Zwickau v Německu – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

4067

Zwickau (česky Cvikov/Zvíkov) je město v německém Sasku, které leží nedaleko českých hranic. O tom ostatně vypovídá i skutečnost, že leží na severním úpatí Krušných hor. Ve Zwickau, které má zhruba 102,5 km2, žije přes 90 000 obyvatel, takže se nejedná o velkoměsto, nicméně jeho návštěvu bychom vám v každém případě doporučovali, neboť je tu možné navštívit spoustu zajímavých míst.

Zwickau přežilo 2. světovou válku v lepším stavu než mnohá jiná německá města. Proto se v něm i dnes nalézá řada historických památek. Kromě toho se tu narodilo, anebo se zde vyskytovalo několik osobností. Navíc město bylo a je jedním ze středisek automobilového průmyslu, takže o návštěvě mohou určitě uvažovat i příznivci techniky.

Zajímavá místa a památky ve Zwickau

Chrám svaté Panny Marie (Dom St. Marien)

Nejvýznamnější sakrální památkou ve Zwickau je Chrám svaté Panny Marie, který naleznete v centru města. Postaven byl v roce 1180, nicméně později byl přestavěn. Zvenčí zaujme především barokní věží a sochami apoštolů a proroků, ale určitě byste měli navštívit i interiér. V něm se totiž nachází krásná umělecká díla či monumentální varhany. Doplňme, že chrám má několik zvonů, přičemž jeho součástí je i jeden z nejstarších a nejcennějších zvonů v Sasku.

Kostel sv. Kateřiny (St. Catharine’s Church)

Příznivci náboženské architektury by při návštěvě Zwickau neměli vynechat ještě jedno místo, a to pozdně gotický Kostel sv. Kateřiny, jenž se nalézá na severovýchodě starého města. Postaven byl ve 12. století, ale svoji současnou podobu získával až později. Stavba je dnes opatřena dvěma věžemi, z nichž jedna je vidět z velké dálky. Před kostelem stojí socha reformátora Thomase Müntzera, který zde (stejně jako v budově uvedené výše) kázal během období reformace.

Městská radnice

Světskou dominantou města je nepochybně radnice, která se nalézá na Hlavním náměstí. Město mělo svou původní radnici do roku 1403, tu ovšem zcela zničil požárem. Od roku 1404 tedy tuto funkci zastávala nová budova, která stojí dodnes. Městská radnice má nad vchodem erb města, opatřena je i cimbuřím a věžičkami a od 2. poloviny 19. století rovněž zajímavou novogotickou fasádou.

Muzeum Augusta Horcha (August Horch Museum)

Zwickau potěší i milovníky automobilů. Ve městě se totiž narodil známý konstruktér August Horch a existuje zde několik automobilek. V minulosti se tu dokonce vyrábělo i u nás velmi populární vozidlo Trabant. Pokud vás zajímá historie automobilismu a starší modely vozů, rozhodně byste tedy neměli vynechat právě Muzeum Augusta Horcha, ze kterého nebudete chtít jen tak odejít. Navštívit pak navíc lze i Muzeum trabantů (Trabant Museum).

Dům, kde byl zavřen spisovatel Karel May

Ve Zwickau se narodilo několik osobností včetně hudebního skladatele Roberta Schumanna. Ve městě také pobýval i u nás známý autor „indiánek“ Karel May, ovšem v nepříliš lichotivé pozici. Jak známo, později slavný spisovatel se původně neživil nikterak poctivě a skončil několikrát ve vězení. V letech 1865 až 1869 si právě v Zwickau odseděl čtyřletý trest za krádeže a podvody. Dům, ve kterém bylo tehdy vězení, si přitom můžete prohlédnout i dnes.

Historické lázně Johannisbad

Pokud už budete mít poznávání německého Zwickau dost a budete si chtít odpočinout, určitě vám doporučujeme navštívit lázně Johannisbad. Zde si můžete zaplavat v krytém či venkovním bazénu anebo využít několik saun, parní lázně či solária. I v těchto lázních je navíc možné obdivovat historickou architekturu a design, neboť se budete pohybovat v překrásném historickém prostředí.

Kam na výlet do okolí

Navštívíte-li Zwickau z důvodu, že se počítáte mezi milovníky automobilů, neměli byste si nechat ujít nejen výše uvedená muzea, ale vydat se lze také k nedalekému městu Chemnitz, kde se rozkládá okruh Sachsenring. Na něm se jezdí závody MotoGP. Za návštěvu pak jistě stojí právě toto město s českým názvem Saská Kamenice (Chemnitz), které leží severovýchodně od Zwickau. I v něm se totiž nalézá řada památek, včetně jedné z největších secesních čtvrtí v Německu (Kaßberg).

Příznivci techniky obecně potom ze Zwickau mohou vyrazit i k městu Reicheinbach, kde se nalézá Göltzschtalbrücke, což je největší cihlový most na světě. Při jeho stavbě bylo použito úctyhodných 26 milionů cihel! A opomenout samozřejmě nesmíme ani milovníky přírody. Jak už jsme uvedli, Zwickau se rozkládá na úpatí Krušných hor (německy Erzgebirge). Vrchovina mezi tímto městem a Chemnitzem se přitom nazývá Krušnohorské podhůří (Erzgebirgsvorland) a najdete tu zejména menší městečka a vesnice, ale také krásnou přírodu.

Německo je zemí, která je českými turisty hojně vyhledávána. Některé oblasti jsou ovšem od našich hranic již poměrně vzdálené. Právě Sasko je naopak blízko, takže představuje jednu z nejlepších destinací. Zwickau má navíc cestovatelům ze zahraničí rozhodně co nabídnout, protože snoubí historické památky s moderní automobilovým průmyslem a rovněž v jeho okolí se rozhodně nudit nebudete. Vyrazit za západočeské hranice tedy můžete právě sem.

Předchozí článekDovolená v Beleku v Turecku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekDovolená v tureckém Kemeru – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí