Dovolená na Faerských ostrovech – zajímavá místa a památky k vidění

3615

Panensky krásná příroda i místa nedotčená turismem. To a ještě mnohem více nabízejí nádherné Faerské ostrovy, autonomní území Dánska ležící na okraji Norského moře v severní části Atlantského oceánu. Ostrovy leží mezi Islandem a Norskem a lze se k nim dostat nejen letadlem, ale také trajektem vyplouvajícím z Dánska.

Faerské ostrovy jsou souostrovím tvořeným 18 hlavními ostrovy a velkým množstvím menších ostrůvků a skalnatých výběžků. Ostrovy se mohou pyšnit zejména nádhernou nedotčenou přírodou, která přímo vybízí k jejímu hlubšímu prozkoumání a dlouhým trekům. Nádherné vodopády, z moře vystupující špičaté ostrůvky a sem tam i zajímaví zvířecí obyvatelé ostrovů. S tím vším se zde můžete setkat. Připravte se také na opravdu záludné počasí, které zde patří k nejproměnlivějším na světě. Zatímco v jedné chvíli svítí sluníčko, v té druhé se již snáší mlha a začíná pršet. Často se tak můžete stát, že dorazíte na některé z krásných míst a neuvidíte vůbec nic. To ale k Faerským ostrovům patří a vše, co zde uvidíte, vám těch pár kapek deště hravě vynahradí.

Zajímavá místa a památky na Faerských ostrovech

Tórshavn

Největší město Faerských ostrovů a jedno z nejmenších hlavních měst na světě. Takový je Tórshavn sídlící na ostrově Streymoy. Nenajdete zde davy lidí, ucpané silnice, ani žádné další nepříjemnosti známé z jiných metropolí. Na co se naopak těšit můžete, je čistý vzduch, krásné prostředí a hlavně dostatek prostoru. K tomu všemu ještě přidejte milé a vstřícné obyvatele, jako bonus přičtěte zajímavé stavby i řadu krásných míst a snová destinace je na světě. Dopřejte si procházku starým městem, navštivte místní přístav, kupte si na trhu čerstvé ryby, obdivujte majestátní sídla vlády, zavítejte do některého z malých obchůdků nabízejících lokální produkty a užijte si krásný Tórshavn se vším všudy.

Kirkjubøur

Přibližně půlhodinu jízdy od Tórshavnu leží další z úchvatných míst. Je jím vesnička Kirkjubøur, která byla v období středověku kulturním centrem ostrovů. V současné době se jedná o historicky velmi významnou lokalitu. Dnes zde můžete obdivovat mimo jiné například starý farmářský dům, který je považován za nejstarší dřevěný dům, který je stále používán. Sídlí v něm velmi zajímavé muzeum. Za zmínku stojí také katedrála Magnus pocházející ze 14. století či kostel Ólavskirkja pocházející z roku 1111, který byl po staletí hlavním náboženským centrem ostrovů.

Vestmanna

Jednou z velmi oblíbených turistických atrakcí na Faerských ostrovech je výlet lodí k útesům a jeskyním Vestmanna. Velikým lákadlem jsou totiž papuchálkové, alky, racci a zajímaví ptáci, kteří si zdejší až 600 metrů vysoké útesy vybrali jako svá útočiště i hnízdiště a které zde mohou turisté snadno pozorovat.

Ostrov Mykines

Pokud zatoužíte po možnosti spatřit roztomilé papuchalky, určitě byste neměli vynechat ani návštěvu ostrova Mykines. Právě zde se totiž papuchalkové i další mořští ptáci během léta zdržují, aby tady přivedli na svět svá mláďata. Oblíbeným místem pro pozorování papuchalků je západní výběžek ostrova zvaný Lambi. Na ostrově Mykines toho však můžete spatřit ještě mnohem více. Vydejte se na pěší túru napříč ostrovem a nechte se okouzlit zajímavými útesy, skalními útvary i modrými vodami Atlantského oceánu.

Slættaratindur

Pokud se rozhodnete pro návštěvu druhého největšího z ostrovů, kterým je Eysturoy, můžete zde navštívit nejvyšší horu Faerských ostrovů, Slættaratindur. Ta se tyčí do výšky 882 metrů nad mořem a její název v překladu znamená “plochý vrchol”. Výstup na horu je snadný a zvládne ho téměř každý. Velmi častým a oblíbeným výchozím bodem je vesnička Gjógv, která sama o sobě určitě stojí za návštěvu. Odtud můžete absolvovat delší trasu, která vám zabere přibližně pět hodin. Pokud zatoužíte po něčem kratším a jednodušším, můžete svou cestu započít v průsmyku Eidhisskardh, odkud lze ujít již jen přibližně hodinovou cestu na vrchol. Pokud se vám poštěstí vypravit se na vrchol Slættaratindur za krásného počasí, můžete se těšit na dechberoucí výhledy do okolní přírody.

Vodopád Mulafossur a vesnička Gásadulur (Mulafossur Waterfall, Gasadulur Village)

Krásný vodopád Mulafossur je chloubou ostrova Vágar. Jedná se o jeden ze zázraků přírody, který vám svou krásou jednoduše vyrazí dech. Je totiž obklopen nádhernými zelenými políčky i vysoko se tyčícími horami. Vodopád leží v bezprostřední blízkosti vágarského mezinárodního letiště. Naleznete jej ve vesničce Gásadulur, která byla ještě donedávna jedním z nejvíce izolovaných míst ostrovů. Z Gásaduluru totiž nevedla žádná silnice a jeho obyvatelé, kterých bylo v roce 2002 pouhých šestnáct, museli při svých cestách mimo vesnici pěšky či na koni zdolávat okolní vrcholy Dalšími dopravními prostředky, které přicházely v úvahu, byl jen vrtulník a loď. Dnes se sem však již můžete podívat bez problémů, a to díky tunelu, který byl vybudován v roce 2004.

Jezero Sørvágsvatn (Sørvágsvatn Lake)

Na krásném ostrově Vágar se nachází i další z přírodních divů. Řeč je o Sørvágsvatnu (nebo také Leitisvatnu), největším jezeře Faerských ostrovů, které se rozpíná na ploše téměř 3,5 kilometrů čtverečních. Jezero se nachází v jižní části ostrova a je oblíbeným cílem nejen všech turistů, ale také rybářů, kteří zde mohou nalézt ideální podmínky pro rybaření. Jezero i jeho okolí nabízí všem svým návštěvníkům úchvatnou scenérii. Leží totiž na okraji vysokého skalnatého útesu a přímo pod ním se rozpíná hladina Atlantského oceánu. Přebytečná voda z jezera odtéká potůčkem Bosdalaá a následně padá vodopádem Bøsdalafossur přímo do oceánu.

Maják Kallur (Kallur Lighthouse)

Jedinečným zážitkem a nádherným hikem je i cesta k majáku Kallur na ostrově Kalsoy. Maják se nachází uprostřed zelených kopců i vysokých útesů a nabízí jedinečný panoramatický výhled na oceán i okolní ostrůvky. Stejně jako na většině míst, ani zde se nemusíte obávat žádných davů. Ostrůvek obývá přibližně sto lidí a ani turistů tady mnoho nepotkáte.

Mikladalur

Když už budete na ostrově Kalsoy, určitě byste neměli vynechat návštěvu vesničky Mikladalur, největší ze čtyř vesnic ležících na ostrově. Obdivovat zde můžete nejen tradiční domy s porostlými střechami, ale také kamenný kostel pocházející z druhé poloviny 19. století či starobylý vodní mlýn.

Pokud patříte mezi milovníky čisté a člověkem nedotčené přírody, Faerské ostrovy pro vás budou učiněným rájem na zemi. Dopřát si zde můžete nejen krátké výlety na ta nejoblíbenější místa, ale i delší treky, během nichž poznáte všechny krásy těchto unikátních ostrovů. Nejlepší možností je dojet do Dánska vlastním autem a odtud se vydat trajektem vstříc ostrovům. Trajekt vás doveze přímo do hlavního města Tórshavnu. Cesta trajektem je sice o něco nákladnější než letecká doprava, máte však výhodu vlastního auta, s nímž můžete prozkoumat každý kout největších Faerských ostrovů spojených unikátními podmořskými tunely. Trajektem poté můžete pokračovat i na nedaleký Island, který je rovněž plný nádherných míst. Auto si samozřejmě můžete půjčit i na místě, půjčovny na ostrovech jsou však poměrně drahé. Ochuzeni o krásná místa však nebudete ani bez auta. Letadlem se totiž dostanete na krásný ostrov Vágar ukrývající jedny z nejhezčích míst Faerských ostrovů a na ostatní ostrovy se poté můžete přemístit vrtulníky, které nabízejí možnost velmi rychlého a ne příliš drahého cestování mezi ostrovy.

Předchozí článekZajímavosti ve Walesu – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekDovolená na ostrově Hvar v Chorvatsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety