Zajímavosti ve Walesu – zajímavá místa a památky k vidění

11997

Wales je neodmyslitelně spojen s řadou legend a mýtů. Není se čemu divit. Přestože je území Walesu poměrně malé, nalezneme na jeho zelených kopcích nespočet hradů a starých kamenných staveb, ve kterých se kdysi scházeli druidové či rytíři kulatého stolu. Obyvatelé Walesu se nazývají Velšané. Přestože si svou nezávislost vydobyli zpět už v roce 1999, tak se na vás nebudou zlobit, pokud je nazvete Angličany, neboť velká část z nich skutečně do Anglie denně dojíždí za prací. Ovšem nejsou to jen starobylé pevnosti, které lákají turisty. Wales se pyšní úchvatnou přírodou. Dechberoucí útesy a zelené kopce lákají milovníky přírody z celého světa.

Zajímavosti o Walesu

  • Wales se pyšní celosvětovým prvenstvím v počtu hradů na kilometr čtvereční. Celkem se jich ve Walesu nachází 641.
  • Ve Walesu žije čtyřikrát více ovcí než lidí.
  • Oficiálními jazyky je angličtina a velština. Ovšem velšsky už umí pouze 21% obyvatel.
  • Na severu se nachází městečko s nejdelším názvem Llanfairpwllgwyngyll.

Zajímavá místa a památky ve Walesu

Cardiffský hrad (Cardiff Castle)

Strašidelný, velkolepý a úchvatný. Tak by se dal popsat hrad z 12. století, který se postupem času stal společně s okolními hrady symbolem celého Walesu. Ovšem počátky této stavby se datují až do dob Římanů. Při jeho výstavbě se na něm vystřídaly všechny architektonické slohy, takže je možné z jedné strany pozorovat prvky gotiky a z druhé strany bohatě zdobené prvky typické pro románský sloh. Cardiffský hrad je jednou z nejpopulárnějších atrakcí Walesu a byla by chyba jej při toulkách Walesem nenavštívit.

Pentre Ifan

Pentre Ifan je podobně jako slavnější kolega Stonehenge komplex kamenů, které tvoří nevídané seskupení už několik tisíc let. Údajně zde stály tyto monolitické kameny už od roku 3500 před Kristem. Přestože dodnes neznáme přesný účel stavby, tak se s největší pravděpodobností jednalo o jedno z rituálních míst pro konání obřadů a pohřebiště zároveň. Přestože se nejedná o jedinou megalitickou stavbu ve Walesu, tak je rozhodně tou největší a nejzachovalejší památkou svého druhu, které na turisty působí přímo magicky. Obzvláště za svítání nebo západu slunce.

Národní park Snowdonia (National Park Snowdonia)

Národní park Snowdonia, spolu se stejnojmennou nejvyšší horou (1085 metrů), je častým cílem dobrodruhů a milovníků přírody. Není se čemu divit. V parku je spousta turistických stezek, které se předhánějí v tom, na které z nich jsou ty nejlepší výhledy do okolí. K vrcholkům některých hor se dostanete pěšky po turistických stezkách, kolem po cyklostezkách, autem či parním vláčkem, který je unikátem v celé Británii. Ať už si vyberete kteroukoliv variantu, tak nádherná příroda, skalnaté hory a malebné vesničky v údolích vám neuniknou.

Hrad Conwy (Conwy Castle)

Další z historicky nejvýznamnějších a dnes nejnavštěvovanějších památek je hrad Conwy, který byl vybudován u pobřeží ve 13. století. Jedná se o typickou anglickou kamennou stavbu, která se jako zázrakem dochovala v celé své kráse až do dnešní doby. Spolu se stejnojmenným městečkem Conwy je hrad zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Jen na málo místech už dnes uvidíte původní komnaty anglické šlechty. Spolu s úchvatnou krajinou, kterou je celý komplex obklopen, působí hrad jako z pohádky o rytířích.

Hay on Wye

Všichni knihomolové a milovníci literatury by neměli vynechat malé městečko Hay on Wye. To proslulo obrovským množstvím knih. Jsou jich miliony a jsou opravdu všude. Knihy seženete na každém rohu, v každé uličce. Dokonce i v kině a na hasičské zbrojnici. Celé městečko působí kouzelně. Malebné domečky a všudypřítomné knihy jsou nezapomenutelným zážitkem. A pokud budete mít štěstí, můžete narazit na každoroční festival literatury, kterého se účastní na 80 000 lidí z celého světa včetně dobře známých spisovatelů, filozofů a umělců.

Národní park Pembrokeshire Coast (Pembrokeshire Coast National Park)

Jak už název napovídá, tak se Pembrokeshire Coast skutečně rozkládá na pobřeží Walesu. Spousty kopců s útesy, písčité pláže a zátoky spadají pod ochranu národního parku. Není se čemu divit. Krajina je to opravdu nevídaná a pohled na ni je úchvatný. Navíc je oblast protkaná spoustu turistických stezek, které vás zavedou na místa s nejkrásnějšími výhledy do okolí nebo na jednu z mnoha zdejších zřícenin. Oblíbenou zastávkou je katedrála svatého Davida (St. David Cathedral), ve které jsou uložen ostatky sv. Davida, patrona celého Walesu.

Muzeum velšského života (Museum of Welsh life)

V Cardiffu, hlavním městě Walesu, se nachází spousta architektonických skvostů a zajímavých míst. Jedním z nich je Muzeum velšského života, které zachycuje bohatou historii Walesu od osídlení Římany až po současnost. K vidění jsou taky zajímavé zvyky a tradice Velšanů. Navíc se velká část výstavy nachází pod širým nebem. Takže můžete prozkoumat velšskou architekturu, kulturu a životní styl místních obyvatel v obklopení všudypřítomné zeleně.

Wales je plný historických památek, malebných vesniček, zelených kopců a spousty ovcí. Přestože je jeho území poměrně malé, tak se na něm nachází opravdu mnoho. Nespočet kamenných hradů, které bývají ukryté mezi vysokými kopci a úchvatná příroda, která vypadá jako z pohádky. Stejně jako středověká městečka a úzké uličky, kterými se kdysi procházeli rytíři. Ve Walesu si zkrátka přijde na své každý – milovníci historie, přírody i památek.

Předchozí článekZajímavosti v Severním Irsku – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekDovolená na Faerských ostrovech – zajímavá místa a památky k vidění