exotického ptactva a v okolí můžete rovněž obdivovat zajímavá jezera. Návštěvu bychom nedoporučovali pouze příznivcům výšek a horské turistiky, protože nejvyšším bodem v provincii Overijssel je kopec Tankenberg s výškou pouhých 85 metrů, což tedy podobným aktivitám vůbec nenahrává.

Předchozí článekDovolená na řeckém ostrově Lesbos – památky, zajímavosti a místní pochoutky
Další článekZwiesel v Německu – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí