Zajímavosti na Tchaj-wanu – zajímavá místa a památky k vidění

0
1500

Tchaj-wan (Taiwan) je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, jehož rozloha činí 36 193 km2 a žije zde 23,5 milionu obyvatel. Zhruba 2,7 milionu lidí přitom obývá hlavní město Tchaj-pej. Ostrov Tchaj-wan má co nabídnout i cestovatelům ze zahraničí. Nachází se tu totiž řada zajímavých náboženských památek a rovněž místní příroda uchvátí nejednoho turistu. Nudit se zde tedy rozhodně nebudete.

Zajímavosti o Tchaj-wanu

  • Oficiálním názvem Tchaj-wanu je vlastně Čínská republika. K tomuto státu přitom patří i Pescadorské souostroví a několik dalších ostrovů.
  • Čína (Čínská lidová republika) považuje Tchaj-wan za svoji součást. Mezi oběma zeměmi tedy existuje určité napětí, nicméně v poslední době se tyto vztahy začínají zlepšovat.
  • Tchaj-wan patří mezi tzv. „asijské tygry“, tedy země s rychlým hospodářským růstem. Ekonomicky je tedy poměrně silný.
  • Potenciální návštěvníky musíme varovat, že se ostrov nachází v oblasti se zvýšenou tektonickou činností. V letní sezóně tu tedy hrozí tajfuny a také zemětřesení.

Zajímavá místa a památky na Tchaj-wanu

Hlavní město Tchaj-pej (Taipei)

Tchaj-pej se nachází na severu ostrova a v metropoli se začala rozvíjet od konce 19. století. Ve městě se kromě zajímavé Botanické zahrady (Taipei Botanical Garden) nachází mnoho historických staveb jako např. usedlost Lin Antai (Lin An Tai Historical House and Museum), což je místní nejstarší obytná budova postavená mezi léty 1783 a 1787. Za historií se pak můžete vydat i do Národního palácového muzea (National Palace Museum), které uchovává stovky tisíc děl čínského umění. Modernitu Tchaj-peje dokládá mrakodrap Taipei 101, jenž má 101 pater a vysoký je 508 metrů. Do roku 2010 se jednalo o nejvyšší budovu světa, dnes už mu ovšem patří 8. příčka.

Město Čang-chua (Changhua)

Čang-chua na severozápadě ostrova je výjimečné ve dvou směrech. Nachází se v něm nejstarší konfuciánský chrám na Tchaj-wanu (Confucian Temple of Changhua) z roku 1726, ovšem pro turisty je zajímavější hlavní dominanta. Tou je obrovská socha Buddhy (Baguashan Buddha) s výškou 26 metrů. Naleznete ji na hoře Bagua (Bagua Mountain), na níž vede cesta, kterou lemují další sochy z buddhistické tradice. Na vrcholu si můžete prohlédnout nejen skulpturu Buddhy a buddhistické stavby, ale je tu rovněž nádherný výhled na celé město.

Chrámy ve městě Tchaj-nan (Tainan)

Budete-li se chtít na Tchaj-wanu vydat skutečně proti proudu času, můžete navštívit Tchaj-nan, což je nejstarší město na ostrově, jehož počátky jsou datovány do 17. století. Dodnes tu lze nalézt mnoho tradičních staveb, a to včetně konfuciánských a buddhistických budov. Zmínit však musíme i Grand Matsu Temple zasvěcený čínské mořské bohyni.

Národní park Taroko (Taroko National Park)

Jedna z vůbec nejoblíbenějších oblastí na Tchaj-wanu. Národní park Taroko na východním pobřeží má rozlohu cca 92 000 ha a k vidění toho je opravdu mnoho. Vysoké hory, strmé útesy, dech beroucí vodopády, překrásné potoky a řeka Liwa uchvátí snad úplně každého. Nejvíce je ale navštěvovaný mramorový kaňon Taroko nazývaná též Tunel devíti zatáček. V národním parku žije velké množství rostlinných a živočišných druhů a dokonce zde můžete narazit na místní domorodce.

Jezero Slunce a Měsíce (Sun Moon Lake)

Jezero Slunce a Měsíce se rozkládá takřka přesně uprostřed ostrova. Proč ale takový název? Východní část je kulatá a okolní zálivy připomínají paprsky, západní část potom připomíná půlměsíc. Jedná se o největší jezero na ostrově (8 km2) a vzhledem ke své poloze bývá nazýváno srdcem Tchaj-wanu. Navíc se nalézá v nadmořské výšce 748 m a obklopeno je horami, tudíž nabízí opravdu úžasné scenérie.

Národní vyhlídková oblast Alishan (Alishan National Scenic Area)

Na Tchaj-wanu rozhodně nevynechejte ani krajinnou oblast Alishan s nejvyšším vrcholem Tower Hill (2 663 metrů n. m.). Můžete zde pozorovat východ slunce, moře a úchvatné mraky, které tu jsou společně s mlhami velmi časté. Kromě toho se lze projet jedinečnou lesní železnicí, která měří 72 km, vede mnoha desítkami tunelů a přes různé mosty.

Hora Yushan (Mount Jade)

Yushan je nejvyšší vrchol na ostrově, když měří 3 952 metrů. Naleznete ji v národním parku stejného názvu (Yushan National Park). Hora bývá často pokryta tlustou vrstvou sněhu a její vrchol díky tomu září, jako by byl z nefritu (odtud také anglický název Mount Jade). Yushan sice nepatří k nejtěžším horám ke zdolání, nicméně výstup si je třeba zamluvit se značným předstihem.

Orchidejový ostrov (Orchid Island)

Nebudete-li chtít návštěvu Tchaj-wanu omezovat pouze na hlavní ostrov, z přilehlých území vám určitě doporučujeme Orchidejový ostrov ležící 90 km jihovýchodně. Obdivovat tu lze korálové útesy, jakož i flóru i faunu. Jedná se např. o oblast, kde klade vejce kareta obrovská. Na ostrově navíc žijí i domorodci z kmene Yami, jejichž zvyky je možné poznat i v muzeu domorodé kultury.

Tchaj-wan patří mezi turisticky nezajímavější oblasti jihovýchodní Asie. Kromě historické i moderní architektury můžete především na hlavním ostrově navštívit také úctyhodné přírodní zajímavosti. Navíc jsme se doposud ani nezmínili o krásných písečných plážích, které dovolují při poznávání země alespoň krátký odpočinek. Pokud se tedy chystáte do Asie, právě Tchaj-wan určitě nevynechejte.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here