Dovolená v tureckém Kemeru – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

4216

Turecko patří mezi oblíbené dovolenkové destinace turistů z celé Evropy, neboť se zde nacházejí rozmanité historické památky, směsice kultur i krásná příroda. Mnozí návštěvníci ze zahraničí navíc „překračují“ turecké hranice, aby si užívali místních pláží. Proto se v zemi nachází řada letovisek. Mezi ty zajímavé přitom určitě patří Kemer na pobřeží Středozemního moře.

Jedná se o menší letovisko u města Antalya, což mu ovšem nic neubírá na atraktivnosti. Můžete jej totiž využít jako základnu a věnovat se zde rozmanitým vodním radovánkám. V okolí Kemeru se navíc nachází řada starobylých památek i přírodních zajímavostí, takže na jednotvárnost si při případném pobytu zřejmě stěžovat nebudete.

Zajímavá místa a památky v Kemeru

Pláže v Kemeru

V Kemeru se několik pláží, které jsou delší a tvořené jemným pískem. Jak pláže, tak moře, jež je omývá, jsou velmi čisté, takže se jedná o skutečně zajímavé místo  pro koupání a další vodní radovánky. Užije si tu přitom celá rodina, takže do Kemeru lze bez problémů vyrazit i s dětmi. Doplňme, že obě pláže odděluje parkový poloostrov a přístav s jachtami. Vyhledávanou pláží je Měsíční pláž, jež je součástí Měsíčního parku, kde se lze věnovat nejrůznějším aktivitám.

Akvapark DoluSu

Pokud vám aktivity u moře nebudou stačit, jistě rádi přijmete možnost navštívit akvapark DoluSu. Ten je velmi oblíbený, neboť jde o jeden z nejextrémnějších vodních parků v Turecku. V akvaparku DoluSu si je možné vyzkoušet řadu atrakcí, a to především extrémní vodní skluzavky. K dispozici však budete mít rovněž bazény, ale také delfinárium. Prohlédnout si tedy lze delfíny, ale také další druhy mořských živočichů.

Skály Ikiz Kayalar (Twin Rocks)

V těsné blízkosti Kemeru se vám uprostřed lesů naskytne zajímavý obraz. K nebi se tu totiž tyčí dva skalnaté útvary, které jsou odedávna spojeny. Turecký název Ikiz Kayalar také znamená „Dvojitá hora“. Pokud tedy dovolenou v zahraničí obvykle pojíte s fyzickými aktivitami v přírodě, „dvojčata“ v žádném případě nevynechejte.

Park Yörük

Zajímáte-li se v zahraničí o tradice místních obyvatel, v Kemeru byste neměli v žádném případě opomenout park Yörük. Poznáte tu život nomádů, což byl způsob obživy v této oblasti dříve zcela běžný a vy se do něj můžete pokusit blíže proniknout. Park navíc nabízí nádherný výhled na moře a okolní přírodu, takže se jedná o vskutku kouzelné místo, jež snoubí poznání s jedinečným vizuálním zážitkem.

Historické památky

V těsné blízkosti Kemeru se nacházejí rovněž stavby, které ocení především příznivci historické architektury. Z konce starověku pochází byzantský kostel, který byl objeven při vykopávkách města Idyros. Jedná se však „pouze“ o ruiny. O něco mladší je potom seldžucký lovecký zámeček, který byl postaven zřejmě ve 13. století a stojí v lese.

Jeskyně u Kemeru

Pokud vás všude, kam přijedete, lákají jeskyně, Kemer si určitě zamilujete. Navštívit totiž lze např. jeskyni Beldibi, která zaujme hlavně milovníky historie. Jedná se totiž o archeologické naleziště a můžete zde obdivovat umění paleolitických lovců. Pokud vás spíše než kreativita člověka zajímá tvůrčí síly přírody, určitě navštivte jeskyni Molla. V ní lze totiž krásně vidět aktivitu vody.

Kam na výlet do okolí

V okolí Kemeru se určitě nudit nebudete. Několik desítek km za letoviskem se kupříkladu rozkládá pohoří Taurus, takže nyní zpozorněli především příznivci horské turistiky. Ty potěšíme i tím, že se právě v této oblasti nachází vrchol Tahtalı Dağı s výškou 2 366 m n. m. K pohoří Taurus pak přiléhá Národní park Olympos Beydagları (Olympos Beydagları National Park), ve kterém se nachází nejen starověké město Olympos, ale také krásná příroda.

Hlavní turistickou atrakcí v parku jsou ovšem přírodní plameny, které stoupají přímo ze země v horách Ulupinar, a to díky vývěru zemního plynu. Turci je nazývají Yanartas, obecně jsou však známy jako Chiméra, čímž odkazují k řecké mytologii. Při pobytu v Národním parku Olympos byste neměli vynechat ani ruiny dalšího starověkého města s názvem Phaselis, které bylo postaveno na přelomu 8. a 7. století př. Kr. Pouze 40 km od Kemeru pak leží nejznámější město Turecké riviéry Antalya, které snoubí historické památky se skvělými podmínkami pro relaxaci u Středozemního moře.

Kemer určitě nepatří mezi nejznámější oblasti v Turecku mezi českými turisty, nicméně za návštěvu rozhodně stojí. V samotném letovisku si totiž můžete užít příjemný pobyt na místních plážích či v zajímavém akvaparku a v jeho okolí potom objevovat architektonické stavby upomínající na dávnou historii, stejně jako krásnou přírodu. Pokud tedy plánujete cestu do Malé Asie či ještě lépe na Tureckou riviéru, návštěvu Kemeru určitě musíte minimálně zvážit.

Předchozí článekZwickau v Německu – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekÚdolí Wachau v Rakousku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí