Zajímavosti v Severním Irsku – památky a zajímavá místa k navštívení

7844

Severní Irsko je součástí Spojeného království Velké Británie. To ví většina lidí a co dál se vám vybaví, pokud někdo zmíní tuto zemi? Víte, jaké jsou její skvosty? Co stojí za to navštívit?

Dejme si několik tipů, ať už na pěkné přírodní lokality, ale najdete tu rovněž pěkné historické památky. Určitě nic nezkazíte, vydáte-li se na pobřeží. Celé je turisty velmi vyhledávané. A co dál? Pojďme si přiblížit alespoň nějaké atraktivní lokality, které byste neměli minout.

Zajímavosti o Severním Irsku

  • Severní Irsko se nachází v severovýchodní části ostrova Irsko. Hraničí s Irskou republikou a je nejmenší zemí Spojeného království.
  • Rozkládá se na území šesti historických hrabství (původně jich bylo devět), která tvořila provincii Ulster.
  • Ústředními jazyky jsou angličtina, irština, ulsterská skotština.
  • Velký počet obyvatel hlásících se k irské národnosti žije v USA.
  • Celý ostrov Irsko je přezdívaný „Zelený ostrov“ či „Smaragdový ostrov“. Je to dáno tím, že je zde hodně zeleně.
  • Je tu mírnější podnebí než ve zbytku Spojeného království. Nejvyšší letní teploty tu nepřesahují 24oC. Průměrné jsou kolem 15oC.

Zajímavá místa a památky v Severním Irsku

Belfast

Belfast je hlavním městem Severního Irska, a pokud vás zajímají historické památky a zároveň chcete nasát atmosféru irského velkoměsta, vydejte se sem. Pokochat se tu můžete různými architektonickými styly.

Z konkrétních pamětihodností si uveďme barokní Belfastskou radnici (Belfast City Hall). Vydejte se z ní na Donegall Square. Náměstí je dále významné svým množstvím bankovních poboček.

Z dalších památek Belfastu si ještě uveďme viktoriánskou budovu Grand Opera House, Katedrálu sv. Anny, knihovnu založenou roku 1788 Linen Hall Library a chcete-li se více dozvědět o historii, architektuře města a další informace, zamiřte do Ulster Musea. A k vidění tu jsou i jiné památky Belfast Castle, Giant´s Ring, Stormont

Městské opevnění v Londonderry

I druhé největší město Severního Irska, Londonderry (nebo jen Derry) má co nabídnout. Jeho největší chloubou jsou zachovalé a neporušené hradby. Proto se také můžete setkat s přezdívkou „Město hradeb“. Opevnění má délku jeden a půl kilometru. Obklopují střed města. Z dalších zajímavých míst si uveďme Katedrálu Sv. Kolumbána (St Colum´b Castheral) ze 17. století, náměstí Diamont a Tower Museum.

A co dál ve městě? Londonderry si oblíbí i milovníci kultury. Za ním zamiřte na Millenium Forum. Ne nadarmo jde o město kultury Velké Británie (rok 2013). Chcete-li nakupovat, je pro vás ideálním místem Orchad Gallery.

Giant’s Causeway

Giant’s Causeway (Obrovy schody) je unikátní památkou, která se právem dostala na seznam UNESCO. Představuje specifický geologický útvar vzniklý sloupcovitou odlučností bazaltů. Chcete-li ho poznat, vydejte se se do hrabství Antrim.

Sloupy vystupující z moře lemují celé pobřeží a vytvářejí úchvatné místo. Projděte se po něm a uvědomte si přitom, že tento chodník vznikl před cca 65 miliony let. Není divu, že se k tomuto místu vážou různé legendy, které jistě stojí zato vyslyšet.

Nedaleko Giant’s Causeway je město Bushmills, kde se nachází proslulá palírna whisky.

Lanový most Carrick-a-Rede

Dalším velmi turisticky oblíbeným místem v Severním Irsku představuje Carrick-a-Rede Rope Bridge. Vede přes roklinu mezi ostrovem Carrick-a-Rede a Irskem. Je hned za obcí Ballitoy. Jde o jednoduchý visutý most dlouhý 20 metrů. Maximální výška nad roklí je 30 metrů – tedy nic pro lidi trpící závratí z výšek. Překonat strach se však vyplatí. Odměnou vám budou nádherné výhledy na uchvacující přírodu.

Pokud se rozhodnete podívat do malé obce Ballintoy, navštivte zříceninu hradu Dunseverick, tamější farní kostel z počátku 19. století či Behdu House.

Jezero Lough Neagh

Víte, jaká je největší sladkovodní plocha nejen v Severním Irsku, ale i na celých Britských ostrovech? Je to jezero Lough Neagh nacházející se 30 km od Belfastu. Jde o jeden z největších přírodních celků v zemi.  Vydejte se sem, pokud si chcete užít procházky krásnou přírodou. Celá oblast má romantického ducha. Kromě přírodních krás tu na vás čekají zříceniny trojice kruhových věží a také uvidíte Ardboe Cross, jeden z nejvyšších křesťanských křížů v Irsku.

Ulstersko–americký skanzen

Ulstersko–americký skanzen (Ulster American Folk Park) se rozkládá ve středu Severního Irska, konkrétně u města Omagh.

Vráťte se zpět časem na ulsterský venkov a vnímejte jeho atmosféru se všemi potížemi, kvůli kterým zdejší lidé nakonec emigrovali. Právě jim je tento skanzen věnován.

Městečko Downpatrick

Pokud vás lákají především severoirská města a jejich památky, bude se vám líbit ve městě Downpatrick, v administrativním centru historického hrabství Down. Z tamějších památek si uveďme katedrálu Down Cathedral z prvky pocházejících až z 9. století, pozůstatky gotického cisterciáckého kláštera Inch Abgey, Muzeum hrabství Down (Down County Museum), Ballyanltonskou mohylu (Ballyalton Court Cairn). Máte-li rádi pěší túry, vydejte se z Downpatricku na turistickou trasu Lecale Way.

Carrickfergus

Jedním z nejstarších měst v Severním Irsku je Carrickfergus. Leží v hrabství Antrim. U vjezdu do města se tyčí stejnojmenný hrad. Poznáváte-li rádi středověké stavby, nenechte si ho ujít. Patří k těm nejzachovalejším v Severním Irsku. Nechal ho založit dobyvatel Ulsteru, John de Courcy, a to v roce 1177. Hrad je z jedné třetiny obklopen vodou. V minulosti to bylo ze tří čtvrtin. Má původní padací mříží. Dominantou hradu je 18 metrů vysoká věž. Konají se zde různé výstavy.

Sídliště u Mount Sandel

Chcete vidět něco opravdu dávnověkého? Navštivte sídliště u Mount Sandel (Mount Sandel Mesilithic site). Jde o první sídliště v Irsku. Je staré cca 9 000 let. Toto místo bylo objeveno Peterem Woodmanem v 70. letech 20. století. Najdete ho nedaleko Coleraine, které je na pobřeží Couseway Coast. Tato oblast je turisticky velmi oblíbená.

Severní Irsko je krajinou, která zláká romantiky i dobrodruhy. Naplánujte si poznávání této země podle toho, jestli preferujete historické či přírodní pamětihodnosti. Samozřejmě můžete kombinovat obojí.

Předchozí článekDovolená na Bali – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety po ostrově
Další článekZajímavosti ve Walesu – zajímavá místa a památky k vidění