Zajímavosti ve Východním Timoru – památky a zajímavá místa k navštívení

3536

O Východním Timoru jste již pravděpodobně někdy slyšeli, ale nikdy vás zřejmě nenapadlo strávit zde dovolenou. Přesto se jedná o krásnou zemi, která má svým návštěvníkům co nabídnout. Východní Timor je malý stát ležící na ostrově Timor v souostroví Malé Sundy v Oceánii, přibližně 500 kilometrů od Austrálie. Východní Timor známý také pod oficiálním názvem Timor Leste patří mezi nejmladší státy světa. Ačkoliv Portugalsko tuto svou kolonii opustilo již v roce 1975, Východní Timor byl následně obsazen Indonésií, která zemi definitivně opustila až v roce 2002.

Návštěvníci jsou do Východního Timoru lákání zejména krásnou přírodou plnou zajímavých zvířecích obyvatel, fascinující koloniální architekturou i místní kulturou nesoucí evropské i asijské prvky. Kromě toho zde najdete krásné pláže tvořící členité pobřeží jako stvořené k potápění. Bílý písek obklopený průzračně modrou vodou vytváří idylickou scenérii, kterou si jistě zamiluje nejeden milovník ničím nerušeného odpočinku. Pokud pro vás není lenošení na pláži tou pravou zábavou, můžete sbalit kolo, stan a vypravit se na dvou kolech za poznáním této hornaté a jedinečně rozmanité země.

Zajímavosti o Východním Timoru

  • Ostrov Timor připomíná svým tvarem krokodýla – podle jedné z legend vznikl ostrov tím, že se v něj proměnil starý krokodýl.
  • Východní Timor je oblíbený i mezi známými osobnostmi – například všichni členové hudební skupiny Wu-Tang Clan zde mají svá letní sídla.
  • Ačkoliv ostatní indonéské země vyznávají islám či hinduismus, Východní Timor si zachoval animistické a křesťanské tradice.
  • Místní Fish and Chips jsou mnohými považovány za nejlepší na světě.

Zajímavá místa a památky ve Východním Timoru

Národní Park Nino Konis Santana (Nino Konis Santana National Park)

Milovníci přírody by určitě neměli vynechat návštěvu národního parku Nino Konis Santana. Jedná se o první park, který byl na území Východního Timoru v roce 2007 vyhlášen. Park o rozloze více než 1200 kilometrů čtverečních zahrnuje několik ptačích rezervací i krásné mořské pobřeží s rozmanitými korálovými útesy. Součástí parku je také několik lokalit, které se mohou pyšnit jedinečným skalním uměním. Na území parku žije řada zajímavých zvířat, mezi než patří také kriticky ohrožený Kakadu žlutolící. Park získal svůj název po veliteli ozbrojeného hnutí bojujícího za nezávislost země, jenž se narodil v jedné z vesnic ležících na území parku.

Hora Tatamailau (Mount Ramelau)

Hora Tatamailau, jejíž oficiální název zní Ramelau, je nejvyšším vrcholem Východního Timoru a zároveň jedním z nejoblíbenějších míst pro všechny vyznavače hikingu. Hora je snadno přístupná z vesničky Hatobuilico ležící ve výšce téměř 2000 metrů nad mořem. Cestu na vrchol hory měřící 2963 metrů tak zvládnou i méně zdatní jedinci. Pokud vám nedělá problém brzké vstávání, doporučujeme vystoupat na vrchol zdobený sochou Panny Marie v časných ranních hodinách, kdy odsud můžete pozorovat krásný východ slunce.

Ostrov Atauro (Atauro Island)

Jako stvořený k odpočinku i potápění je ostrůvek Atauro ležící necelých třicet kilometrů severně od hlavního města Dili. Najdete zde množství krásných míst i průzračně čisté moře plné pestrobarevných ryb a dalších mořských živočichů. Ubytovat se můžete přímo na pláži v jedné z doškových chatek. Na ostrově žije pouze 8000 lidí, kteří obývají zejména východní část ostrova. Ostrůvek je tak opravdovou oázou klidu, kterou si jistě na první pohled zamilujete.

Jeskyně Lene Hara (Lene Hara Cave)

I s tou nejdávnější historií se můžete seznámit během návštěvy jeskyně Lene Hara, která je součástí jeskynního komplexu ležícího v blízkosti vesnice Tutuala. Lene Hara, největší z místních jeskyní, přináší jedinečné svědectví o osídlení Timoru pocházející již z období před více než 30 000 lety.

Pevnost Maubara (Maubara Fortress)

Významná starobylá pevnost, jejíž vznik je datován do poloviny 18. století. Pevnost byla během své bohaté minulosti svědkem řady bitev, včetně bojů mezi Nizozemci a Portugalci. Maubara byla nizozemským královstvím v jinak portugalské části ostrova a často byla předmětem sporů mezi těmito dvěma mocnostmi. Dnes zde můžete obdivovat již jen pozůstatky této pevnosti, návštěva však určitě stojí za to.

Socha Ježíše Krista v Dili (Cristo Rei of Dili)

Ve městě Dili můžete obdivovat celou řadu zajímavých katolických staveb a v jeho bezprostřední blízkosti naleznete i fascinující monumentální sochu Ježíše Krista, která patří mezi nejoblíbenější turistické atrakce země. Socha měřící 27 metrů se nachází na mysu poloostrova Fatucama a nabízí jedinečný výhled na okolní moře a útesy, které jej lemují. Socha zde stojí již od roku 1996, kdy byla darována východotimorskému lidu od Indonésie. Vychutnejte si návštěvu tohoto místa s nádherným výhledem na okolní krásy.

Východní Timor je velmi fascinující a dosud neobjevenou zemí, která svým návštěvníkům nabízí spoustu zajímavých míst a památek. Můžete zde obdivovat krásnou koloniální architekturu, vystoupat na horu Tatamailau vysokou téměř tři tisíce metrů, navštívit některou z úchvatných rybářských vesniček, obdivovat místní bohatou faunu či se nechat unášet v rytmu tónu, které budou doprovázet tradiční taneční vystoupení místních žen a dívek. Nezapomeňte na návštěvu místní metropole, města Dili, které vás dokonale seznámí s východotimorskou kulturou. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv z těchto činností, určitě budete mile překvapeni, jak zajímavou zemí může Východní Timor být.

Předchozí článekZajímavosti na Tchaj-wanu – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Západní Sahaře – zajímavá místa a památky k vidění